Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
06.03.2012, 18:19

Опозициските закони паѓаат како круши

Пратеници од СДСМ се жалат дека нивни предлози се отфрлаат за потоа власта да ги предложи како свои

Светлана УнковскаВладејачкото мнозинство и опозицијата никако не можат да се најдат на иста линија за законски решенија и иницијативи што доаѓаат од двете страни. Трет ден на дневен ред во Собранието се девет предлози за измени на закони, по иницијатива на опозициските пратеници, и тоа главно од социјалната сфера. Но, барем досега, ништо од тоа не е прифатено. Опозицијата се жали дека нејзините иницијативи се отфрлаат за потоа власта да ги препише, како што велат, често пати со грешки и да ги предложи како свои.

Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, велат дека кога биле во опозиција ниту социјалдемократите не сакале да слушнат за нивните предлози, додека тие сега барем им ги прифаќале амандманите. Иако ова наликува на политика на инает, и од двете страни го негираат тоа. Сепак, и натаму не се поддржуваат меѓусебно за ниту еден законски проект.

„Кога СДСМ беше на власт, од 2002 до 2006 година, вкупниот број прифатени амандмани од ВМРО-ДПМНЕ беше двоцифрен. Ние само во текот на минатата година имаме прифатено над 300 амандмани на опозицијата и апсолутно не држи констатацијата дека се' што доаѓа од неа автоматски се отфрла“, вели Илија Димовски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ.

Сепак, владејачките пратеници не можат да се пофалат дека некогаш го притиснале зеленото копче за опозициски закон. Објаснувањето е дека предлозите биле неискрени и без кредибилитет.

„Не станува збор за инает. Станува збор за кредибилитет. Кредибилитетот на политичарите и кредибилитетот на идеите. Од страна на опозицијата често немаме кредибилитет на политичари, а секогаш сме немале кредибилитет на идеи“, додава Димовски.

Од опозицијата ги отфрлаат ваквите тврдења и велат дека не им се прифаќаат ниту амандманите.

„Илјадници амандмани што сме ги поднеле за подобрување на лошите законски решенија на Владата радикално ни се отфрлаат, за потоа и законите и амандманите да ни ги препишат и да ги достават како своја идеја. Но не е проблем во тоа што ќе ги украдат идеите, туку при преписот прават грешки, кои повторно се на штета на граѓаните“, вели Игор Ивановски, координатор на пратеничката група на СДСМ.

Како примери ги наведува проектот „Купи куќа, купи стан“, законите за минималната плата, за легализација на дивоградби, за СОС-продавници, за намалување на акцизите или за декриминализација на клеветата...

Деновиве не поминаа предлозите од опозицијата за измени на законите за додадена вредност, за трансформација на Јавното претпријатие за станбен и деловен простор и за празници. Владејачкото мнозинство вчера цел ден тврдеше дека предлогот за намалувањето на студентските такси е само опозициско додворување на граѓаните. Од денеска натаму ќе се расправа и за измените на законите за минимална плата, за работни односи, за пензиско и инвалидско осигурување, како и на законот за вработување и осигурување во случај на невработеност. Иако не очекуваат овие иницијативи да поминат, од СДСМ велат дека нема да се откажат и најавуваат дека наскоро повторно ќе предложат закони кои се важни за граѓаните.


Статијата е прочитана 723 пати.

Испрати коментарНашите инвестициски потенцијали презентирани во Пуне
Владата ги спрема куферите за Германија и за Британија
Според Арифи, Македонија постигнува успеси
Латас осуден за навреда на Героски
Интервју
Седум скопски чуда
Разрешени менаџерите на Детска клиника
Пензионер нема да може да раководи со комори од здравство
НаумовскиJovan, 07.03.2012 08:05:12
Се е залудно со нив бидејќи во основа не ги разбираат предлозите и сугестиите. Потоа ќе им ги дадат на свои „угледни професори„ и модифицирани ќе излезат како да се нивни предлози.
sime, 07.03.2012 10:16:45
Kako narod sme skloni na iracionalnost,zatoa sto dosega ne sme iimale moznost da gradime demokratija koja e izmislena pred mileniumi.
Nova partija so nov imidz, seto drugo e glupost, 07.03.2012 12:16:01
VMRO-vcite ne gi podnesuvam, ama i vie zalichuvte na niv. Pa imavte moznosti i moznosti dragi drugari da go seto toa sprovedete. Zoshto na tolku vapaj i jecaj vo vashe vreme, nishto ne storivte za ovoj narod, naprotiv, go pokradovte! Baravte proshka, ja dobivte i povtorno istoto. I shto sega? Nema vi povece ni proshka ni shansa, pa makar bile sosema drugi ludje. Kiven sum na Grujo shto se neopravdano nafrluva na komunistite i tvorcite na ovaa drzava, vrzuvajci gi za vas, i se zarad vas. I namesto da go odvoi zitoto od kukoljot, on uporno srlja i srlja, a toa moze i nego skapo da go koshta. Eden den i toj ce pobara proshka, a dali ce ja dobie, ce vidime.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Облачно

Сабота
Мешавина од дожд и снег
Макс: 9°C, Мин: 1°C

Недела
Мешавина од дожд и снег
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |