Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.10.2012, 13:31
ОРМ: Со предложените измени не се намалуваат работничките праваОрганизацијата на Работодавачи на Македонија со жалење реагира на изјавата на Бизнис конфедерацијата на Македонија за неприфаќање на предлогот на Организацијата на Работодавачи на Македонија за измена на Законот за работните односи.

Вакви изјави и реакции можат да се случат само кај нас, кога една бизнис асоцијација ќе заборави кои се нивните цели и интереси и наместо да ги штити интересите на нејзините членки-работодавачи, се претвора во синдикална организација.

Организацијата на Работодавачи на Македонија како единствена репрезентативна организација на раб��тодавачите на Македонија излезе со предлогот за менување на Законот за работните односи пред социјалните партнери и на седницата на Економско социјалниот совет закажана за 22.10.2012 год. ќе го образложи својот предлог.

Со предложените измени не се намалуваат работничките права и таквите изјави се паушални и површни од оние кои ги даваат. Со што се намалуваат работничките права , ако при користењето на годишниот одмор во повеќе делови наместо првиот дел, вториот или третиот дел трае најмалку 12 работни дена?

Работничките права не се намалуваат ниту со предлогот- работодавачот со согласност на работникот за дел од прекувремените часови да може да му даде слободен ден. Зарем тоа денес не се случува во праксата? Во многу случаи тоа се прави по барање и по потреба на работникот да отсуствува од работа во одреден ден.

И на крајот најмногу реакции предизвика нашиот предлог за бришење на обврската за писмено предупредување на работникот пред откажување на договорот за работа од причина поради вина на работникот.

Во членот 76 од ЗРО се наведени трите основани причини за отказ и тоа:

1. Работникот заради своето однесување, недостаток на знаења или можности или заради неисполнување на посебните услови определени со закон, не е способен да ги извршува договорените или други обврски од работниот однос (лична причина),

2. работникот ги крши договорните обврски или други обврски од работниот однос (причина на вина) и

3. престане потребата од вршење на одредена работа под услови наведени во договорот за вработување заради економски, организациони, технолошки, структурни или слични причини на страна на работодавачот (деловни причини).

Организацијата на работодавачи смета дека нормално е и потребно работникот писмено да се предупреди ако му се дадени соодветни упатства и насоки за работа, а работодавачот не е задоволен од начинот на извршување на работните обврски, како што е предвидено во членот 80 од ЗРО и ваквата одредба не е спорна. Спорно е дали работникот кој направил кршење на работниот ред и дисциплина, а особено потешки прекршоци за кои согласно членот 82 од ЗРО следува отказ без отказен рок треба претходно писмено да се предупредува. Во некои случаи предупредувањето воопшто не е изводливо како што е случајот на неоправдано изостанување од работа три последователни работни дена. Ако законодавецот предвидел дека за вакви тешки прекршоци не следува отказен рок, а во одредени случаи и отстранување од работните простории, тогаш која е логиката од писмено предупредување.

Со нашиот предлог воопшто не се задира во формата и постапката на докажување на сторената повреда како и правото на приговор на работникот на решението за отказ, што значи работодавачот во никој случај неможе да го откаже договорот за работа преку ноќ и како што ке му текне, како што е наведено во паушалните коментари на нашите предлози.


Статијата е прочитана 369 пати.

Испрати коментарОд манастирот „Света Богородица“ украдени 150.000 денари
Навалица во продавниците со користена стока
Субвенции и за земјоделците кои лани не добиле помош
Случајот „Монструм“ чека на одлука на Обвинителството
Црков��ите проблеми станаа политички
СДСМ - ЕЛЕМ е виновен за поскапувањето на струјата
Ивон - Потребно подобрување на односите со соседите
Ставен под напон далноводот Вруток – Полог - Тетово
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Владата ќе финансира извоз и учество на саеми
Треневски со Расмусен во Авганистан
Папата ќе прогласи седум нови светци
Претставување на македонските вина во Холандија и Полска
Запленети 9,5 килограми хероин на Деве Баир
Македонската дијаспора ќе инвестира 15 милиони долари во Македонија
Игор Илиевски - Подготвен сум да се соочам со последиците
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонија
Наместо помош од надвор, да се поттикнуваат сопствените бизниси
Македонските фирми имаат потенцијали
Мукаетов - Добра можност за градење мостови меѓу бизнисите тука и нашата дијаспора
Проговори заштитениот сведок за убиството кај Смилковци
Оставка на британскиот министер Ендрју Мичел поради навреда на полицаец
Еден загинат, а 12 повредени од возач на комби возило во Кардиф
Иванов очекува Македонија во декември да добие датум за преговори
Молотови коктели фрлени во студентскиот дом „Гоце Делчев“
Втор ден од Глобалниот инвестициски самит во Охрид
Рикер - Спорот за името не може да се реши со притисок на САД
Го сменил името, но не се спасил од убиство
Британски инженери произведоа нафта од „заробен“ воздух
Се гради тренинг-центар за туризам
(ФОТО) Крвав пир во Кумановско - го убил роднината, па си пресудил
Нови членови на Управниот одбор на Шпаркасе банка Македонија
Апелација ја отфрли жалбата на велешани
Наскоро пресуда за Американката со 256 монети
Ставрески - Нема да има криза на нафта
Ставрески - Потврдениот рејтинг предвесник за нови инвестиции
Британската влада врбува деца и хакери
Бизнис дијаспората ќе отвори фонд за инвестирање во Македонија
Две убиства и едно самоубиство во Куманово
Клучното прашaње е како да се воспостави економски раст
Карл Билд - Визите ќе ги погодат обичните, чесни луѓе на Балканот
Бомба од половина тон ја испразни северна Будимпешта
„Златна зора“ трета по рејтинг во Грција
Спорот за името ги влошува внатрешните односи во Македонија
Кофи Анан - Македонија беше подготвена на решение, Грција не сакаше
Се централизира регулацијата на банкарскиот сектор во еврозоната
Над сто лица приведени по вчерашниот протест во Атина
Нови гафови и шеги во американските избори
Петре Наковски и Ејуп Адеми прогласени за кодоши
Романец се самозапали во Рим, откако останал без работа
Двојниот убиец од Гостивар почина во притворска ќелија
(ФОТО) „Кемет електроникс“ почна со работа во Бунарџик
Во сообраќајка загина 82-годишна жена
Адеми - ЕК забележа недоволно инвестиции во животната средина
Две жени жртви на сексуално малтретирање
Eвроинтеграциите гаранција за траен мир на Балканот
(ФОТО) „Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата“
Владимир Георгиевски и Халил Зендели добитници на „23 Октомври“
Платен убиец избега од затвор
Штиглмаер - Воведувањето визи не е решение
(ФОТО) „Војводата на коњ“ и официјално Тодор Александров
Во Македонија прв меѓународен камп за мобилни апликации
И дел од бизнисот против отпуштање работници без најава
Се заострува реториката меѓу Обама и Ромни
Јапонската Влада ќе му подари машина за перење алишта на својот нобеловец
Двегодишно дете заболено од западнонилска треска
Регионална конференција за стогодишнината од Балканските војни во Истанбул
Пак генерален штрајк во Грција
Почнува Глобалниот инвестициски самит во Охрид
„Кемет електроникс“ ја отвора фабриката во Бунарџик
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Студентка од Скопје скокна во смрт

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Комент��ри | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |