Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Спорт

Хусховд не ја дава жолтата маичка

Норвежанецот Тор Хусховд се покажа многу подобар искачувач отколку што се мислеше, задржувајќи го водството во вкупниот поредок на Тур де Франс и по осмата етапа, а ако продолжи со вакво темпо, би можел да ја зачува жолтата маичка најмалку до Пиринеите. И покрај изгубениот контакт со своите тимски колеги од Гармин-Сервело на последното искачување во етапата долга 189 километри од Аигуранде до Супер-Бесе, Хусховд успеа да се врати на рамниот дел, доволно за да остане прв севкупно.

„Морав да го намалам јазот во финишот, бидејќи не можев да останам во групата при искачувањето“, изјави тој. „Но, направив точно толку колку што беше потребно за да останам лидер во генералниот пласман“.

Етапата ја освои Португалецот Руи Кошта, кому ова му е најголемиот успех во кусата велосипедска кариера, во која минатата година заедно со брат му Марио беа осомничени за допинг, но потоа „исчистени“ од Светската антидопинг-агенција.

Резултати од осмата етапа: Руи Кошта (Португалија/Мувистар) 4:36,46 ч., Филип Жилбер (Белгија/Омега) +12 секунди, Кадел Еванс (Австралија/БМЦ) +15 секунди итн.

Вкупен поредок: Тор Хусховд (Норвешка/Гармин) 33:06,28 ч., Еванс +1 секунда, Франк Шлек (Луксембург/Леопард) + 4 секунди итн.


#
Статијата е прочитана 176 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Стартува проектот Литванија
Квартет пред целта во трката за селектор
Фред го спаси Бразил од пораз против Парагвај
Алонсо најдобар во Силверстоун
Осим зборувал со Тадиќ за Балканска лига
Протест на „Ајдуци“ за посилна Беласица
Болт лесно во Париз, Гетлин прв во Мадрид
Ракометарките 10., ракометарите 12. во Европа
Ѓоковиќ поразен во првиот меч по Вимблдон
Тетекс, конечно, на тренинг

"""