Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Култура

Нова Програма за соработка меѓу министерствата за култура на Македонија и на Хрватска

Министрите за култура на Македонија и на Хрватска, Елизабета Канческа-Милевска и Јасен Месиќ, на билатерална средба во Дубровник потпишаа нова Програма за културна соработка меѓу двете министерства за периодот 2012-2015 година.

Според министерката за култура, Канческа-Милевска, новата Програма за културна соработка за периодот ќе придонесе за афирмирање на културата на двете земји, како и развој на заемната соработка меѓу институциите и соодветните здруженија од сите области на културата и уметноста. „Од особена важност, укажала Канческа, е реализацијата на изложбите што се вклучени во новата Програма за соработка. Поточно, станува збор за изложбите ’Невидливиот пејзаж‘ и ’Пресек на македонската ликовна сцена од независноста до денес‘, во организација на МСУ во Хрватска и изложбите ’Современ хрватски дизајн‘, во организација на Хрватското дизејнерско друштво и ’Современа хрватска скулптура‘, во организација на галеријата ’Кловичеви двори‘ во Македонија. Овие изложби ќе бидат убава можност, граѓаните на двете држави да се запознаат со уметничките тенденции на современата македонска и хрватска ликовна сцена“. (Н.П.)


#
Статијата е прочитана 366 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
Спектакл на звук, светло и слика на отворањето на „Охридско лето“
Триумф за „Панкот не е мртов“ во Карлови Вари
Да го заштитиме „Охридско лето“ од контаминација
Уметниците да го зачуваат достоинството

"""