Број 2858  среда, 10 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter

Поглед

ДДВ на почек

Соња Маџовска

Кризата како бура ја завеа економијата и исфрли на површина многу проблеми кај фирмите. Бизнисмените најотворено и' порачуваат на Владата ако не може да им помогне, да не им одмогнува во работењето, бидејќи и онака си имаат сериозни маки. Од една страна, немаат работа поради откажувањата на нарачките од странските партнери, праќаат стотици работници на принуден одмор и сега, згора на се', како дополнителен удар врз работењето, во последниве месеци со доцнење си ги враќаат парите од државата по основа на ДДВ.

Прашуваат што се случува и кои се причините зошто повратот на ДДВ-то оди многу забавено, а одговор од Владата нема. Бизнисмените потсетуваат како што од нив се бара во рок на 30 дена да го уплатат ДДВ-то за да можат да набават опрема, така и државата мора да го почитува нејзиниот дел од обврските и точно во предвидениот рок да им го враќа данокот.

Од УЈП негираат дека доцни враќањето на ДДВ-то и тврдат дека се' се одвива со несмален интензитет. Велат, неосновани се локалните критики врз централизираниот систем за поврат на данокот. Кој ја зборува вистината, а кој нешто сака да скрие? Зошто бизнисмените би се жалеле токму сега? Зошто не се пожалија пред три месеци?

Иако Владата создава впечаток дека сака да му помогне на бизнисот, сепак, бизнисмените и натаму по средбите со министрите излегуваат без одговор на прашањата: зошто навреме не им се враќа ДДВ-то, какви стимулативни мерки ќе им даде Владата на редовните плаќачи на придонеси и даноци, а не само да им попушта на оние кои и досега лошо работеа. Министерот за економија Фатмир Бесими, неподготвен и како да „не е од тука“ и прв пат да се среќава со економски проблеми, на бизнисмените од Велес во неделата им рече дека ќе ја праша Владата зошто доцни ДДВ-то.


Статијата е прочитана 805 пати.

Испрати коментар

Од: jas
Датум: 10.12.2008 10:26:02
taka e koga prasuvate nepismeni lugje!!! Dremeshe ko misir i odgovarashe nesvrzano na sekoe prashanje. Koja Vlada ke ja prasha , pa neli e toj del od taa Vlada?? Ne klavajte nepismeni i nedovetni lugje na vakvi mesta , ako sakate drzavata da "odi " nagore

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Кошмар ја зафати Грција пред Божик
СОНК ќе бара разрешување на 15 директори на училишта
Ој Вардаре, Вардаре, што стана од тебе?
Зденко
Претходен број
За Владо Бучковски 3,5 години затвор
Системот за безбедна храна, сепак, стартува в година
Македонците крем на бугарското општество (2)
Владата и' го даде дизелот на „Окта“ поради големите залихи
Патот до вечното почивалиште на Алексиј Втори послан со рози
Закони и закани
ММФ бара Владата да троши помалку
Во рестораните слободно пушење до 2010 г.
Грчкото лоби и американската политика спрема Македонија
„Кометал“ дефинитивно излегува од Вардар
Вербатим