Број 3407  петок, 15 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Магазин
Вести
Site Meter

Анџелина Џоли

Забрана за снимање во Босна

Министерот за култура и спорт на федерацијата Босна и Херцеговина ја поништи дозволата за снимањето на филмот на Анџелина Џоли во Сараево. Филмот, кој е пријавен во Министерството под работниот наслов „Обединета љубовна приказна“, очигледно ги нема сите потребни документи и заедно со него не е приложено потребното сценарио, што не е во согласност со законот.

„Уште вчера повторно ги приложивме сите документи. Практиката зборува дека дозволата за снимање се издава врз основа на сценариото како што првично му го предадовме на Министерството. Пред еден месец, од истото тоа Министерство добивме дозвола без никакви проблеми“, изјавил Един Шаркиќ од продуцентнската куќа „Скаут филм“ од Сараево, која работи на филмот на Џоли. Локалниот министер за култура Гаврило Граховац не знаел дека филмот добил дозвола, а одлуката ја донел по состанокот со претседателката и член на здружението „Жени - жртви на војната“, кои тврдат дека филмот се базира на приказна за љубовта на една силувана жена и нејзиниот силувач. „Тоа не е точно. Никој од нив го нема прочитано сценариото. Филмот на Џоли не е заснован на таква приказна, ниту е жена што би работела на такво нешто и намерно би повредила некого“, додаде Шаркиќ. Инаку, на Анџелина Џоли, која во Будимпешта го снима своето режисерско првенче, на сетот и' се придружи и Бред Пит, а многубројните папараци, кои со денови ја опседнуваат Унгарија, го фотографираа како со сопругата ја разгледува локацијата и разговара со членовите од екипата на филмот. Тој пристигна во Будимпешта со близнаците Нокс и Вивиен минатата сабота, а завчера првпат и' се придружи на снимањето. Со доаѓањето на Бред и близнаците, семејството се комплетираше. Додека Анџелина престојува на сетот, популарниот актер ги чува Нокс и Вивиен, а Захара и Шајло се во зоолошката градина, додека најстарите Медокс и Пакс одат во приватното американско-француско училиште во Будимпешта.


#
Статијата е прочитана 879 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
Насловна
Магазин
Тиквешански
Наjдолгата смена
Македонско-бугарски историски контроверзии (6)
Никој не успеа да го замени
Непотизмот е опасен вирус на Медицински
Денот на булката
Во Нов Зеланд алкохолот поевтин од водата
Едните бараат младост, другите искуство
Мандат на кредит
Ајша доби нов нос и... живот
Самарас му рече збогум на Мицотакис
Металург го прегази Вардар во дербито
Наезда од бивши ЈУ-пејачи
Валканиот ендек
Жртва на погрешна дијагноза за ракот на дојката
Кој ако не сестра?
Чиле слави за спасените
Запленети еден милион лажни лекови
Јатрви на плот
Бебињата на вештачка храна склони кон дебелеење
Фиџи не знае каде им е независноста
Антихороскоп
Стил
Неделен хороскоп
Или газда на општествен стан, или со куферите надвор
Контрадикторна
Отворете очи, врие од отровни играчки!


MEPs voice outrage over Romania's media policy
Hungarian parents paid to keep toddlers at home
Bulgaria deploys helicopters to hunt tax dodgers