Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.06.2012, 15:20

(ФОТО) Средба за помирување меѓу Црвенковски и Георгиевски



Некогашните жестоки политички ривали срдечно се ракуваа, а по средбата зад затворени врати во хотелот „Александар Палас“, што траеше помалку од еден час, изјавија дека меѓу нив се' уште има политички разлики

ФОТО: Киро Попов

Поранешните премиери и актуелни лидери на опозициските СДСМ и ВМРО-НП, се сретнаа денеска попладне во хотелот „Александар Палас“ и најавија дека ќе ја продолжат комуникацијата која се очекува да резултира со нивно партнерство на локалните избори идната година. Некогашните жестоки политички ривали срдечно се ракуваа, а по средбата зад затворени врати, што траеше помалку од еден час, изјавија дека меѓу нив се' уште има политички разлики, ама дека точките што ги спојуваат во овој момент се побројни и посуштински за иднината на државата.

„Во изминатите 20 години сме биле жестоки противници и за многу прашања сме имале спротивставени ставови, сме воделе тешки политички битки. Но, и тогаш имало ситуации, кога сме биле обврзани да соработуваме за прашања од големо значење, како референдумот за независноста во 1991 и донесувањето на Уставот, како и во широката владина коалиција за време на конфликтот во 2001“, рече Црвенковски. Потоа, тој оцени дека Македонија се соочува денес со исти тешки предизвици како во 1991 и 2001 и дека затоа имаат обврска да направат се' за државата, како што рече, да се врати на вистинскиот пат.

Георгиевски ги сублимираше во три најважни точки прашањата околу кои се согласуваат со Црвенковски дека државата оди во погрешна насока: загрозена демократија, меѓународна изолација и економнски дебакл. (П.Р.)





Статијата е прочитана 2040 пати.

