Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter
Забава

Тони Кертис

Со децении криел од семејството за вонбрачната ќерка

Пријател на неодамна починатата ѕвезда Тони Кертис откри дека славниот актер со децении криел од своето семејство за вонбрачната ќерка. Неколку недели по смртта на филмската легенда, Џон Коен раскажа за американскиот магазин „Глоуб“ дека 52-годишната актерка Џејми Ли Кертис има помлада сестра, но никогаш немала шанса да ја запознае. Вонбрачната ќерка на Кертис сега е во четириесеттите години од својот живот, а според зборовите на неговиот пријател, плод е на краткотрајната врска на Тони, една тогаш млада неперспективна актерка, со која се забавувал на крајот на 50-тите години на минатиот век. Таа ќерка никогаш не ја запознал, а неговиот пријател Коен за неа дознал летово во еден телефонски разговор. „Тони ми раскажуваше за неговото минато и тогаш ми рече: ’Сакам да ти кажам една лична, никогаш спомената тајна. Имам ќерка за која знаат само неколку луѓе’“, наведе Коен, додавајќи дека Кертис никогаш не му го открил името на ќерката , но ја опишал како „русокоса убавица со зелени очи“.

Инаку, 85-годишниот Тони Кертис почина на 29 септември годинава во својот дом во Лас Вегас, како последица на срцевиот удар. Во текот на долгогодишната кариера сними повеќе од 100 филма, а најпознати се „Слаткиот мирис на победата“ од 1957, „Пркосните“ од 1958, благодарение на што дојде до номинација за „Оскар“, но и култната комедија „Некои тоа го сакаат жешко“ од 1959 година, во која играше заедно со Мерилин Монро.


#
Статијата е прочитана 2173 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Забава
Нова Камила во кралското семејство?
„Капка под небото“ пристигнува на 22 ноември
„Шевролет спарк“ -футуристички блесок на малата „искра“
Актерката прави колекција од филмови за возрасни
Гладни сте за слатки и за солена храна?


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency