Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.09.2012, 16:30

Ангелов му порача на премиерот да не глуми патриот

Лидерот на Достоинство, Стојанче Ангелов, денеска од пред Собранието - затоа што иако побара од собраниските служби не му беше дозволено да присуствува како член на вонпарламентарна партија на седницата на Комисијата за труд и социјала - предложи со амандмани да се зголемат сумите и правата на бранителите, а на премиерот Никола Груевски му порача да не глуми патриот. „Тој во 2001 година како министер за финансии одби или го спречи договорот постигнат меѓу бранителите и тогашните министри Бучковски и Бошкоски, за вонсудска исплата на надоместоците за бранителите“, рече Ангелов.

Според него, предвидените права се минимални и не ги решаваат проблемите на бранителите и на нивните семејства и им порача на ВМРО-ДПМНЕ, како предлагач на законот, да не ја потценуваат интелигенцијата на бранителите.


Статијата е прочитана 4115 пати.

Испрати коментарДржавниот врв на прием кај Вељаноски по повод Денот на независноста
Георгиевски и официјално на чело на Народна
Повреден полицаец при нападнат на конвој на ЕУ во Косово
Куќен притвор за 27 обвинети во „Калдрма“
Преполовена претплата за ОНЕ мобилните корисници
Ердоган - Израелски напад врз Иран ќе предизвика апокалипса
Иванов првпат слуша за иницијатива за споменик на Талев во Прилеп
Нови 700 паркинг места во две подземни паркиралишта
Тинејџер повреден во тепачка во Гостивар
Енерегетско поврзување меѓу Македонија и Косово
Израелски велосипедист тешко повреден на Бистра
(ФОТО) Принц Хари во Авганистан ќе пилотира со „Апачи“
Македонски компании на саем за автомобилска индустрија во Германија
За Денот на независноста македонското знаме подигнато во Торонто
Во ЕУ само со решени билатерални спорови
Бесплатен автобуски превоз до Скопје со билет за прославата
По Мали, и Нигерија демантира дека го признала Косово
Плевнелиев смета дека Македонија ја краде бугарската историја
Одложено судењето за двојното убиство во Гостивар
Обама - Американците исправени пред историски крстопат
Меѓународната вселенска станица поправена со четка за заби
Расмусен - НАТО нема да се меша во Сирија
Прв случај на западнонилска треска во Хрватска
Почна генералниот штрајк во „Луфтханза“
Честитка од САД за Денот на независноста на Македонија
Обама ја прифати номинацијата на демократите
Ален Зекиров веќе не го обезбедува Мијалков
Тодоров не попушта, лекарите ќе одат на штрајк
Шеесет луѓе, од кои 31 дете загинаа во бродската несреќа кај Измир
Епидемија на црвени линии околу Македонија
(ФОТО) Рено му подари два електрични автомобили на Папата
ДУИ го блокира Собранието и бара помош од Иванов
За американските бизнисмени Македонија непозната дестинација
Косово и Албанија ќе се обединуваат со телефонскиот код +355
За 55 возила, 5 отсто од „Аутомотив груп“
За 2,5 години 720 жртви во сообраќајот под 7 годишна возраст
Британската министерка за внатрешни работи исвиркана на Параолимпијадата
Двајца кумановци избодени со нож во тепачка
Падна размената меѓу Македонија и Турција
„Мекдоналдс“ - Македонија го прославува 15. роденден
„Луфтханза“ утре во генерален штрајк
Наскоро тендер за „Џумајлија“, заинтересирани 30 компании
Не е побарана асистенција од полицијата за имињата на училиштата во Чаир
Д-р Марјан Бојаџиев избран за најдобар професор во Европа и во Азија
Додик - Србија да го бара северно Косово и да го признае останатиот дел
Владата воспоставува систем за финансиско разузнавање
Арапската лига го повика сирискиот режим да прекине со насилствата
Најмалку 20 луѓе загинаа при потонување на брод во Егејско Море
Обама и официјално кандидат на демократите
Бизнис можностите на Македонија презентирани во Атланта
„Маратонско“ обраќање на Бил Клинтон за успесите на Обама
При експлозија во складиште за муниција загинаа 25 турски војници
(Обновено) Четворица убиени во оружен напад во Франција
Бугарија најавува „црвена линија“ за Македонија
Австралиско-новозеландската епархија се дели на два дела
СДСМ - Трајановски го фалсификува Урбанистичкиот план
Исцртани опасни етнички линии во парламентот
Пешевски - Падна конкурентноста кај компаниите, а не кај Владата
Уште една шанса за загубарите
