Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter
На прво место

Професорот што лови кодоши немал двор

Кој е Шпенд Љуши - човекот што откри три досијеа за луѓе од ДУИ

Светлана Унковска

Тетовскиот професор Шпенд Љуши, кој од тотален анонимус стана центар на вниманието откако ги достави трите досиеја за функционери на ДУИ, живее во куќа на два ката со гаража, но нема двор. Каде „мистериозниот курир“ му ги оставил папките со документи од Белград на професорот Љуши, се прашуваат тетовци, кои тврдат дека тој од влезната врата директно влегува во својата куќа, која се наоѓа во близина на гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“.

Откако досиејата со псевдонимите „Вујко“, „Мама“ и „Стрелец“ ги достави до Комисијата за лустрација, професорот по географија на Државниот универзитет во Тетово стана медиумски позната личност. Љуши минатата недела прв пат се сретна со претседателот на Комисијата, Томе Аџиев. Тоа беше негово прво излегување во јавноста, но нема да му биде и последно. Лустраторите сакаат повторно да го видат за да го испрашаат за таинствениот начин на кој ги добил досиејата.

Кога ги предаде досиејата Љуши се претстави како чесен граѓанин, кој си ја извршил должноста. Но, партиската машинерија на ДУИ веднаш откри оти тој има тесни врски со нивниот политички опонент ДПА. Негова сестра е пратеничката Садие Илјази, која, пак, е сопруга на претседателот на општинскиот разгранок на ДПА. И таа, како и нејзиниот брат, немаше можност да се истакне во Собранието, поради бојкотот на пратеничката група на ДПА.

Нашите извори тврдат дека Љуши бил близок со сегашниот градоначалник на Тетово, Сади Беџети, кој имал големо влијание во неговата професорска кариера. Наводно, кариерата на Љуши како универзитетски професор почнала откако Беџети станал ректор на ДУТ. По завршувањето на високото образование на Универзитетот во Приштина, Љуши извесен период таму предава во Средното земјоделско училиште. Потоа решава да се врати во родното Тетово и неколку години работи со својата аптека во Боговиње. Меѓутоа, по именувањето на Беџети за ректор, Љуши се запишува на магистерски студии на ДУТ, а потоа веднаш и на докторските студии. Иако се' уште немал докторирано, почнува да предава географија на Универзитетот. Не е познато дали Љуши и формално е член на партијата на Мендух Тачи, но се тврди дека е нејзин силен приврзаник и активист. (Св.У.)


#
Статијата е прочитана 3271 пати.

Испрати коментар

Од: xhovani
Датум: 19.10.2010 13:08:57
Profesorot Lushi e cesen covek i cela negova familija e poznata kako cesni luge megu graganite na tetovo.Toj e poznat intelektualec megu Albancite.
Од: Tulko Drdeski,Tetovo
Датум: 19.10.2010 14:25:46
Pocituvana,mnogu podatoci za imenovaniot vi se totalno pogresni.Vo idnina pred da se vpustite vo pisuvanje na vakvi tekstovi,predhodno dobro rasprasajte se vo sredinata kade zivee posocenata osoba.
Од: Драган
Датум: 19.10.2010 14:32:01
Наместо да правите обиди да го дисквалификувате човекот, треба да испитувате кој и како кодошел. Со ваквата статија вие го поддржувате кодошлакот и УДБА. Од една страна ја критикувате Владата, а ��д друга страна не сакате да се отворат досиејата.
Од: jovan
Датум: 19.10.2010 14:44:19
Se poocigledno e deka ni Vladata ni opozicijata sakaat lustracija. Sto znaci i tie i tie se proizvod na kodoskata mreza.
Од: dr. Nehat Sadiku ISS
Датум: 19.10.2010 14:53:26
Gospodo Albanci i Makedonci Kako može jedan apotekar koj raboteše vo moeto rodno selo Bogovinje, da postane univerzitetni profesor po geografija v TDU. Kriminalizacija i kaj mojite Albanci ali i kaj Makedoncite jeste na višku Šarplanine. Kodoši među Albancima i Makedoncima jeste politička tradicija koja najviše političkog kapitala ima ili ju nosi BIA Srbije. Pozdrav iz Amerike Nehat Sadiku
Од: xx
Датум: 19.10.2010 16:11:32
Prof. Lushi e cesen gragjanin. Avtorot ushte ednash treba da informira objektivno a ne da se bavi so paushalni informacii. Vinata da se bara kaj kodoshite ane kaj dostavuvacot na dosiieta, Shto e pogolem greh da se bide kodosh ili de se vperi prst na shpiunite. Pozdrav.
Од: XML
Датум: 19.10.2010 23:23:23
Новинарката воопшто не сватила за како двор се работи па барала да најде двор во неговата приватна кука. Жално а се бави со политички теми.
Од: flamuri
Датум: 20.10.2010 04:25:57
uste so stari finti se sluzat ovie od dpa ama pomina veke ova finta de kodosi de izadjici de spiuni narodot se osvesti od trikovite na menduh,ernad ,i refet cim znaat koj se spiuni koj kodosi togas bas me interesira od kade gi zimat site informaciii za spiuni.kodosi,ovoj ne e profesor ovoj e potrcko na mendu thaqi

Најди! во Утрински
На прво место
„Стрелец“ се спаси од лустрација
Уставниот судија јавно ќе се брани
ДУИ крена раце од расправии со ДПА


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency