Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.09.2012, 15:03
Обвинителството ќе истражува кој стои зад албанските химниОтворени се два предмети и за албанската химна на ДУТ и на инцидентот во училиштето во Џепчиште, вели обвинителот Љупчо Шврговски

Обвинителството ќе истражува кој стои зад интонирањето на албанската химна на првиот академски час на Државниот универзитет во Тетово и во училиштето „Ѓерѓ Кастриот Скендербег“ во тетовското село Џепчиште.

Јавниот обвинител Љупчо Шврговски за „Утрински весник“ изјави дека по допрен глас од јавноста, одлучиле да отворат два предмети за два одделни случаи во Тетовско каде неодамна беше интонирана химна на туѓа држава.

„Според член 319 отворивме предмети за кривично дело „предизвикување на национална, расна и верска омраза“. Од полицијата ќе побараме да ни достават информации кој е организаторот на настаните, кој на пуштил албанската химна, по што ќе донесеме одлука од кого ќе биде побарана кривична одговорност за двата настани“, вели Шврговски.

Предметот е во рацете на тетовското обвинителство, од каде не изнесуваат повеќе детали за текот на истрагата.

Новата академска година на Државниот универзитет во Тетово на 17 септември започна со интонирање на албанската химна, а на настанот присуствуваше и заменик-министерот за образование и наука Сафет Незири. Тој за медиумите изјави дека настанот не треба да се проблематизира, бидејќи станува збор за химна на албанското знаме, а не за химна на друга држава.

Со интонирање на химната на Република Албанија започна свеченоста и во тетовско Џепчиште каде во употреба беше предаден нов објект на основното училиште „Ѓерѓ Кастриот Скендербег“.

Министерот за образование Панче Кралев го осуди интонирањето на албанската химна и ги повика надлежните институции да преземат мерки согласно законот.

„Ние го осудуваме тој чин, затоа што станува збор за државен универзитет и при вакви настани треба да се интонира државната химна на Република Македонија. Ова не е законска регулатива и предмет на Министерството за образование и наука. Надлежните институции се тука да одлучат дали ќе постапат согласно законите“, рече Кралев. (Д.Т.)Статијата е прочитана 1626 пати.

Испрати коментарМакедонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
„Епл“ поамбициозно во Македонија
Бугарските европратеници ќе го бранат ориенталниот тутун
Штрајк на лекарите, сепак, ќе има
Меркел - ЕУ е во криза, но вратата за Западен Балкан е отворена
ДУИ блокираше владин закон
Воените ветерани ќе маршираат за мир
За 10 отсто намалена цената на огревното дрво
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Сопственикот на „Зара“ забележа зголемен профит
Компјутерски криминал причина за блокирање на аукцијата на МВР
Пензионерите и во сабота ќе се возат бесплатно во ЈСП
Филм за убиството на Бин Ладен
(ФОТО) Татко и син избодени со нож во Ѓорче Петров
Повторно одложено судењето против полицаецот Трифуновски
Карикатурите на Мухамед распродадени за еден час
Француската полиција упадна во редакцијата на „Клозер“
Горан Устијановски нов капетан на Капетанијата во Охрид
Владата определи минимална цена на надоместокот за сметководители
Укината забраната за движење низ шумите
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"
Аврамопулос до ОН - Работете, не набљудувајте!
Кремљ ја прекина активноста на УСАИД во Русија
Oтворена 67. сесија на Генералното собрание на ОН
Ховит денеска и утре во Македонија
Обама „изненаден“ од гафот на Ромни
(ВИДЕО) Срѓан Керим за претседавањето на Јеремиќ во ОН
Дипломатскиот кор дегустираше македонско вино
Се буди вулканот на Санторини?
И Грција подготвува нова стратегија
Две полицајки убиени во Манчестер
Рамковниот договор изгубен во преводот
Граѓаните ќе плаќаат за здравствените картички
СДСМ - Владата преку институциите се пресметува со неистомислениците
Нов проект за заштита на Преспанското Езеро
„Чебрен“ и „Галиште“ пак паднаа во вода
Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија
Џафери го прекина молкот поради Филе
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Попоски - Попоски очекува исчекор во Брисел
Кралев - Општина Чаир да постапува по препораките од инспекторатот
Нова смртна закана за Јанез Јанша
Тачи заинтересиран за средба со Николиќ
Две самоубиства во скопски Карпош и Маџари
Прва трансплантација на матка од мајка на ќерка во светот
Продолжуваат антијапонските протести во Кина
Министерот Сарачини учествува на „Глобалниот енергетски самит“
Србија пред можен референдум - Европа или Косово
Директни избори за високите функционери во ЕУ
Полицијата го окупира „Волстрит“, уапсени речиси 200 демонстранти
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичкаEU, 19.09.2012 15:41:27
Vo Germanija ima ucilista kade muslimanite se zastepani 90%, sto ne pokusavat tamo da pustat nivna himna!.Toa e nezakonski i storitelite treba da se kaznat!.
shaban, 19.09.2012 16:23:54
koj moze da stoi zad himnava osven albanskiot narod sto sakate poveke da najdete
Fani od Germanija, 19.09.2012 16:52:19
Stanuva zbor za himna na albanskoto zname a ne za himna na druga drzava?!!!!!Go molam avtorot na tekstot da mi objasni sto znaci ova,ako nemoze zosto ne baral doobjasnuvanje!!!!!Makedonijo razbudi se.Neznam kakov epilog mi imalo koga francuskata himna bi bila intonirana na germansko tlo ????
torbes, 19.09.2012 18:42:56
znaci i po poveke od 10 god. narodot vo Makedonija ne e osvesten ,deka vo Makedonija konfliktot od 2001 nee zavrsen i sekojdnevno se vodat borbi ne ! so oruzje ama so protivenje i karsija odenje edni kon drugi i sekojdnevni provokacii. A sto e najcudno kaj nas albancite se odnesuvaat kako da ziveat vo Albanija i nisto Makedonsko ne pocituvaat sekoj den se nesto pravat Albansko. gos. od vladeackata VMRO glumi nekoj sozivot i uste im go pere mozokot na narodot , neznam do koga narodot vo Makedonija uste ce gleda od strana ,cudno mnogu cudno
ODNADVOR, 19.09.2012 19:11:52
Makedonija ima svoj Ustav,svoj jazik, svoe zname. Site ovie atributi, moraat da se pocituvaat sto e nesto sosema normalno, a vo nikoj slucaj,nesto izvonredno!Sekoj sto se drznuva sprotivno na ovoa, na bilo koja etnoicka grupa da i pripagja, pa i eko e etnicki Makedonec, mora da bide kaznet so zakonska postapka, mu se bendisuvalo nekomu toa ili ne! Himna na tugja drzava se izveduva SAMO koga dovagjaat nejzini vrvni licnosti,togaj se razviva i znameto na taa drzava, ama pokaraj naseto makedonsko. Kaj nas, tie opsti svetski zakoni kako da ne se fermaat,a koga dovagjaat vo prashanje, gi stavame pod cergice,bez vistinska razresnica.Ajde vo nekoja zemja vo EU ili SAD, taka od licna zelba izvedite najzvanicno tugja himna i obidete se da razviete tugjo zname, pa ke vidite sto ke vi se sluci po toa!.I Nov Zeland ima zname so znak na V. Britanija, ama SAMO NA EDNO KJOSENCE, ne kako kaj nas, cisto albansko,duri i na vlez vo Makedonija,pa covek neznae kade vleguva, od kade izleguva...
xhelal, 19.09.2012 20:14:14
da ama vieste pecalbari germania ne e vasa zemja ovde ima drugi raboti
a bre makedonce, 19.09.2012 23:01:10
onoj sto se raduva (sto se smee na slikata)toj dal naredba odma da se nagradi.
Svrogo trenira strogoca !!!, 19.09.2012 23:21:12
Vidi go ti Svrgovski , resil da se zafati za rabota?! Ce ispituval koj e vinoven sto na otpocnuvanje na skolskata godina na drzaven univerzitet se intonirala himna na druga drzava. Aman bre Svrgo, zarem ne gi gledas slikive. Pa tamu e zamenik ministerot za obrazovanie Safet Neziri i najprvo treba nego da go zemes na odgovornost. I dosta si igravte majtapi so narodot , kako so onaj zakon za braniteli i drugi teatri i komedii. Niti nesto ce prevzemes niti nesto ce bide. Samo krevas prasina za da se dozamati rabotata. Barem cutisi kako dosega, zemaj si platicka i ic ne se javuvaj.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |