Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Скопје

Кокосовите кошници на канделабрите останаа без цвеќе

Малку од сарделите и петуниите во украсните 1.000 кошници успеваат и претставуваат навистина убав декор на улиците

И покрај тоа што летните горештини се' уште не не' притиснале и одвреме-навреме подзаврнува, цвеќето во кокосовите кошници што висат на канделабрите овена. На некои локации во градов растенијата и сосема се исушија. Малку од сарделите и петуниите во украсните 1.000 кошници што ги постави општината Центар низ централното градско подрачје успеваат и претставуваат навистина убав декор на улиците.

Одговорните од оваа скопска општина признаваат дека и самите забележале дека дел од цвеќето во кошниците не вирее. Велат во првите жешки летни денови ливчињата од цвеќето изгореле бидејќи биле дирекно изложени на жешкото сонце, а коренот бил жив. Тврдат не било проблем наводнувањето бидејќи се почитувала зацртаната динамика. Шеснаесет сезонските работници опремени со канистри полни со вода што ги носат на грб и телескопските црева дури два пати во денот ги освежувале цв��тните аранжмани во петте реони во кои биле распоредени. Одговорните за цветните аранжмани во кокосовите корпи велат дека откако забележале дека цвеќето не им напредува, користеле и акварел, кој ја задржува влажноста во украсните кошници. Тоа малку и ја ублажило состојбата. Но, и покрај тоа веќе една недела велат смислуваат на кои локации и со какво цвеќе да ги обноват и да ги освежат цветните аранжмани. Со цел успешно да го реализираат замисленото, веќе ангажирале и консултант за агрокултура. Со него треба да утврдат какви растенија би можеле да виреат на престојните летни температури, дирекно изложени на жешките сончеви зраци. Наспроти тоа дека ангажирано работат на анализирањето на состојбите со цвеќето во висечките кошници, тие немаа прецизна евиденција каде цвеќето е сосема исушено и колку вкупно цветни аранжмани ќе се обновуваат. (Сн.К.)


#
Статијата е прочитана 1346 пати.

Испрати коментар

Од: граѓанин
Датум: 11.07.2011 01:48:42
Ај да не се преправаме, тој проект (читај тендер) е очигледно измислен за да ќари некоја ВМРО- овска фирма. Како може да се одржуваат илјадници саксии ем високо качени ем распрскани ширум градот? Одржувачите на зеленила не можат да стасаат тоа да го прават постојано. Тој што ја смислил идејата сигурно не стасува секој ден да навади десетина саксии дома. Требал да тргне од тој резон, плус овие цвеќиња се изложени нон-стоп на сонце, ветар, зрачења од бандерите. Исто така не е баш релаксирачки да зеваме нагоре низ улиците за да уживаме во цвеќе. Што им фалеше на големите жардинерии кои се стопати полесни за одржување, (а не мора да се секаде поставени).
Од: deli
Датум: 11.07.2011 06:41:43
Nisko mi e, da kažam "go znaev ušte koga prv pat čitav za ova rabota" - no taka e. Skopje, so svoi letni goreštini, plus zagrejan asfalt i beton, so što ušte poveke se zgolemuva temperatura, i onie mali košničinja so cvekinja na direktno sonce... Vadenje so kanisteri noseni na grb, ušte fali edno magare so cisterna... Na Skopje mu fali golemo zelenilo, drva, svežina, senka, lete cel grad vrie od vrukina. Mislam, deka ovde se bara dolgoročno rešenie, koncepcija a ne košničinja so sardeli, što ke izumrat za dve nedeli.. Skopje voopšto ima mnogu teška klima za živeenje, preku leto goreština, izgor do smrt, vo zima oštra surova stud bez sneg.
Од: Goran
Датум: 11.07.2011 09:14:04
G-din Todorović za ovoj poteg što go ima napraveno treba da mu se čestita ,no ima eden mal propust.Imeno ovie ukrasni cvećinja se postaveni i vo Pula,kade ja ima on snimeno situacijata, no tamu na kandilabrite se postaveni i creva za navodnuvanje na istite petunii i sardeli po sistem kapka po kapka,po celata dolžina na bulevarite.Namesto da vrabotuva 16 lugje da razvlečat creva i napravat sistem za navodnuvanje em će ni bide poubav gradot,em će se zaštedat odredeni sredstva koi sega se davaat kako plata,a efektot e nula.Gradonačalniče napravete go ova pa ulicite,bulevarite i ploštadite će ni bidat ubavo ukraseni.
Од: Olja
Датум: 11.07.2011 10:22:26
Mogu lekoumno kopirano od Svajcarija i Avstrija kade sekoj leten den po pola saat zavrnuva . Kako onaa nasata videla kravata deka go potkovuvaat konjot pa i ona dignala nogata. Zar sovetnicite od Opstina Centar ne znaeja deka Vlatko Stefanovski pee "izgor leto", ne znaea deka ovde i lugjeto se isusija, a ne rastenijata, duri i domasnite cvekinja so cela nega tesko se odrzuvaat, a ne ovie visoko postaveni, nedostapni , utka ne e se sto ke vidime za kaj nas, cista utka.
Од: bruno
Датум: 11.07.2011 15:38:34
Gledam,slusam i citam komentari a i na ulica gi gledam site tie ukrasni cvekinja i visecki i zemski i hortikulturni.No se prasuvam dali nie bi doprinele da se razvie zeleniloto vo ovoj nas grad NEEEE pa nie kaj sto najdovme upropastivme. Mislam deka toplata voda e izmislena da seposovetuvame isonekoinasi eminentni strucnjaci za hortikultura da samite sepogrizime za nasitedvorski parkcinja i eti ti zelenilo. Pozdrav
Од: Saska
Датум: 11.07.2011 16:40:41
Е па ги 'решија' дрворедите стари декади по Илинденска, и поставија саксиички со сардели. Кога веќе импровизираат нашиве 'зелени ' градоначалници и преземаат идеи од други држави, нека бидат доследни до крај, па нека ја финализираат идејата со системи за наводнување- капка по капка (како што и напиша читателот пред мене). Додека цвеќињата во саксиите сеуште живуркаат на горештините скопски...

Најди! во Утрински
Скопје
Ако има ред во фрлањето ѓубре, контејнерите нема да мирисаат
Соседско сончање на тераса

"""