Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
18.03.2012, 19:59

Македонски тренд: инфлација од доктори на науки

Студентите полагаат испити со заокружување, а прашање е и колку од оние со докторски титули објавуваат трудови во стручни списанија

Жаклина Хаџи-Зафирова

На факултетите се „штанцаат“ дипломци, магистри и доктори на науки без да с�� има строги критериуми, тврдат универзитетски професори, посочувајќи на слабостите од Болоњскиот систем. Писмените испити со одговарање само со „да“ или со „не“ или со заокружување за професорите е само еден од недостатоците на Болоњскиот систем, кој не им дава доволно знаење на студентите, а тоа најдобро се гледа откако ќе ги завршат студиите.

„Ќе завршат факултет, а не знаат да напишат ни обична молба, а камоли тужба“, коментира универзитетскиот професор Јове Кекеновски, кој предава уставно право и односи со јавноста.

Прашање е, коментираат професори, и каков е квалитетот на докторските титули, иако законот предвидува дека секој што сака да стане доктор на науки треба да објавува трудови во стручни списанија.

Државниот завод за статистика лани регистрирал 197 нови доктори на науки, што е за 25,5 отсто повеќе од 2010 година. Според ДЗС, најголем број докторанди има во општествените науки - 53, 8 отсто, на медицински науки – 15,2 отсто, а на трето место се хуманистичките науки со 11,7 отсто. Останатите докторирале во областа на природно-математичките, техничко-технолошките и биотехничките науки. Од докторите на науки, 104 се жени, а од вкупниот број доктори 48 отсто работат во образованието.

Професорите укажуваат дека лани масовно се пријавувале докторски дисертации за да се запази законскиот рок. Сите што магистрирале до тогаш, до крајот на годината пријавиле докторска дисертација за да можат да докторираат само со пријавување на темата, без да посетуваат тригодишни докторски студии, како што предвидува новиот закон. „Сите што имаа можност, пријавија докторати. Но, не значи дека сите предложени теми треба да бидат прифатени, бидејќи треба и да се види колку тие објавиле стручни трудови во странски списанија“, вели професорот Кекеновски.

Професорите укажуваат дека високообразовниот систем, сепак, треба да претрпи измени, бидејќи сегашниот начин на оценување на студентите не им го дава потребното знаење. Професорот на ПМФ Владимир Петрушевски, кој предава методи на хемиско експериментирање, посочува на куриозитетите кај студентите кои учат површно со Болоњскиот систем.

„Денешниве генерации поминуваат низ осакатено образование. Тие не знаат многу работи. Студент решава некој проблем и добива резултат кој е апсурден. Се случувало студент да наседне и да се подзамисли кога, на пример, ќе добие резултат дека еден атом може да има радиус од 100 метри?! И се ’вади‘ на тоа дека калкулаторот му ја пресметал бројката“, вели Петрушевски. Тој додава дека студентите добиваат најниско ниво на знаење со заокружување и поради тоа не се подготвени веднаш да продолжат со работа. Сепак, Петрушевски појаснува дека кај нив на ПМФ се полага и практичен дел, бидејќи хемијата се занимава со експерименти. Затоа тој вели дека е скоро невозможно да се прават плагијати со докторските и магистерските, бидејќи кога ќе треба да се објават трудови во странство веднаш е препознатливо дали се преземени од некаде.

Неговиот колега Кекеновски е зачуден што повеќето критики за Болоња стигнале од студентите отколку од професорите, на неодамнешната трибина за Болоњскиот процес .

„Болоњскиот процес воведе новини, но не ги оправда очекувањата. Наместо зголемен, имаме намален квалитет. Факт е дека има помалку субјективизам, но, од друга страна, имаме послаби студенти. Забележувам дека студентите не учат лекцијашки, туку фактографски, бидејќи веќе ги знаат прашањата што ќе им се паднат на испит. Тие, генерално, ги знаат формалните, материјалните извори на правото, но не и суштината“, коментира тој. Според професорот, директното испитување недостига посебно во општествените науки, а нема и вистинска практика на студентите кои повеќе ги интересира да добијат потврда отколку да научат нешто од практичната работа.


Статијата е прочитана 2672 пати.

Испрати коментарМарш за мир
Пораки за мир
Нова рунда партиски препукувања за меѓуетничките односи
Груевски: 880 лица работат на приближување кон ЕУ
Владата се подновува со 30 нови автомобили
Ни купи куќа ни купи стан
Интервју - Белгија е претрупана со азиланти
Ќарот на банките
Стартува наградната игра на „Утрински“, „Дневник“ и „Вест“haha, 19.03.2012 00:17:08
Interesno shto nikoj nishto ne razbira a od napishanotom a bogami i profesorite izgleda zabegaa. Spored prof. Keknovski doktorantite trebalo da imaat naucni trudovi vo medjunarodni spisanija!!!! Bog da cuva!!Tie se doktoranti, osven opshtite uslovi predvideni so zakon, treba da imaat dobar predlog za teza i treba dobro da ja odrabotat za odbrana!!! Toa e doktorat, naucno zvanje! Ako sakat da stanat docenti, nastavno naucno zvanje, togash treba da imaat trudovi no toa e druga postapka. Pa trudovi nemaat redovni profesori kaj nas a bara od doktoranti!!
profesor, 19.03.2012 04:15:36
Koga veke sme kaj ovaa tema, dali nekoj gi zabelezuva oglasite za rabota vo koi, megju drugoto, stoi da ne e od FON, Stulov, Evropski itn.? Dali nekoj gi cita napisite na Latas vo Vecer? A covekot neodamna doktorirase na Evropski univerzitet...Treba li ponatamosen komentar?
analiticar, 19.03.2012 06:54:01
ovie doktorati,doktori,dali imaat nekoj istrazuvacki potvati,ili samo pisuvaat.Eve eden primer za trudot na ovie;vo apteka kupuvam seme za gradinarski kulturi uvezeno od hrvatska[slovenija]a semkite natre da ti bidat makedonski samo odraboteni vo slovenija i prodadeni vo MAK.a institutot za zemjodelstvo na toa pakovanje stava samo deklaracija,e videte ja sega nivnata pozrtvovana rabota.nema koj da gi cisti semkite.
Istocna Makedonija, 19.03.2012 10:41:23
Totalna degradacija na visokoto skolstvo.Sekoj sto se zapise zavrsuva fakultet,a magistri i dok- tori na nauka za izvoz.Kade li ke se vrabotat ovie ,,akademci i kakva reputacija vo svetot imaat diplomite vo prv,vtor,tret stepen od nasive ,,pres tizniuniverziteti?!
Sekoj so diploma, 19.03.2012 10:47:22
Nie ne samo sto imame inflacija na diplomci , magistri i doktori na nauki , no imame inflacija i na visokoobrazovni ustanovi. Skoro nema ledina na koja nemame locirano fakultet. ogromen broj od ovie fakulteti ne gi ispolnuvaat osnovnite kadrovski i nqaucnoistrazuvacki uslovi za da se narecat fakultet. No nie izgleda seuste odime po onaa marksiticka teorija, koja se primenuva uste vo Kuba i Severna Koreja.: Kvantitetot stvaral kvalitet. Pa taka ce stvorime 500 lekari ili 1000 pravnici godisbno ,a 5% od niv ce bidat kvalitetni, a toa sto i ostanatite 95% gi nosat tie zvanja i imaat diplomi ne e vazno.
Jован АН, 19.03.2012 11:12:58
Жалосна е тенденцијата да се омаловажат магистрите и докторите.Земајќи ги во предвид исклучоците сите тие луѓе вложиле и труд и финансиски средства.Пред некој ден во еден медиум се иронизираше со невработените кои докторираат или магистрираат.Жално.Зарем треба ако се без работа и да не се усовршуваат во своите знаења?Треба ли да чмаат додека чекаат работа?Од учени луѓе нема штета.Опасни се учени-недоучените.
miki, 19.03.2012 13:09:59
Vo nitu eden oglas ne pisuva da ne bide od FON,Evropski i slichno ,toa e laga koja se proshirila a nikoj ne znae koj prv pochna.Gazdite te vikaat na intervju i ako se pokazesh ok,te vrabotuvaat,niv voopshte ne gi interesira KADE si zavrshil,tuku DALI ZNAESH DA RABOTISH.E sega do drzavni institucii ako imash vrski politichki nitu diploma ne ti treba ,a ne kade si zavrshil............
Мики, 19.03.2012 15:32:42
Проблемот со проблематичниот квалитет настана кога се наметна борбата за студенти. Бесплатното школување за студентите во државните универзитети ширум земјава и борбата за секој студент во приватните универзитети. Се разбира квалитетот на студирањето мора да опадне за да се привлечат студенти. Се примаат сите студенти - и оние коишто имаат потенцијал и оние коишто немаат. Резултатот е јасен - државата не си ��а врши својата работа за проверка на квалитетот на студирањето насекаде подеднакво (и во приватните и во државните универзитети). Таа има свои миленичиња. Доколку се воведе систем на финансирање на универзитетите од страна на државата според бројот студенти и квалитетот на наставата (како што е на пример во Англија) состојбата ќе се промени драстично. Но тогаш ќе нема миленичиња.
od citatel, 19.03.2012 15:34:39
Univerzitetot postana zsasolniste na isluzeni politicari. Dovolno e da se vidat recenziite. Nekompetentni profesori pisuvaat neprifatlivi recnzii, so predlozi zasnovani na iskriveni kriteriumi: vedna rcenzija na Institutot za socijalna rabota, kandidat na 40 godini e predlozen zatoa sto gi predal dokumentite na vreme a odbieni se kandidati so naucni trudovi,na pedagoskiot fakutet primen za asistent e visok drzaven (istrosen) sluzbenik na vozrast od 40 godini. Dali ima rektorot ili Ministerot nesto da kaze za ovie izbori?
Марко, 19.03.2012 16:05:07
Кога Јове Кекеновски стигна да биде професор, јасно ми е какви се студентите.
marija, 19.03.2012 16:26:32
ФАкт е дека Болоњската декларација и системот на пренос на кредити е многу лош и ги осакатува студентите. Инфлацијата од доктори и магистри, кои не се на нивото на докторите и магистрите од поранешниот систем (а не ЕКТ), нивото во образованието е опаднато, се земаат и препишуваат материјали од Интернет и ете ти доктор за неполна година,..Во однос на објавување во меѓународни списанија, нам треба да ни` биде јасно како ден дека МАкедонија не може да понуди некои големи мислители и наука (зашто нема пари одвоени од Буџетот за тоа), ние сме следбеници, а многу малку иноватори, значи не с ме многу интересни за меѓународни списанија. Во РМ нема списанија на македонски јазик, што би биле двојазични (македонско/англиски) тие би се испраќале низ светот, за да знае за нас светото и тие што треба да знаат, а потоа, како втора фаза, да серазгледува и да се вреднува настапот на меѓународни списанија.Тоа е во моментотв апсурд, за најголем дел на наставници, предизвикува само револт, фрустрации.
професор, 19.03.2012 18:34:33
А кој ги тера професорите да ги пуштаат студентите на испит само со да или не? Место да се исчудува Петрушевски за димензијата на атомот нека се позанимава малку со наставата и нека ја пеочита Болоњската декларација. Очигледно од терање политика и дежурен известител од Универзитетот, нема врема за неговите обврски. Никаде и никогаш никој не забранил завршниот испит да биде усен (не е забрането ниту со Болоња). А ако не го познава ЕКТС системот нека праша, а не да продуцира кадри според него со низок квалитет. А другиот, Кекеновски, каде предава?
nekoj, 19.03.2012 21:04:07
Normalno, mnogu e polesno da se nauci toa sto nekoj drug go izmislil :) Dobar e komentarot so seminjata :)) Da imase poveke kreativci od bubalici ke imase i kapitalizam.
od pmf, 19.03.2012 22:46:12
Jas i nekoi moi kolegi nikogas ne go napustivme usmenoto isprasuvanje, nikogas ne davame prasanja so zaokruzuvanje-toa ne ni e zabraneto od EKTS; samo sto sega studentite brzajki da go zavrsat polaganjeto pobrzo ne navleguvaat podetalno, istrazuvacki vo materijata..ama zatoa pak ima i poniski oceni od 10. E sega na fakultetite so 1000 studenti im odgovara i test so zaokruzuvanje i seminarski koi nikogas ne gi citaat profesorite, se samo ne usmen ispit-kaj ke najdat tolku vreme za toa, a pak od druga strana imaat 6 pati pogolemi plati zaradi ogromniot broj studenti.
Билјана, 20.03.2012 01:07:59
А како да спроведете усен испит кога сте запишале 500 студенти а имате само по неколку професори на предметот? Квотата ви ја одредила државата а бидејќи нема приемен испит ниту критериум за примање, сте морале да ги примите скоро сите кои поднеле документи. Каков ќе биде тој усен испит ако еден професор е одговорен за 150 студенти ? Да, на запад се реализира можеби правилно ЕКТС системот, ама се внимава и на условите на студирање.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

 


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 21°C, Мин: 5°C

Четврток
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |