Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.01.2012, 22:58
Запалена црквата во струшкото село ЛабуништаСпоред информации од охридската полиција, пожарот избил во трпезаријата на црквата, а според првичните информации се проширил и во внатрешноста

Запалена е црквата „Свети Никола" во струшкото село Лабуништа. Пожарот се случил пред половина час, а противпожарните екипи и полицијата се упатени на местото на пожарот.

Според информации од охридската полиција, пожарот избил во трпезаријата на црквата, а според првичните информации се проширил и во внатрешноста.

Началникот на струшката противпожарна единица Урим Каба, изјавил дека црквата речиси целосно изгорела.

Мештаните заедно со пожарникарите се обидуваат да ја спасат црквата и вредните икони од 18-ти и 19-ти век

Вечерашниот инцидент е еден во низата што се случуваат во струшко по протестите на муслиманските верници во петокот против навредливите маски на Вевчанскиот карневал.

Немилиот настан се случува само неколку часа по средбата на градоначалникот на Струга и преставници на месните заедници од селата со доминантно муслиманско население во струшко, на која, како што беше информирана јавноста се дискутирало за мерките за смирување на тензиите кои ги нарушуваат меѓуетничките односи, јавува Ohridnews.

Статијата е прочитана 3553 пати.

Испрати коментарПринцот Мајкл најави нови британски инвестиции
Тупурковски ослободен од обвинението за тајванските кредити
Смирување на тензиите и враќање на соживотот
Оштетен џипот на градоначалникот на Кавадарци
Кољо Американецот ги призна измамите со кредити
Тодоров - Пристапот до здравствената установа да биде еднаков за сите граѓани
Жбогар специјален претставник на ЕУ во Приштина
Петстотини нови паркинг места во Капиштец
Додик - РС не отфрлува дејтонска конструкција на БиХ
Додовски објави згаснување на ВМРО-НП, членството се враќа во ДПМНЕ
Бејта - Градоначалникот на Вевчани виновен за тензиите
Македонија мост за турските компании кон Европа
Од студот во Украина досега починаа 43 лица
Нафтата под 99 долари, се зголемија резервите во САД
Холанд ја зацврстува предноста пред Саркози
Раководството и членовите на ВМРО-Народна се враќаат во ВМРО-ДПМНЕ
Нетанјаху победи на партиските избори
Премиерот Груевски се сретна со македонските иселеници во Измир
Почина новинарката на „Дневник“ Натали Сотировска
Селаните го спасија од пожар манастирот во Мала Речица
Попоски во Вашингтон по поддршка за членство во НАТО
ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги осудуваат случувањата во Струга
Попоски во Вашингтон ќе побара Македонија да биде примена во НАТО
Македонец во Чешка уапсен поради дрога
Словачки пратеници голи против пратеничкиот имунитет
Прегазен пешак на патот Тетово - Јажинце
И виното на „Тиквеш“ патува за Британија
Зафировска - Судскиот совет постапува по наводите на адвокатите во „Пајажина“
По синоќешниот инцидент во Лабуништа е мирно, но напнато
Поглаварите на МПЦ и на ИВЗ на средба кај Иванов
Централна тема интеграцијата на Македонија во НАТО
Фонтаните во Вардар ќе прскаат од 1 април
Потпишан договор за ветерните електрани во Богданци
Италијанските пратеници си ги намалија платите за 1.300 евра
Милановиќ - Хрватска ќе ги поддржи соседите на патот кон ЕУ
Смирете ги меѓуетничките страсти, повикаа странците
Заеднички софтвер за систем-операторите од 15 држави во ЈИЕ
И натаму владее студениот бран на Балканот
Членките на ЕУ постигнаа договор за фискалниот пакт
Унгарскиот „Малев“ без пари, Владата вети помош
Изгаснат пожарот во Лабуништa, црквата не е изгорена
Груевски во Анкара на бизнис средба со Ердоган
Бесими - Од прием на Македонија во НАТО би профитирале сите
Груевски - Турција e важен трговски партнер на Македонија
ИВЗ - Исламофобијата е комбинирана со владина пропаганда
Дизелот поевтинува за два денара, бензинот поскап за 0,5 денари
Џафери - Ќе ги преземеме сите мерки за смирување на страстите во Струга
Ракометарите одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“
Ограбени две спортски обложувалници
