Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.04.2012, 12:57
Сорос: Економската криза може да ја урне Европската унијаАмериканскиот милијардер и инвеститор Џорџ Сорос уште еднаш го активира „алармот“ во Европа, изјавувајќи дека економската криза би можела да ја урне Европската унија. „Европа е слична на СССР на начин што кризата во еврозоната има потенцијал да ја уништи Европската унија“, изјавил Сорос. Тој споредувајќи ја ЕУ со СССР од 80-тите години на минатиот век, истакна дека со длабока социјална, економска и морална криза во која е Европа би можеле да видиме сличен процес на распаѓање.

Со масовна невработеност и пад на приватната потрошувачка, кризата во еврозоната се' уште е жива и не се гледа нејзиниот крај, пишува весникот „Вашингтон пост“. Весникот наведува дека европските земји, иако воведоа штедење во своите пресметки со цел да ги намалат долговите, овие мерки во голем број економии предизвикаа дополнителен пад. „Нереди избувнаа во голем број земји, најмногу во Грција, која е најтешко погодена од должничката криза во еврозоната“, наведува весникот. Распадот на СССР се поврзува со корупцијата и сериозните економски проблеми кои со години се негирани и прикривани од Комунистичката партија. Поради тоа граѓаните ја загубија довербата во системот и тој се распадна. Сорос во своите излагања многу често ја поврзува сегашната криза со распадот на комунизмот пред 20 години. Во интервјуто за „Њусвик“ Сорос го споредува зголемувањето на падот на довербата на граѓаните дека светските пазари можат самостојно да се регулираат со падот на комунизмот.

Сорос, пред неколку месеци, ги критикуваше фискалните политики на голем број светски лидери и предупреди дека тие би можеле да доведат до класна војна, особено во Европа. Според него, мерките за штедење во време на слаба побарувачка ќе ги намалат платите и ќе ја зголемат невработеноста, што може да резултира со репресии над народните маси од страна на политичките лидери.

Статијата е прочитана 738 пати.

Испрати коментарВо БиХ осудена првата жена за извршени воени злосторства
Балтичките земји бараат паралелни преговори за членство на Македонија во ЕУ
Екстрадиран грчкиот државјанин Макис Псомијадис
СДСМ ќе поднесе интерпелација за министерот Ставрески
Собранието избра тројца судии на Уставен суд
Попоски за МСНБЦ - Македонија заслужува членство во НАТО
Арнаудовска - Македонија има капацитети да ги користи ИПА фондовите
Либиски екс министер пронајден мртов во Виена
Новиот Предлог закон за лустрација пред пратениците
Руската црква сака да посредува меѓу МПЦ и СПЦ
Министерот Попоски во официјална посета на Израел
Илбер Хиса нов амбасадор на Косово во Македонија
Арифи на Конференција „100 години во служба на нацијата“
Иванов - Летонија и Литванија се пријателски земји од кои можеме многу да научиме
Метлата на ВМРО-ДПМНЕ заигра и во Штип
Новиот бран влезе во „Бихаќска“
Бомбаш самоубиец уби деветмина во Дамаск
Летонија ќе го поддржи членството на Македонија во НАТО во Чикаго
Кинезите пак ќе чујат за „Чебрен“ и „Галиште“ и „Вардарска Долина“
Судењето за педофилија далеку од очите на јавноста
Ограбувачот на бабата во затвор, од 100.000 евра нема трага
Потпишан договор за поширока соработка меѓу Македонија и НАТО
Македонија и Летонија потпишаа Спогодба за меѓународен превоз во патниот сообраќај
Двајца кумановци чувале 60 мигранти во двор
Просечната бруто плата во февруари 30.257 денари
Албански државјанин ограбувал цркви во Тетово
Жена се самоубила со пиштол во гостиварско Топлица
Средби на министерот Попоски во Конгресот на САД
Град Скопје апелира да се зачува комуналниот ред за 1. мај
Њујорк тајмс - Грција презафатена со кризата за да се посвети на Македонија
Груевски - Полска силен поддржувач на Македонија за НАТО и ЕУ
Претседателот Иванов во посета на Летонија и Литванија
Чинговски од ЕЛЕМ се сели во амбасада
„Новиот бран“ ги повикува сите кои се за подобро општество
Македонски хакер уловен во мрежата на ФБИ
Телеком со намалени цени на услугите од 1 мај
Рудари повредени по одрон на карпа
Затвореник почина во Шутка
Владата ќе ја укине забраната за откуп на старо железо
Џафери-Хоџај - Македонија е најдобар партнер на Косово во регионот
Храбри гостиварци спасија давеник во Вардар
Цела Норвешка запеја против Брејвик
Оптички кабли преку Арктичкиот Океан ова лето
Уапсен кумановец баран со потерница за „убиство во обид“
Попоски - САД да се заложат Македонија да добие покана за НАТО
Машина за правење тули згмечи ресенчанец
Шулц - Распадот на ЕУ станува реално сценарио
Бесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САД

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |