Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Политика

Двојна награда од ЕУ за Алсат М

Новинарката Фросина Пандурска од телевизија Алсат М е годинашен добитник на европската награда „Жан Моне“, а Алсат М доби специјална плакета за промоција на интеркултурниот дијалог и европските и демократски вредности.

Фросина Пандурска е наградена за прилог за празнувањето на Св. Никола и на Бајрам посветен на верските обичаи кои, покрај различностите на верите, носат и нишки на заедништво. Плакетата за Алсат М е признание за модерниот медиумски израз и промоција на европските вредности, рече претседателот на жирито, амбасадорот Јордан Плевнеш.

Улогата на медиумите во процесот на пристапување кон ЕУ е клучна, власта мора да учи од критиката и да ја почитува слободата на медиумите, порача синоќа на доделувањето на наградите евроамбасадорот Ерван Фуере. (Макфакс)


Статијата е прочитана 394 пати.

Испрати коментар

Од: ВМК
Датум: 17.12.2008 01:27:29
Нека им е честито,добро чим Плевнеш бил...одлично....инаку е добра телевизија,а изгледа и тв каде не се врши расна,национална дискриминација,за тоа сигурно им дале повеке и за ќотегот од ДУИ,или ДПА...што не го расветлија нашиве патриоти......Честито АЛСАТ М...
Од: meto
Датум: 17.12.2008 10:02:07
Кога признанието ке се додели на вистински субјект и во вистински раце на секого му е задоволство да констатира дека се чувствува коко дел од тоа.Јас како граганин на оваа држава се чувствувам удостоен што на АЛСАТ М и е доделено ова признание .Телевизија на место со јасен уредувачки концепт и политика.Честито.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
ДИК и Венециската комисија во акција за фер избори
НСДП оспори одредба од Деловникот
ДПА предлага нов Закон за јазиците
ЕУ да се заложи повеќе за медиумите
Додовски најсериозен кандидат за лидер на ВМРО-Народна
Бура околу наградите „Јасмин“
ВМРО-ДПМНЕ во Куманово игра на поделбите на СДСМ
Штипската опозиција ги откри адутите за градоначалници