Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Втора страница На прво место Политика Македонија Економија Хроника Фељтон Едиторијал Анализа Мислења Писма Свет Култура Спорт Скопје Забава Некролог Време Хороскоп Што прават денеска
Македонија
03.07.2008, 16:31

Тетовци и охриѓани го празнуваа Св. Наум

ТЕТОВО, ОХРИД - Тетовци и охриѓани со пригодни свечености го прославија големиот црковен празник Свети Наум. На Попова Шапка имаше голем број верници, особено од Тетово и од Скопје. За присутните посебно заживување беше земањето делови од владичката кошула и осветени крвчиња. Православни христијани, муслимани, католици, можеа да се забележат во манастирот „Св. Наум“ во Охрид.

Вчера во манастирскиот комплекс на Попова Шапка е извршено големото евангелисување во црквата посветена на Свети Наум Охридски - Чудотворец. Со православните свечености чиноначалствуваше епархискиот архијереј, митрополитот на Полошко-кумановската епархија, владиката г. Кирил.

„Со помош на нашите верници наскоро ќе бидат доизградени манастирските конаци. Комплексот е посветен на преподобниот чудотворец Наум Охридски, а без него и без дејноста на неговиот соработник Климент, делата на светите браќа Кирил и Методиј ќе исчезнеле“, нагласи владиката Кирил во својата беседа.

Десетина илјади граѓани завчеравечер и вчера беа во манастирот „Св. Наум Охридски- Чудотворец“ во близината на Охрид. Како и во изминатите повеќе од 11 век палеа свеќи и носеа дарови со надеж дека Чудотворецот ќе им помогне. Луѓето беа среќни што оставиле дар на манастирот и што го ставиле образот на плочата на гробот на Свети Наум. Побарале помош и рекоа дека го почувствувале биењето на срцето на светецот како знак дека тој ја слушнал нивната молба.

„Свети Наум бил познат по добрите дела и по чудотворната моќ. Изградил манастир. Ова е рајот на земјата и веројатно затоа народот толку многу верува во неговите чуда“, објаснува проф. д-р Стојан Ристески, автор на неколку книги за манастирот и за светецот.

„Не сум христијанин, но верувам во чудотворната моќ на Свети Наум. Јас сум од муслиманска вероисповед и секоја година доаѓам да се поклонам на неговиот гроб зошто тој по моите молби ми го спаси синот“, раскажува човек кој заедно со семејството трпеливо чекаше ред да влезе во манастирот. (Г.Е.- С.И.)

 


Статијата е прочитана 1088 пати.

Испрати коментарТрговците и државните фирми доцнат со патриотските сметки
Во средно не се запишаа 12.000 полуматуранти
Признанија за добро управување за Царината, МАПАС и Велес
Антикорупциска оформи дебело досие за Топилница
Прва албанска паралелка во велешка гимназија
Кузев нов претседател на битолска Апелација
Тетово се збратимува со турскиот град Коња
Спас за измамените од „Фи-ком“ е нов инвеститор
Регистрирањето возила поевтини 5 отсто, а не 30
03.07.2008, 15:56

Претходен број

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Делумно облачно

Недела
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 22°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (18)
Ранковиќ на удар на Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Да се потсетиме на „Скопје во 90-тите“ во МКЦ
На платото пред МКЦ во сабота од 20 часот ќе се одржи целовечерен настан инспириран и посветен на 1990-тите години ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Втора страница | На прво место | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Фељтон | Едиторијал | Анализа | Мислења | Писма | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Некролог | Време | Хороскоп | Што прават денеска |