Испрати коментар



Почнува изградбата на фабриката „Кромберг и Шуберт“ во Битола
Моторциклист падна во канал и загина
Изгорe зградата на театарот во Врање
Македонија и Казахстан имаат заеднички интерес за економска соработка
Нафтата под 84 долари, спласнува еуфоријата околу планот на ЕУ
Маж во полициска униформа уби тројца војници на НАТО во Авганистан
Најмалку 17 лица загинаа во напад врз цркви во Кенија
Пожарите во близина на Валенсија излегоа од контрола
Сончево и топло
Кривични за пратениците кои гласаа за Законот за лустрацијата
Трифун Костовски размислува да формира партија
Времена забрана за тешки товарни возила на патот Гостивар - Охрид
СДСМ во Прилеп - Власта го направи народот сиромашен
Стартува владината мерка за бесплатен одмор на 3.000 деца
Претседателот Иванов во посета на Казахстан
Кипар го презема претседавањето со ЕУ
Груевски - Четирите нови инвестиции значат четири илјади нови работни места
СДСМ вечерва со митинг во Прилеп
Поранешен руски полицаец силувал и убил 23 жени
Силен земјотрес ја погоди Кина, 17 лица повредени
Германскиот парламент го одобри фискалниот пакт
Селмани - Декриминализацијата на клеветата ќе донесе поголема слобода
Црна Гора ги започна преговорите за членство во ЕУ
„Хеленик петролеум“ тврди дека има нафтени резерви
Се шири пожарот на Кајмакчалан
Завршува кампањата за плаќање на долговите за струја
Иванов - Сите членки на ЕУ се одговорни за Македонија
Џулијан Асанж нема да им се предаде на британските власти
Евангелос Мимаракис избран за спикер на грчкиот Парламент
Европскиот совет ги потврди преговорите за Црна Гора
Баросо - Членките на еврозоната посветени на иднината на еврото
Ставрески - Компаниите што поскоро да ги искористат 111-те милиони евра
Попоски - Немаме територијални претензии кон соседите
Иванов - Македонија има за цел да биде ставена на мапата на енергетски коридори
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Мавровско Езеро
Прва жртва во пожарите во Колорадо
Средба на организациите на архитекти од Југоисточна Европа и Азија
Сончево со умерена облачност
Почнува ноќното обележување на градските улици
Покренато обвинение за „Детонатор"
Петнаесетгодишник изчезнал во Мавровско Езеро
Груевски - Спасот на еврото е централна тема во Брисел
Бистра Ангеловска - нов претседател на Фармацевтската комора
МПЦ се засили со двајца епископи
Мајка Тереза ќе го надвиши Александар
Самоубиство од Акропол
Почна исплатата на субвенциите за тутунарите
Тројца велешани демонтирале 746 метри шини
Најлоша туристичка година за Грција
Жена се самозапали во Арачиново
Азербејџан заинтересиран за инвестирање во Македонија
Дачиќ нов мандатар на српската влада
Тројца повредени во пад на воен хеликоптер во БиХ
Напад врз полициски пункт кај Бујановац
Шешељ доби уште две години затвор за непочитување на судот
ЕК се произнесе за налепниците БЈРМ
Монти - На ЕУ и се заканува сиромаштија
„Њуз корпорејшн“ ќе се подели во две компании
Немири во Стокхолм, демолирани полициски возила
Премиерот Груевски на Самитот на Европската народна партија во Брисел
Пан-европска конференција за зелениот појас
Папуљас со писмо од Самарас на самитот на ЕУ во Брисел
Анан со повик за влада на национално единство во Сирија
Cончево и малку потопло
Груевски - Македонија има најниски трошоци за водење бизнис во Европа
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Нови 54 лека без доплата
ФБИ откри уште двајца хакери од Македонија
Јанкулоска
(ФОТО) Прв пат во Македонија 40 бренда во „Скопје сити мол“
Горан Бошевски - в.д претседател на Кривичен суд
Пад на индустриското производство за 5,4 отсто
Употребата на синтетички дроги го надмина користењето на хероин и кокаин
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина Офталмологија
„Национал“ заминува во стечај
Листа на најпродавани автомобили во светот
Презентирани можностите за инвестирање на Македонија во Будимпешта
Почна уривањето на објектот „Ив-Ире“ во Трпејца
Карл Билд побара почеток на преговори за Македонија
Тројца турски војници загинаа во напад на ПКК
Баросо повика на солидарност кон Грција
Асад - Сирија е во состојба на војна



Mark, 28.06.2012 16:23:15
I vo svetot na prirodata e poznato deka razlicni vidovi, koga im e zagrozena sredinata, se zblizuvaat i zaedno se borat so opasnosta! A sega se raboti tokmu za toa - rezimot na Gruevski e jasna i prisutna zakana za opstanokot na Makedonskata drzava i narod - i sekoe obedinuvanje za toa da se spreci e prirodno !!!
dddd, 28.06.2012 16:33:20
uste milka babovic im fali,3piruete,2 aksla,4 saltamortale,fantasticno,jooooj sta se dogadza pali su ,jooj polomi im se kicmata
Krste, 28.06.2012 18:18:59
Nesto mnogu ste isplaseni be vmrovcinja?Cvikate a?Aj uste pet meseci i ke pocnite da gi frlate dresojte i da se molite kaj Ljupco.Ama kasno ke bide togas, zatoa uste sega napustajte go Gruevski i begajte kaj stariot tatko bidejki toj Ve saka site.
makedonoid, 28.06.2012 18:49:19
znaci resile branko i ljupco da pravat komunisticko-vrhovisticka koalicija, kako istaknati srbomani i bugarofili, a kako toa ke funkcionira i koj e motivot za takvo nesto vremeto ke pokaze, a i glasacite neli
lirim, 28.06.2012 19:39:51
се обединија двајцата најголеми лопови во државава. Левица и десница заедно кога е во прашање доведен криминалот и корупцијата. ви посакувам среќен пат на дното.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 31°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Нашата кинематографија ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели Владимир Блажевски, режисер и сценарист...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |