Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Економија

Ќе се подобри напонот во источна Македонија

ШТИП - МЕПСО ја промовираше новата 400-киловолтна трафостаница во Штип како капитална инвестиција која е од исклучително значење за високонапонската електроенергетска мрежа на Македонија и во регионот на ЈИЕ. Инвестицијата е вредна 11 милиони евра, а парите ги обезбедија МЕПСО и кредитната линија на ЕБРД. Изградбата на трансформаторската станица во индустрискиот дел на Штип, почната во март годинава, планирано е да заврши до средината на летото 2009. Со овој проект се очекува да се подобри напонот во источна Македонија, да се намалат загубите на струја во преносната мрежа и да се обезбеди голем капацитет за редовно снабдување на македонскиот електроенергетски систем. (И.Б.)


Статијата е прочитана 46 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Следува клуч на врата за „Лотарија на Македонија“
„Саса“ пред затворање?
Федералните резерви ги намалија каматите до виртуелна нула
И „Макпетрол“ ќе користи горива од стоковни резерви
Ќе се избира супербренд
„Горни Полог“ се откажа од извозот на јагниња
Над 80 отсто од фирмите на Интернет
ОПЕК го намалува дневното производство
„Т - мобиле“ доби лиценца за 3-Г
Во следните два месеца „Бучим“ во мирување