Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Политика

Груевски не верувал во она што го кажа Станишев

Одговарајќи на новинарски прашања, премиерот Никола Груевски вчера изјави дека регистрацијата на ОМО „Илинден“ – ПИРИН во Бугарија зависи од решенијата во судовите, а не од господинот Станишев.

„И претходно разговарав со него на тет-а-тет средба околу тоа прашање. Тој е уверен, значи тоа е негово лично уверување, дека ако толку пати тие поднеле барање и толку пати не било комплетирано со сите документи, дека можеби тие не сакаат да се регистрираат“, нагласи премиерот, кој рече дека лично не верува во тоа, но го респектира мислењето на својот гостин.

„Тоа е негово мислење и секој има право да го каже својот став. Но, истовремено мислам дека Бугарија ќе најде начин да го реши тоа прашање колку што може побрзо, бидејќи тоа е и во нивни интерес. Чувствувам дека постои желба кај политичарите да го затворат тоа прашање, но колку што можам да разберам, судовите ја кочат регистрацијата на некој начин“.

Груевски одби да открие каква ќе биде новата македонска стратегија во преговорите со Грција за името, додавајќи „и да знаеме, нема да кажеме“.

Премиерот потврди дека во текот на вчерашниот ден или денеска ќе се сретне со новиот преговарач Зоран Јолевски, кој пред два дена пристигнал во земјава од Вашингтон. (П.Р.)


Статијата е прочитана 218 пати.

Испрати коментар

Од: Todor
Датум: 18.12.2008 01:07:08
Po noviot bugarski zakon partija da se registrira treba da ima 5000 chlenovi. OMO Ilinden tvrdi deka noviot bugarski zakon e napraven namerno za da ne mozhe nivnata partija da se registrira. Toa ne bi trebalo da bide problem, vo Bugarija ima povekje makedonci otkolku vo Makedonija,

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
Корекции во Законот за помилување
„Тајмс“- Итен прием на Македонија во НАТО
СДСМ- Зошто Груевски го премолче Станишев?
Груевски подели новогодишни пакетчиња во Домот „11 Октомври“