Саркози ќе го зголемува ДДВ-то на 21,1 отсто
Ја убиле зашто три пати родила женско
Пасати и лада нива за градската администрација
Британски „Дејли Мејл“ најпопуларно интернет издание
Шешељ од Хашкиот трибунал бара отштета од два милиони евра
Лани во Албанија извршени 124 убиства
Претседателот Иванов ќе ги одликува ракометарите со „Медал за заслуги“
Во Струга засилено присуство на полицијата
Британски банкар се откажа од добивката од приближно милион фунти
Кастро - Повеќепартискиот систем е опасност за независноста на Куба
Пронајдена 17-та жртва на бродоломот на „Конкордија“
Погрдни графити испишани на црквата Св. Никола во Октиси
Владата во офанзива по турски инвестицииkole, 30.01.2012 23:41:56
И сега кој е крив за ова??????? Повторно Бранко Црвенковски???????? По се изгледа НИШТО од инвестициите..........
nekojsi, 31.01.2012 00:13:19
povleceteja vestva bidejki e dezinformacija gorese pomosniot objekt od crkvata sveti nikola koj bese dotraeno i se cuvase suvo drvo od nekolku godini i nemojte da sirite dezinformacii sram da vie
Trajko, 31.01.2012 00:39:24
Ova e strateski isplanirana akcija za raspaluvanje na meguetnickite odnosi. Se pocna so palenjeto na znameto vo Pristina na fudbalskiot natprevar, potoa so palenje na znaminjata prikazano na youtube,demonstraciite vo Struga I sega palenjeto na Crkvata vo Strusko. Toa e ne cevilizirano i divljacko pleme koe se sluzi so provokacii od zaseda. Za tie kukavici ke sradat ne dolzni luge. Treba da se sprovede energicna akcija za otkornuvanje na ovaa pojava,Vo Bosna bea pritisnati sega se obiduvat ovde da napravat nemiri. Ne sakam da pomislam deka ova e maslo i na Grckite i Vahibistickite spiuni za destabilizacija na Makedonija pred samitot na NATO vo Amerika.........
JOVAN, 31.01.2012 01:05:30
Dobro bre makedonci kakov narod sve .Vi poklonivmo DEMOKRATSKA FUNKCIONALNA DRZAVA so INDUSTRIJA ZEMJODELSTVO AKADEMIJA so UNIVERZITETI I FAKULTETI biser MANASTIRI I CRKVI od 10.11.12. pa se do deneska i se prasuvam kakov NAROD moze da bidat ovie makedonci sve nie sto smo GRADELE I CUVALE kako OKO U GLAVA so vekovi vie sve USRAVTE samo za DESET GODINI .Kajse sega da vi pomognat ACE .FILIPCO. GOCE.JANE.GORCE.i cicko VANCO dedomu na NIKOLCO I GEORGIJA.
JK Labunishta, 31.01.2012 01:26:25
Pozarot vo pomosnite prostorii od selskata crkva vo Labunista go podmetnaa dvajca makedonci hristijani (poznati se nivnite iminja i fateni se na delo), dodeka muslimanite prvi go gasne pozarot. TOA E FAKT I TREBA DA SE ZNAE. Pozdrav od Labunista
Ima razlika i megju TALIBANCITE !, 31.01.2012 01:32:29
Razlikata megju Talibancite od Avganistan i ovie domasnite e vo toa sto nasite Talibanci se del od VLADATA...a onie vo Avganistan se SE USTE VO OPOZICIJA! Toa sto ime e zaednicko e paleneto na CRKVI i kulturni spomenici. Ako ovie akti bea pokrieni so ZAKON PROTIV ETNICKO CISTENJE...i za vakvi dela nemase AMENESTIJA...vakvite nastani bi bile bibliski retki...vaka ETNICKOTO CISTENJE PRODOLZUVA OTODE GRUPCIN ( koalicioniot partner ja prodolzuva PROGRAMATA na DPMNE cie rakovodstvo se ima odamna izjasneto za OTODE GRUPCIN ! Zaboravaat i ednite i drugite deka MAKEDONCITE ne se otkazale od Makedonija i od svoeto kulturno nasledstvo. Vlasta e vinovna i nikoj drug!
prespanec, 31.01.2012 02:02:34
bravo bre braka muslimani! Sega pak nekoj od vas ke izleze so stav deka nie pravoslavnite sami ja zapalivme samo zatoa sto sakame vas da ve ocrnime! Edno e ismejavanje na nesto na karn (ne go odobruvam toa sto se sluci) a drugo e da se posegne po materialna ili covecka steta. Ova samo pokazuva kolku ne mrzite i mrzevte nas. Djabe glumite deka ste za sozivot. Se sto ne e muslimansko sakate da iskorenite. Zatoa ova so karnot dobro vi dojde za da opravdate i vakvi slucaevi. Toj sto frlil ogan raka da mu se isusi....
Trajko Trajkovski, 31.01.2012 02:26:40
Na Makedonija i predstoi KOSOVSKO SENARIO.Mkedonija ili trebe da se pomakedonci,Ili ce ja snema.Zatvaranje oci pred stvarnosta,e neblagodarna rabota..I za tie koi ja vodat Makedonioja.I za onija koi mislat drug da im misli za niv,Procka nema nitu za ednite nitu za drugite.Makedonija trebe da se pomakedonci.Da pocne Makedonec da misli ,kaj se naoda sega a kade utre.Bidejki za se ce bide docna.Sozivot ne se sostoi vo OSTAPKI.Ovde se raboti ili da pocneme da spasuvameOdnasi trgovci sto ja prodavat Makedonija da gi eliminirame navreme se dodeka ne ja unistile drzavata.Trajko Trajkovski USA
Silvester, Sidnej, 31.01.2012 08:31:03
ALAAAARM.....AL KAEDA E VO MAKEDONIJA. DA SE UNISTI SEGA.
Јосиф Давидов, 31.01.2012 09:04:53
Никако неможам да ги разберам дел од муслиманите кои се однесуваат како мали деца. Кога за некоја к��рневалска пародија палат државни знамиња и цркви а испраќаат закани на се’ што е немуслиманско, е тука сигурно ги напуштил здравиот разум. Господ нека ни е на помош.
do Trajko, 31.01.2012 09:29:27
Trajko samo da te potsetam, deka ne pocna sve so palenjeto na znameto vo Pristina, tuku pocna edna nedela predhodno vo PRIJETELSKIOT natprevar megu Albanija i Makedonija vo Prilep, kade sto na sve licese samo na Prijetelski natprevar NE. Neli vie vikate deka albancite od Albanija se dobri, ne se kako nas vo Makedoija itn itn ( prazni zborovi samo ). ako se podobri oni, zosto 90 minuti bez pauza bea navredeni i pcueni? Jas kako graganin na RM odam da ja gledam reprezentacijata vo rakomet vo Nis zaedno so kolegi makedonci, oblecen vo makedonski dres, i OP, pak se pcujat Siptarite, a se igra so treta drzava. I kako jas posle da navivam za mojata drzava koga na koj i natprevar da sum bil, ( fudbal, rakomet, bilo sto ) Albancite se pcujat?
kizo, 31.01.2012 10:28:45
Разни абдали се шетат и прават будалаштини за кои после народот излегува труден.Ако кажа дека не изгорела црква туку помошен објект зошто на сите вести тогаш освануват такви наслови.медиумите тогаш не си ја вршат работата,не се транспарентни и служат на нечии цели.Ова игра се повеке ми на��ичува играње кошарка , два тима али на еден обрач.
Bukefal, 31.01.2012 11:07:09
ДПМНЕ и ДУИ се прочитани во нивните намери сега, со местење на етнички конфликти се обидуваат да ја сокриат економската катастрофа што земјава ја доживува. Очигледни се, полицијата не е активна во момент кога лица од власта најверојатно се замешани во овие инциденти, а тоа се докажува и со фактот што досега ниту едно лице не беше уапсено за предизвикување на нереди. Срамота предавници нека господ ве уништи! Како што црквата гореше така вие да горите во пеколот!
pile, 31.01.2012 12:52:18
Na kogo mu odgovara narusuvanje na krevkite megjunacionalni odnosi vo Republika Makedonija vo ovie momenti?Ako nekoj misli deka toa e opozicijata mnogu gresi od pricina sto;Manifestacijata vo Vevcani e finansirana od Vladata so otvoranje na istata od strana na Ministerot za kultura,Gradonacalnik na Struga e od redovite na DUI koj javno gi podrzja aktivnostite na IVZ.Najmnozinskite partii vo Vlasta VMRO DPMNE i DUI, se igraat so megjuetnickite odnosi,vo vreme koga:Se ocekuva obelodenuvanje na iminjata so kriminalot vo Magjari D.telekom,Ustavniot Sud povede postapka za 14 clena od Zakonot za otstrel, pred US e ocenka na Ustavnosta na Z. za avtenticno tolkuvanje na Z. za amnestija,Za dve nedeli se najavuva interpelacija na zjeleznata lejdi, za uspehot na nadvoresnata politika i na investiciskiot bum zboruva posetata na Visoki diplomati na zemjata(vo najava e i G-gja Klinton da ne zaobikoli), i standardot na naselenieto.GOSPODO OD VLASTA ODDETE SI DOSTA VI BESE!
kontrolirana kriza, 31.01.2012 14:49:42
Moe mislenje e deka dvete vladeacki partii sozdavaat kontrolirana kriza so cel da se isprovocira NATO (za da se smirat tenziite i da ne se otvori uste edna BOSNA), da ja primat Makedonija vo Alijansata. Megutoa toa e opasna igra bidejki ako iskrata se pretvori vo ogan koj ke ja gasi.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -5°C

Слаби снежни врнежи

Четврток
Снег
Макс: -1°C, Мин: -6°C

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 4°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |