Број 2858  среда, 10 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

Зимскиот распуст од 31 декември до 19 јануари

Зимскиот распуст ќе трае од 31 декември до 19 јануари, соопштија вчера од Министерството за образование и наука. Но, не потврдија дали за време на распустот учениците ќе ги одработуваат изгубените часови за време на штрајкот на просветарите. Така како што стојат работите, по се' изгледа дека прашањето дали ќе има или не дополнителна настава нема да се реши пред Нова година, што значи дека многу веројатно е дека учениците ќе можат барем малку да здивнат пред и за време на празниците.

Иако министерот за образование, Перо Стојановски, и синдикалниот лидер Дојчин Цветановски се договорија дополнително да одлучуваат за дополнителна настава поради штрајкот, Министерството и СОНК се' уште се на различни позиции. Така, претседателот на СОНК, Дојчин Цветановски, цврсто е против одработување на пропуштената настава и вели дека нема да отстапи од овој став. Тој не верува дека ова прашање ќе се реши до крајот на месецов. Од друга страна, во ресорното Министерство не отстапуваат од законските одредби во кои стои дека училиштата во текот на годината мора да имаат 180 работни, наставни денови.

Директорот на Инспекторатот, Роберт Ѓоргиев, вели: „Им оставаме на училиштата да одлучат како ќе ги надополнат наставата и изгубените работни денови кои во текот на годината мора да се сведат на 180“. (Ж.Х.З.)


Статијата е прочитана 839 пати.

Испрати коментар

Од: lorija
Датум: 10.12.2008 00:40:52
aman bre dosta vece so ovie prepukuvanjaJavno kazuvam deka na moeto dete nema da mu dozvolam da odi na nitu eden cas poveke od ona sto e predideno so zakon. kako roditel jas pdgovaram za moeto dete do ponoletstvo. ne moze tamu nekoj dojcin sekoja godina da go remeti mirot na decata, so strajkovi. zosto site ovie cirkuzi sto gi pravi na kraj gi placaat decata i nikoj drug. strajkuvajte koga ne se uci
Од: zoran
Датум: 10.12.2008 09:52:00
ne se soglasuvam so prethodniot citatel ne bese mnogu odamna koga ucenicite ja bojkotira nastavata(STRAJKUVA) protiv maturata ili protiv ocenuvaneto na znaenjeto na ucenicite na krajot od ucebnata gotina sto povlekuva i ocenuvanje na nastavnicite da zaklucam mozea ucenicite da strajkuvat da si gi barat pravata a nastavnicite nemat pravo na svoe dostainstvo
Од: Trajko
Датум: 10.12.2008 11:53:58
Vladata na gospodinot Rejting neka vovede ushte nekolku drzavni praznici i sigurno ke ima 180 rabotni denovi za uchenicite.Po se izgleda deka mnogu losho stojat so matematikata.180 denovi bea vovedeni ushte pred da se vovedat praznicite za imeniot den na gospodinot Rejting i rodendenot na negovata kerka.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Системот за безбедна храна, сепак, стартува в година
Во рестораните слободно пушење до 2010 г.
Се крие ли богатство во темелите на битолскиот градски часовник
Битола - Епинал 40 години пријателство
Доцнат парите за невремето во Прилепско
Приватниците во небрано по одлуката на „Македонски шуми“
Државно земјиште во Кумановско доделено на локални моќници
Бесплатен прв извод за неевидентираните