Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.09.2012, 15:59

Трамвајот ќе стаса во 2013 година

„Скопје следната година ќе добие трамвај. Тендерската документација е веќе завршена, а во текот на овој месец Градот ќе распише тендер“, најави денеска градоначалникот Коце Трајановски.

Се очекува концесионерот кој ќе стопанисува со трамвајот да биде избран до крајот на годината. Тој ќе има обврска да ја изгради инфраструктурата низ градот и да ги набави трамвајските возила.

Градоначалникот информираше дека веќе постојат заинтересирани компании и со неколку од нив надлежните оствариле средби со цел да им го презентираат планираниот проект и да им ги дообјаснат условите од тендерската постапка. Проценето е дека проектот би чин��л околу 150 милиони евра, а за негова реализација ќе бидат потребни најмногу три години.


Статијата е прочитана 2767 пати.

Испрати коментарМакедонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
„Епл“ поамбициозно во Македонија
Бугарските европратеници ќе го бранат ориенталниот тутун
Штрајк на лекарите, сепак, ќе има
Меркел - ЕУ е во криза, но вратата за Западен Балкан е отворена
ДУИ блокираше владин закон
Воените ветерани ќе маршираат за мир
За 10 отсто намалена цената на огревното дрво
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Сопственикот на „Зара“ забележа зголемен профит
Компјутерски криминал причина за блокирање на аукцијата на МВР
Пензионерите и во сабота ќе се возат бесплатно во ЈСП
Обвинителството ќе истражува кој стои зад албанските химни
Филм за убиството на Бин Ладен
(ФОТО) Татко и син избодени со нож во Ѓорче Петров
Повторно одложено судењето против полицаецот Трифуновски
Карикатурите на Мухамед распродадени за еден час
Француската полиција упадна во редакцијата на „Клозер“
Горан Устијановски нов капетан на Капетанијата во Охрид
Владата определи минимална цена на надоместокот за сметководители
Укината забраната за движење низ шумите
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"
Аврамопулос до ОН - Работете, не набљудувајте!
Кремљ ја прекина активноста на УСАИД во Русија
Oтворена 67. сесија на Генералното собрание на ОН
Ховит денеска и утре во Македонија
Обама „изненаден“ од гафот на Ромни
(ВИДЕО) Срѓан Керим за претседавањето на Јеремиќ во ОН
Дипломатскиот кор дегустираше македонско вино
Се буди вулканот на Санторини?
И Грција подготвува нова стратегија
Две полицајки убиени во Манчестер
Рамковниот договор изгубен во преводот
Граѓаните ќе плаќаат за здравствените картички
СДСМ - Владата преку институциите се пресметува со неистомислениците
Нов проект за заштита на Преспанското Езеро
„Чебрен“ и „Галиште“ пак паднаа во вода
Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија
Џафери го прекина молкот поради Филе
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Попоски - Попоски очекува исчекор во Брисел
Кралев - Општина Чаир да постапува по препораките од инспекторатот
Нова смртна закана за Јанез Јанша
Тачи заинтересиран за средба со Николиќ
Две самоубиства во скопски Карпош и Маџари
Прва трансплантација на матка од мајка на ќерка во светот
Продолжуваат антијапонските протести во Кина
Министерот Сарачини учествува на „Глобалниот енергетски самит“
Србија пред можен референдум - Европа или Косово
Директни избори за високите функционери во ЕУ
Полицијата го окупира „Волстрит“, уапсени речиси 200 демонстранти
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама�� и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичкаБароко / Рококо, 17.09.2012 17:18:31
ООооо па нормално нам иднина ни е барокот а трамвајот иде со него. Во сите нормални држави на Европа барокот довршил на почетокот на 19век, кога и се ставени последнитре трамваи на Балканот. И додека во големите градови на Европа (во којашто се крстиме) има метро, (најблиското метро до нас е во Софија), кај нас ете полека стигнуваме до барокот некаде среде 18от век. Ако останеме да постоиме, после толку албански химни низ нашите дворови и бавчи, за век ипол и уште нешто ќе стасаме до Европа... НЕ знам само дали таа ќе не` почека или ќе почне да гради маала по МЕсечината и Марс.
Vane-Kavadarci, 17.09.2012 18:04:04
Скопје следната година ќе добие трамвај......проектот би чинел околу 150 милиони евра, а за негова реализација ќе бидат потребни најмногу три години...... и сеа !? Кога Скопје ќе има трамвај, следната година или за три години?
trik, 17.09.2012 20:46:56
ova e star predizboren trik. Od kade ke najdat 150 Mil. eur? Da sakaa da vovedat tramvaj, nemase da kupuvaat kinesko gjubre od avtobusi ,tuku ke napravea edna linija. Toa sto ke napravat e samo idejno resenie za voveduvanje na tramvaj (po 10 ti pat), a realizacijata ke poceka malku.
До Барококо / Рококо, 17.09.2012 20:51:18
Господине, си бил во Брисел, Париз, Мадрид, Стразбур? Или Ниш за тебе е Северна Европа? Имаш поим каква е тектонската конфигурација на Скопје? Или треба да се вратиш во шесто одделение за да ти одржат часови по географија?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |