Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.10.2012, 23:58

(ФОТО) Владата на Груевски доби доверба

Пратениците ја отфрлија иницијативата на СДСМ за изгласување недоверба на Владата со 68 гласови „против“ и 42 „за“

ФОТО: Киро Попов

Со 68 гласови „против“ и 42 „за“ пратениците доцна вечерва ја отфрлија иницијативата на СДСМ за изгласување недоверба на Владата, со која сакаа да покажат дека владината криза е смислено сценарио меѓу ВМРО- ДПМНЕ и ДУИ. На крајот од дебатата се обрати премиерот Никола Груевски кој рече дека разликата меѓу него и Бранко Црвенковски е токму во тоа што СДСМ се гледа низ призмата на сценарио, фингирана криза и политички игри. Тој потсети на настаните во Гостивар со кои Црвенковски сакал да ја сокрие девалвацијата и на случајот кога Агим Красниќи го држел во заложништво Скопје, за да соктијат катастрофалните економски состојби.

„Имаме принципиелни разлики кои се` уште постојат. Гестот во Слупчане беше контрапродуктивен и ако целта беше помирување тоа не се сфати така, туку како предизборна провокација. Промената на таблите на училиштата е акт на провокација. Се демонстрира непочитување на Уставот и законите. Интонирањето на албанската химна може да се смета за провокација. Раните од 2001 не се залечени и мораме да бидеме претпазливи“, рече Груевски.Вакви настани се случуваа и претходно, но се` доби посилен интензитет по грозоморниот настан кај Смилковското езеро, рече Груевски и повтори дека не планира да биде премиер по секоја цена. Нагласи дека треба да се донесе Законот за бранителите, но со него не треба да бидат опфатени борците на ОНА.

„Јас не посакувам предвремени избори, но доколку Парламентот изгласа недоверба на Владата јас сум подготвен за избори, со препораките на ОБСЕ. Ние веруваме во народот и неговите вредности“, рече Груевски. (Т.П.)

 

 


Статијата е прочитана 2315 пати.

Испрати коментарНа лице место. Зошто Џевахири Ајрулова го уби својот петгодишен син?
Косовските политичари најплатени во регионот
Не добил пари, па си го запалил возилото
Нагло опаѓање на температурата
Архимандритот Јосиф хиротонисан во Eпископ Велички
Бугарија доби шлаканица на своја територија
Транспортерите ќе аплицираат за ЦЕМТ-дозволи
Морси тврди дека повеќето проблеми во Египет се решени
Мајка си го уби петгодишниот син
Венецуела ја очекува возбудливо изборно деноноќие
Приведени сомнителни пејачки
Богов - Денарот е стабилен
Едно лице загина во експлозија на грчки туристички брод
Геј парада во Белград во четири ѕида
Г.г. Стефан - МПЦ е стожер на македонскиот народ и држава
Ќе поевтинат повеќе од 300 лекови
Скопјани добија нова рекреативна трим патека на Водно
Црвенковски бара итна измена на изборнот�� законодавство
Турската армија повторно возврати на нападите од Сирија
Акцијата „Македонија без отпад“ денес под Кале
Викиликс аргумент во кавгите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
Кавги меѓу ДУИ и ДПА на седницата за доверба на Владата
Ахмети
Игрите во Владата да бидат прекинати со фер избори
Меморандум за двојна употреба
Поддршка од Чешка за членство на Македонија во НАТО
ЕК со нова препорака за почеток на преговори со Македонија
Кардиолозите бараат повеќе кардиоваскуларни центри
Според синдикатите во Македонија пристојно се работи
Ивановски - Владата доживеа пораз на економски план
Трговскиот дефицит се искачи на 1,6 милијарди
(ФОТО) Тројца повредени во масовна тепачка во автобус на ЈСП
Петмина илегалци фатени кај Неготино
Жена со чанта тепала полицајци во Гостивар
Ставрески по инвеститори во Индија
Кадровски промени во СВР Тетово
Диво казино по вторпат падна во „Детонатор“
Јанкулоска си замина, во Арачиново се пука
(ФОТО) Собраниска седница за доверба на Владата
Вашингтон не сака вонредна средба на Г-20 за цените на храната
Опозицијата го прати Мисовски на координација кај Вељаноски
Дража Михајловиќ од денеска официјално мртов
Грчката дијаспора ќе го плаќа долгот на Атина
Тимот на Груевски на парламентарен тест до полноќ
Обама го обвини Ромни дека лажел за време на дебатата
Иванов одликуван со орден на Европското движење на БиХ
СДСМ ќе се појави на координација кај Вељаноски
Родители и петмесечно бебе повредени кај „Мајчин дом“
Сирија и се извини на Турција за вчерашниот напад
Ќе се градат 100 повеќенаменски игралишта
СДСМ - Вељаноски се обидува да ја опструира расправата за доверба на Владата
Бесими ќе отсуствува на гласањето за доверба
Тодоров не сака театрални изјави на преговорите со лекарите
ФФРМ една деценија ги едуцира земјоделците
Иванов бара помош од БиХ за смртта на Трајковски
Иванов - Имаме Времена спогодба и таа треба да се почитува
„Индекс мунди“ - Македонија 21. во светот по невработеност
Турскиот парламент одобри воена опeрација во Сирија
(ФОТО) Илјадници граѓани го преплавија „Скопје сити мол“
Владата го добила и ќе го разгледа писмото од Аврамопулос
ДДВ за компјутери и за сончеви колектори останува 5 отсто
„Сосиете женерал“ ја продава грчката филијала „Геники“
Светска банка бара 600 милиони нови работни места до 2020
„Аман“ отсега на протести во саботите
Владина делегација повторно замина во Индија
САД бараат шест млрд. долари од Иран за 11 септември
Ештон бара воздржаност од Турција и Сирија
Почина застреалниот жител од скопско Копаница
Претседателот Иванов во посета на Босна и Херцеговина
Аврамопулос предлага меморандум за договарање на рамката на преговорите
Tурската армија ги гранатира сириските позиции
Во првата рунда Ромни го победи Обама
„Арчелор Митал“ инвестира 3,5 милиони евра во постројка за поцинкување
Немало пресметка меѓу ученици во Чаир
Петмина добитници на наградата „11 Октомври“
„Аутомобиле СК“ застапник за легендарниот „џип“
Со туѓи пари плаќале роденденски забави
Апелациониот суд ги потврди казните за „Фаланга“
Мартин Треневски го продаде радиото
Во Белград уапсена секретарката која намерно ширела ХИВ вирус
„Гугл“ пред „Мајкрософт“, „Кока кола“ на врвот
Демонстрации во Техеран поради падот на вредноста на риалот
Абдул Алили е осомничениот за двојното убиство во Италија
Отворен Информативен музејски простор на „Александар Велики“
Расмусен реизбран на челната позиција во НАТО
Јанкулоска - МВР нема нови сознанија за атентатот врз Глигоров
Австријци ќе инвестираат во еколошки проекти
(ФОТО) Скопје Сити Мол пoчнува со работа
Бесими - Македонија придонесува за регионалната и глобалната безбедност
Исламисти извршија јавна егзекуција во Мали
Бивш командант на ОНА пронајден мртов во штипскиот затвор
Kосовските емигранти испраќаат дома 600 милиони евра годишно
Kомпромитирачкo видео пак во фокусот на претседателската кампања во САД
Атина дојде до Грците со сметки во Швајцарија
Генерален штрајк на Белгиската железница
Седумнаесет години од атентатот врз претседателот ГлигоровHari, 06.10.2012 08:05:43
Da ne e Branko i negovite grevovi, sto bi zboruval Nikola. Ako misli deka so lanskiot snegke gi opravda tenderite i pogubnata politika se laze. Celta e postignata , glasaa edni za drugi.
petar_pp, 06.10.2012 08:51:05
Дури е и интересно незнам како мислеа дека ќе направат нешто.Невозможно беше да се изгласа недоверба во парламентот.
branko, 06.10.2012 09:51:10
sto ponatamu sdsm izleguvanje na ulicite pravenje zirkus sto vo momentot na makedonija voopsto ne ie potrebno ponasanje kako mali deca ili taka ili taka .
zoki, 06.10.2012 10:06:19
Na site gragjani vo Makedonija im stana jasno sto se obudovte da napravite.Vikate, Slupcane bilo neprifatlivo, a tablite i himnata bile provokacija.Prasnjeto e zosto dojde do toa vo idilicnata tenderska koalicija., toa vprocem se vide na krajot na denot.Na sekoj obicen makedonec mu e sovrseno jasno sto znacat Slupcane, himnata i tablite i zosto e toa napraveno..Dali sega posle vasata iskrenost??? , Svrgovski ke gi vrati starite tabli na ucilistata, dali za studentite na tetovskiot univerzitet ke se organizira povtoren pocetok na ucebnata godina so makedonska himna, dali vo Slupcane i vie ke se poklonite, ili ke se obidete da fingirate deka za seto toa e vinoven SDSM, kako vprocem vcera se obidovte.Ova dopolnitelno vi go urnisa rejtingot.Od den za den sami se demaskirate.
Nisko, ponisko, najnisko!, 06.10.2012 11:46:23
Svoevremeno predlagav na Boneva i Dimovski da im se zabrani da zboruvaat. Sega gledam deka i Grujo e zrel za taa inicijativa. Premier da ima onakov govor i onakov rechnik - ??? No coment!!!
kris, 06.10.2012 12:00:55
Груевски доби доверба......... ама народот остана со прстот во уста..........народот изгуби волја за живот, ама сами си го гласавме...............
pile, 06.10.2012 13:48:40
Nemanjeto doblest da se vrati mandatot od strana na Premierot na Republika Makedonija i ovozmozjuvanje da se formira Vlada na nacionalno edinstvo-odgovornost so mandat do redovnite parlamentarni izbori,so pragmaticna agenda za deblokada na NATO i EU procesite na Drzjavata, kako i so neizglasuvanje nedoverba na Vladata od strana na DUI, samo potvrduva deka na politickata scena vo R.M. imame dvaica zavisni eden od drug politicari koi se plasat od razvojot na demokratskite evropski vrednosti vo Drzjavata, spremni da gi menuvaat ulogite koj e prstot a koj naprstokot,za smetka na nazaduvanje na sekoj plan na Makedonskite gragjani a so toa i na Drzjavata.Ovaa garnitura na vlast rakovodena od Gruevski i so negoviot nacin na vladeenje so nebaranjeto odgovornost kaj poedini ministri, za bilo koi losi ocenki na relevantni magjunarodni institucii i EK,govori deka plan B mora da se ima kako od progresivnite intelektualni krugovi taka i od megjuinarodnata zaednica, za dobroto na SITE.
Дон_пп, 06.10.2012 13:58:53
Неуспешем обид на БЦ да напрваи политичка и етничка криза ваквите игри кои ги користи БЦ за дневни политички цели ни се познати и од минатото
fer.pley, 06.10.2012 14:09:31
Sosema ocekuvano.Patriotite si podadoa raka so lugeto koj ni ja gazat istorijata ,jazikot ,kulturata.,I posle ova nekoj ke rece ovie ili onie bile za Makedonija koj kogo laze a koj veruva ...Koj e poglup.
James T Kirk, 06.10.2012 14:17:30
Ситните провокации од неконструктивната и несоодвентна опозиција во Р.Македонија не успеаа да го срушат угледот на успешната Влада на Р.Македонија.
Никола Прилеп, 06.10.2012 16:55:40
Довербата се темели на поштената и Фер работа на двата коалициони партнера. Од стари е останато дека тие двајца што работат непоштено кога тогаш ќе се скараат! Сдсм го доби тоа што го сакаше .. но не испадна како што сакаше и мислеше немаше место за манипулација и други изговори ... едноставно реалната слика за работата на коалиционата влада на Вмро-Дпмне и Дуи ја покажаа на гласањето при кое јасно се виде дека сите пратеници имаат еднакво мислење и нема никакво недоразбирање!
Трпе, 06.10.2012 17:16:29
Тендер коалицијата мора да остане на власт.Ако ја изгубат власта тешко им се пишува.Некои ќе емигрират други ке морат во апс.Не дека новите без разлика кој ке дојдат на власт, ќе го подобрат квалитетот на животот на обичниот граганин.Со испразнета каса и презадолженост на земјата за разно разни глупости ,треба време да се поправи направаниот карамбол.Мора било која власт со непопуларни мерки да го исправи направениот зулум од сегашната катастрофа.
od doma, 06.10.2012 17:33:47
Gruevski so Vladata (si)go * dobi* doverieto od svoite isto kako sto si gi *dobi* i poslednite izbori, po (ne) demokratski pat. Pratenicite si izglasaa za da si ostanaot po foteljte, sega ke gi podgotvuvaat i *vrabotenite* sto se bez rabotni mesta a primaat plata (supeeer), pa ke navalat na penzionerite;se vo podgotovka da ne *vrzat* za edni idni predvtemeni izbpti. ASHKOLSUM bre P R!!
ДПМНЕ без ЛЕГИТИМИТЕТ !, 06.10.2012 17:46:59
Ова е аќик доказ дека ВМРО ДПМНЕ нема ЛЕГИТИМИТЕТ да ги претставува интересите на Македонците во Собраниете и во Владата. За разлика од нив, коалициониот партнер може да смета на легитимитетот на елоекторатот на алнбанското малцинство и на тој начин ДА ВЛАДЕЕ со нашата држава !
Filip Sumski, 07.10.2012 02:09:51
Dogovorot e jasen vo vladejackata koalicija pomegu DPMNE i DUI , deka voopsto nema nikakva kriza vo koalicijata i pokraj nastanite sto se slucuvaat vo momentov na ministrite od DUI, za koi samiot premier se izjasnuva deka se protiv zakonski ise kosat so ustavot na R.M , no neprevzema nikakvi merki protivtoa : znaci toa se dogovoreno scenario megu dvete koalicii receno onaka narodno(kucinata laat karavanot si minuva), odnosno vie pravete kakjo znaete nie keve kritikuvame no nema prema nikoj da se pokrenat bili mkakvi postapki, toa istoto bese vo dogovor so Haskite predemeti i amnestija na borcite na ONA ili UCK. Koga ke se potsetime na izjavata od predsedatelot po sdluckat vo Slupcane da se zemat na odgovornost uniformisanite lica a za ministerot za odbrana koj bese reziserot na ovaj slucaj ne napopmna nisto i nikakva odgovornost.Zaklucok od sevo ova scenario na vldaava vo R.M. vo slucajov imame dve vladi edna prestavuvana od DUI i edna od DPMNE sto zazal sekoja si raboti posvoja volja

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Делумно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 22°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (19)
Јованка ја смисли политичката егзекуција на Ранковиќ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
На лице место. Зошто Џевахири Ајрулова го уби својот петгодишен син?
Утрински весник во селото Долно Јаболчишта во Велешко кое не памети такво грозоморно злосторство.

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |