Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Спорт

Болт лесно во Париз, Гетлин прв во Мадрид

Јусеин Болт забележа лесна победа на 200 метри на митингот во Париз од Дијамантската лига во атлетика и покрај тоа што неговиот француски ривал Кристоф Лематр го истрча својот најдобар резултат сезонава од 20,21 секунди. Во пресрет на Светското првенство во Даегу што ќе се одржи од 27 август до 4 септември, светскиот рекордер од Јамајка истрча 20,03 сек., засилувајќи ги подготовките за одбрана на светските титули на 100 м и на 200 м.

„Расчинетиот“ олимписки шампион на 100 м од Атина 2004, Џастин Гетлин, пак, своето враќање по четиригодишната казна поради допинг го продолжи со победа во Мадрид. Американецот, светски првак од 2005 година, истрча стотка за 10,10 сек. со ветер в гради, победувајќи го Британецот Двејн Чемберс, кој, исто така, одлежа суспензија поради допинг. Сонародникот на Гетлин, Тревис Паџет заврши трет.


#
Статијата е прочитана 267 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Стартува проектот Литванија
Квартет пред целта во трката за селектор
Фред го спаси Бразил од пораз против Парагвај
Алонсо најдобар во Силверстоун
Осим зборувал со Тадиќ за Балканска лига
Протест на „Ајдуци“ за посилна Беласица
Ракометарките 10., ракометарите 12. во Европа
Ѓоковиќ поразен во првиот меч по Вимблдон
Хусховд не ја дава жолтата маичка
Тетекс, конечно, на тренинг

"""