Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Економија

„Нестле“ со најголема заработка според „Фортуне“

На листата на списанието „Фортуне“ за 50 најпрофитабилни компании за 2010 година на прво место, со најголем остварен профит, се наоѓа прехранбениот гигант „Нестле“. Лани оваа компанија остварила раст на добивката за 32,843 милиони долари или 242 отсто повеќе во однос на остварениот профит во 2009 година. „Гаспром“ е на втората позиција со остварена добивка од 31,894 милиони долари или 29,9 отсто повеќе во однос на добивката остварена во претходната година. На трето место е „Еџон мобил“ со профит во износ од 30,460 милиони долари или 58 отсто повеќе во однос на претходната година.

Најпрофитабилни компании за 2010

Профит (во милиони долари)

1. Нестле 32,843 милиони долари

2. Гаспром 31,894 милиони долари

3. Еџон мобил 30,460 милиони долари

4. И и К банка од Кина 24,398 милиони долари

5. Ројал Дач Шел 20,127 милиони долари

6. Кина констракшан банк 19,920 милиони долари

7. АТ и Т 19,864 милиони долари

8. Петробрас 19,184 милиони долари

9. Шеврон 19,024 милиони долари

10. Мајкрософт 18,760 милиони долари

20. Ејпл 14,324 милиони долари

31. Кока-Кола 11,809 ми��иони долари

41. Фолксфаген 9,052 милиони долари

42. Лукоил 9,006милиони долари

44. Гугл 8,505 милиони долари

46.Голдман Сакс 8,354милиони долари

50. Американ интернешенел 7,786 милиони долари


#
Статијата е прочитана 498 пати.

Испрати коментар

Од: Marko
Датум: 18.07.2011 18:33:30
ne se milioni , tuku se MILIJARDI dolari !

Најди! во Утрински
Економија
Како ќе се плива низ светските економски бури?
До Анкона и Венеција за 79 евра
Во ЕУ најмногу се фалсификуваат цигари
Инвеститорите си ја повлекле добивката
Скопско пиво за галичките младенци
Индиска „Тата“ ќе гради куќа за 500 евра

"""