Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.04.2012, 09:59
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојувањеНародната банка на Република Македонија денеска со свечена академија ќе ја одбележи 20-годишнината од монетарната самостојност.

На академијата ќе се обратат претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски и гувернерот на НБРМ Димитар Богов, а ќе биде прикажан и краток документарен филм „Денар“ направен по овој повод.

По повод јубилејот утре ќе се одржи конференција на тема „Предизвиците на земјите од ЈИЕ“ во постојните економски и финансиски турбуленции во еврозоната, на која ќе присуствуваат гувернери од регионот. Интенција е таа да стане традиционална.

Дваесетгодишнината од монетарното осамостојување беше повод за промоција на поштенска марка издадена од „Македонска пошта“.

Монетраното осамостојување и воведувањето на денарот, гувернерот го оценува како еден од најваѓните чекори на земјат ана патот на нејзината независнос�� и државност. - Со создавањето на националната валута „денар“ и преку употребата на симболите на македонската историја, култура и природа врз нашите нови пари, НБРМ даде голем придонес кон целосното заокружување на самостојноста на Република Македонија, смета Богов кој посочува дека денарот е 15 години, од 20 е стабилен и оти тоа овозможува одржување ниска инфлација на ниво од еврозоната.

- Навистина постигнавме доста. Стартувавме со стапка на инфлација од околу 2000 отсто, за во последните 15 години да имаме инфлација околу 2 отсто што е ниво на просекот на ЕУ. Навистина сметам дека е достојно за гордеење, истакнува гувернерот.

Тој потенцира дека преку таргетирање стабилен девизиен курс таргетираме инфлација на ниско ниво, а на тој начин не губиме од конкурентноста, туку ја одржуваме конкуреноста на македонската економијаСтатијата е прочитана 323 пати.

Испрати коментарВо БиХ осудена првата жена за извршени воени злосторства
Балтичките земји бараат паралелни преговори за членство на Македонија во ЕУ
Екстрадиран грчкиот државјанин Макис Псомијадис
СДСМ ќе поднесе интерпелација за министерот Ставрески
Собранието избра тројца судии на Уставен суд
Попоски за МСНБЦ - Македонија заслужува членство во НАТО
Арнаудовска - Македонија има капацитети да ги користи ИПА фондовите
Либиски екс министер пронајден мртов во Виена
Новиот Предлог закон за лустрација пред пратениците
Руската црква сака да посредува меѓу МПЦ и СПЦ
Министерот Попоски во официјална посета на Израел
Илбер Хиса нов амбасадор на Косово во Македонија
Арифи на Конференција „100 години во служба на нацијата“
Иванов - Летонија и Литванија се пријателски земји од кои можеме многу да научиме
Метлата на ВМРО-ДПМНЕ заигра и во Штип
Новиот бран влезе во „Бихаќска“
Бомбаш самоубиец уби деветмина во Дамаск
Летонија ќе го поддржи членството на Македонија во НАТО во Чикаго
Кинезите пак ќе чујат за „Чебрен“ и „Галиште“ и „Вардарска Долина“
Судењето за педофилија далеку од очите на јавноста
Ограбувачот на бабата во затвор, од 100.000 евра нема трага
Потпишан договор за поширока соработка меѓу Македонија и НАТО
Македонија и Летонија потпишаа Спогодба за меѓународен превоз во патниот сообраќај
Двајца кумановци чувале 60 мигранти во двор
Просечната бруто плата во февруари 30.257 денари
А��бански државјанин ограбувал цркви во Тетово
Жена се самоубила со пиштол во гостиварско Топлица
Средби на министерот Попоски во Конгресот на САД
Град Скопје апелира да се зачува комуналниот ред за 1. мај
Њујорк тајмс - Грција презафатена со кризата за да се посвети на Македонија
Груевски - Полска силен поддржувач на Македонија за НАТО и ЕУ
Претседателот Иванов во посета на Летонија и Литванија
Чинговски од ЕЛЕМ се сели во амбасада
„Новиот бран“ ги повикува сите кои се за подобро општество
Македонски хакер уловен во мрежата на ФБИ
Телеком со намалени цени на услугите од 1 мај
Рудари повредени по одрон на карпа
Затвореник почина во Шутка
Владата ќе ја укине забраната за откуп на старо железо
Џафери-Хоџај - Македонија е најдобар партнер на Косово во регионот
Храбри гостиварци спасија давеник во Вардар
Цела Норвешка запеја против Брејвик
Сорос - Економската криза може да ја урне Европската унија
Оптички кабли преку Арктичкиот Океан ова лето
Уапсен кумановец баран со потерница за „убиство во обид“
Попоски - САД да се заложат Македонија да добие покана за НАТО
Машина за правење тули згмечи ресенчанец
Шулц - Распадот на ЕУ станува реално сценарио
Бесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САД„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |