Број 2863  вторник, 16 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Политика

Средба на Маљас со Кисинџер и Олбрајт

Вашингтон - Грчкиот амбасадор во САД, Александрос Маљас, во изминатите неколку дена се сретнал со поранешните американски државни секретари Хенри Кисинџер и Медлин Олбрајт, пренесува грчката агенција АНА-МПА. За време на средбите биле разгледани скорешното грчко претседателствување со Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) и актуелната ситуација на Балканот. Освен тоа, Маљас ја запознал екссекретарката Олбрајт и со последниот развој на настаните во се' уште нерешениот спор со Македонија „за прашањето на името“, како и за турско-грчките односи, пренесува агенцијата.

Кисинџер го примил амбасадорот Маљас во својата канцеларија во Њујорк, со кого исто така го спомнале прашањето на името на Македонија. (МИА)


Статијата е прочитана 461 пати.

Испрати коментар

Од: zacuden
Датум: 16.12.2008 01:17:49
maljas ne spie, nasiov kaj dreme. nie treba duplo poagreivni i poaktivni da sme so obzir deka nie sakame vo nato i eu a ne grcija. uspana diplomatija na celo so sefot i ama zatoa go angaziraa malcevski da sobira potpisi i da provocira eu diplomati visa no way. a be taka li se lobira za zemja? pa vie na opstveniot narod ne im gi uvazivte 30 iljadi potpisi za branitelite pa eu da e potrese od 16 iljadi? tolku da ne se znaelo, samo selski marifeti znaat
Од: petar
Датум: 16.12.2008 09:58:54
POMAGAJTE BRAKA AMERIKANCI malata MAKEDONIJA ke ne okupira ke ni zemi se sto okupiravme sto ke ostani od grcite ako im ja priznaeme drzavata i nacijata pa zarem ne znaete deka ako priznaeme se sto e ne grcko ke ostane samo atina grcka.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
ЕВН останува трн во окото за Владата
Бакојани- Грција за името има поддршка од НАТО
Македонија со 53 амбасади во светот
Судскиот совет ги осудува заканите спрема судиите и судството
МАТ бара помош од Владата за надминување на проблемите
ЗНМ бара од газдите да не ги злоупотребуваат медиумите