За Македонија се интересирале автомобилски компании
Ромпуј - Името ќе отвори многу врати
Јанкулоска - Не ги коментирам обинувањата за тендерот за полициски возила
Владата ќе им помага на компаниите да стигнат до европските фондови
Шулц - Македонија секогаш ќе ја има мојата поддршка
Стратегија за спречување на одливот на високообразовниот кадар
Олимпијадата не им донесе профит на британските трговци
Пијан возач усмрти пешак во Куманово
Мртва жена најдена во опожарена куќа
Руте - Ниту цент повеќе за Атина
Филе - ЕУ не бара од Србија да го признае Косово
Тригодишнина од бродска несреќа со „Илинден“
Јапонија ќе ги купи спорните острови
Европската комисија покрена истрага против „Газпром“
Во Собранието почнува расправата за законот за бранителите
Мишел Обама побара нова шанса за претседателот
Ка-дис со нови докази за тендерот за полициски возила
Владата ќе ги награди најдобрите амбасадори
Намален кредитниот рејтинг на ЕУ
Камбоџа ќе го депортира коосновачот на „Пајрат Беј“
Американец усмрти 70.000 кокошки во живинарска фарма
Во тешка сообраќајна несреќа во Мароко загинаа 42 лица
Филе стави точка на „македонски“
Повредени петмина тинејџери, со „пунто“ удриле во дрво
Инвестицискиот самит за посилна економија
Бесплатен железнички превоз за 8 септември
Шест компании заинтересирани за модернизација на патарините
Шулц - ЕУ сака Србија да го признае Косовоstole-V.P.O.-SKOPJE, 05.09.2012 17:08:39
vidi be vaka stojance,slicen zakon predlozi ti pred dve godini zaedno so todor petrov,ama i togas aeve i sega istata greska...nie sto nemavme sreka da bideme raneti ili ne cuvase gospod ne zaginavme nas rezervisti i dobrovolci ni davate zakon koj i na malo dete mu e jasen...nekolku pati kazav i pak ke kazam,za nas koj sme raneti samo vo ,,glava,,ni treba:da mozat i i moite deca da se skoluvaat bez pari iako sum ranet samo vo ,,glava,,ponataka nasite deca da imaat besplatno skolstvo,pravo na vrabotuvanje na javen oglas so prioritet,pravo na koristenje na stanovie iako sme samo povredeni samo vo ,,glava,,.....molam sakam komentar od site dali sum vo pravo....
pile, 05.09.2012 17:17:38
Licemerieto na DPMNE kon delata i zaslugite na pripadnicite na bezbednosnite sili od 2001 godina i zjelbata za vistinsko resavanje na nivnite problemi pokraj dosegasnite 6 godini na represija sprema sekoj sto ne e clen na partijata, e denesnata slika so nedozvoluvanje na pretsedatelot na Dostoinstvo da prisustvuva na sobraniskata Komisija.Da bese Pretsedatelot na Bedem dali taka ke pominese, ili Kumanovecot sto deli klucevi od stanovi na mladi bracni parovi vo prisustvo na najpatriotskiot Premier.Kaj SDSM ovaa nesmeese da pomine na vakov nacin a nitu kaj branitelite ke pomine.A zosto da gi ceni delata na branitelite koga tie go potsetuvaat na pagjanje na ispitot na togasnata Vlada koga svestki diplomati vo pocetok davaa za pravo da se resi krizata,vo koja toj bese Minister za finansii vo koe vreme se prodade ,,Telekomot``eden od najkapitalnite kapaciteti vo Drzjavata, bez da se dade do sega otcet kade se potrosija parite.Nekoj i sega spomenuva pari za prodazjba na imeto ama ne (Skopje)
od prilepcanec, 05.09.2012 20:56:21
kako date primna koga kaza deka mozebi ce sorabotuvas so opozicijata znaes dobro deka za site so nese sonego nema pristap do nisto ne samo vo parlamento tuku ivo site drugi ustanovi tolku se arogantni sto nesakaat date primnat ane date soslusaat za problemite dasigi iskazis ako nesi nivni clen

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Сабота
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Меѓународната вселенска станица поправена со четка за заби
Станицата што чини стотици милијарди долари двајца астронаути ја спасиja со помаш на четка за заби од три долари...
Скелет на диносаурус е Франкенштајнски амалгам
Дали коските на Tyrannosaurus rex се прошверцувани од Монголија и споени содруги фосили...
Мурси го враќа Египет на главната сцена
Мохамед Мурси презема стабилни чекори во новата надворешна политика. Многумина се изненадени...
Интелигенцијата веќе не постои во Европа
Интервју, филозоф Андре Глуксман (3) Францускиот филозоф смета дека ситуацијата во Европа е „вонредно вознемирувачка“. В...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |