Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
26.04.2012, 17:20

Волкановска замина по 7,5 километри пат

Наташа Волкановска беше на чело на Агенцијата цели шест години

Билјана АнгеловскаСедум и пол километри автопат и 280 километри поправени регионални и локални патишта, е резултатот од шестгодишното директорување на Наташа Волкановска со Агенцијата за државни патишта. Кога во 2006 година дојде на чело на тогашниот Фонд за магистрални и регионални патишта стручните лица беа изненадени, зашто се работеше за анонимна личност за инженерските кругови, која требаше да раководи со државна фирма која се соочуваше со големи проблеми. Сепак, за политичката јавност името на Волкановска не беше непознато, бидејќи таа важеше за близок човек на премиерот Никола Груевски, кој нејзината лојалност ја награди доделувајќи и' одговорна работа во ресор во кој се вртат милионски суми евра.

Во прилично жешката фотелја на Фондот за патишта Волкановска седна откако претходно набрзина се сменија неколку директори од редовите на ДУИ, кои не успеаја да се носат со одговорноста. Неискусната и инженерски тотално нестручна директорка, сепак, остана цели шест години. Колку со сопствена упорност, веројатно исто толку и со помош и поддршка од партијата на власт, таа им одолеваше на предизвиците и тивко, без многу помпа, некако од заднина го туркаше мандатот. Некои од оние што соработуваат со Агенцијата за државни патишта се задоволни од соработката со неа. Други, пак, коментираат дека економистот Волкановска само спроведувала нечии директиви, без воопшто да води сметка за последиците.

Како и да е, Наташа Волкановска во својот шестгодишен мандат го „трансформираше“ Фондот за магистрални и регионални патишта во Агенција за државни патишта. Во нејзино време конечно беше предадена во употреба обиколницата на Скопје, беа изградени „дури“ 7,6 километри автопат од Куманово до Табановце и извршена рехабилитација на околу 280 километри регионални и локални патишта.

Извори од Агенцијата велат дека поправката е извршена со многу „дупки“, исклучително неквалитетно, за што одговорноста и' ја припишуваат токму на директорката, која дозволила сето тоа да се прави без претходно изготвена техничка документација со која ќе се бара и ќе се гарантира квалитет од изведувачот и ќе се оправда кредитот земен од Светска банка.

Во својот мандат Волкановска не успеа, иако ветуваше, да ги модернизира патарините. Во план беше да се дигитализираат петте наплатни рампи по должината на Коридорот 10, што требаше да чини околу 10 милиони евра, а парите требаше да бидат обезбедени од кредит. Но, наплатните станици останаа како што си беа, а државата и со такви продолжи да собира по околу 20-ина милиони евра годишно од патарини.

Наташа Волкановска имаше шест години да го реши и проблемот на „Македонија пат“. Но, не успеа. Дали не можеше или не сакаше, останува нејасно , но факт е дека 1.500 вработени во ова јавно претпријатие сега ќе мора да преговараат со нов директор, за кој се надеваат дека ќе покаже повеќе слух за нивните проблеми. Зашто, од Волкановска, не кријат дека не беа задоволни.


Статијата е прочитана 3706 пати.

Испрати коментарЧинговски од ЕЛЕМ се сели во амбасада
Ќе предизвика ли раскол чистката во ВМРО-ДПМНЕ?
Јатото не (с)лета во НАТО, туку во Брисел
Георгиевски си оди од Катастар
СДСМ
Тачи и Ахмети не се соочија на суд
Жерновск�� до Груевски
Интелектуалци од левицата со порака до десницатаКаменица, 27.04.2012 10:14:18
Се отепала од работа оваа...
Posmatrac, 27.04.2012 10:51:50
Eden od najgolemite potencija za investiranje i otvoranje na rabotni mesta se infrastrukturata ,magistralni i regionalni patista,gastrifikacija na cela drzava i toa ne rekonstrukcija ili krpenje,tuku novi proekti po svetski standardi,treba volja i znaenje na nivo od ova stopanisuvanje a posle da se bara toa finansiki da go zatvori drzavat,Mozno e 100% da se realizira samo treba dobra sorabotka na site faktori so jasen i precizen plan ,sto,kade,koga i kolu,Treba promeni i vklucuvanje na site sposobni bez partiska oboenos.
mile, 27.04.2012 10:58:15
Па добра е Волкановска !!? Со 1,2 км. автопат пак е на коњ, подобро таа на коњ отколку Аце Големиот...........
I KO-2 Br.226/11, 27.04.2012 11:05:58
Ne sum znael deka i loklalnite patista bile pod nadlezjnost na Agencijata za drzjavni patista, ili zavisno koe glasacko telo go koristi.Preporacuvam sekoj naslednik na bilo koj od funkcionerite koi ke dojdat kako i prerasporedenite, da ne` sednuvaat na taka ``udobnite`` fotelji, bez pred sebe da imaat izvestaj od revizorska kuka za finansiskoto rabotenje na nivniot prethodnik, oti koga i da e, nekoj ne ``tolku patriot`` ke gi povika i prasa, ZOSTO ne dejstvuvavte spored Zakonot i ne prevzedovte Zakonski merki do nadlezjnite institucii.Togas nema da ima, ama znaes i nema povikuvanje na naredba dadena od ,poglavicata`.A za dosegasniot `zakonit nastap` na instituciite kako OJO preku JO Snezjana Bundalevska Georgieva, najverojatno se bezicirani unapreduvanja.Postoi edna vistina,na prijatelot pomogni mu ednas dva pati, no koga ke vidis dekaNE GO BIDUVA,najveke ke mu pomognes ako go zabrzas negovoto propagjanje, pomala steta i za nego i za semejstvoto, a i za opst.OSTAVKI.
jimmy1, 27.04.2012 19:02:57
Kolku naplatni rampi ima na tie 7.5 kilometri. E ova bila najsposobna vo agencijata za patista, znaci gradela po 1250 metri za sekoja edna godina. Nikade nema postaveni sposobni luge, site se samo poslusnici bez nikakvo znaenje. Nee cudo sto sega site tie ke bidat unapredeni, i redno e da se unapredat, pa taka Grujo zede diploma od Prilep. Nacekaja pasibuzuk i site sto nemaja znaenje za vreme studiranjeto sega ke dobivaat magisterski i doktorski diplomi na poklon sto ni e propastuvaat drzavava.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 27°C

Претежно облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 27°C, Мин: 10°C

Вторник
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |