Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Економија

Грант од Владата за подобар водовод во Штип

Општина Штип доби 1,5 милион евра како грант од Владата за реализација на проекти за подобрување на водоводната и канализациска мрежа. Директорот на ЈП „Исар“, Никола Мицевски, изјави дека веќе се одредени приоритетните проекти за водоводната и за канализациската мрежа.

„Како прв приоритет ја одредивме изградбата на канализациска мрежа на приградската населба Караорман, а исто така ќе ги приклучиме жителите на оваа населба и на градскиот водоводен систем“, вели Мицевски.

Тој додаде дека како што ќе пристигнуваат проектите од ревизија, така и ќе се реализираат.

Штипското комунално претпријатие и Општината ќе ги искористат средствата од Владата и за поврзување на населбите Македонка и Балканска и на селото Чардаклија со градскиот водоводен систем, а како еден од најзначајните проекти е изградбата на новата водоводна линија 2, која ќе овозможи новата индустриска зона и градската бања Кежовица да имаат поквалитетен проток на водата за пиење. (МИА)


#
Статијата е прочитана 381 пати.

Испрати коментар

Од: cacko
Датум: 11.07.2011 03:15:58
kje nadgraduvaat, a ne znaat vrz sto. Stip ima okolu 50% zaguba na voda vo prenos, a nemaat ni podzemen kataster.
Од: Istocna Makedonija
Датум: 11.07.2011 08:32:15
Super e sto e dobien grant za podobruvanje na vodo- vodnata mreza vo Stip.Sredstvata racionalno da se iskoristat za precizna namena i lokalnite vlasti,delumno da se rehabilitiraat sto na graganite na Stip im ,,poda- rija najvisoka cena na vodata vo Makedonija!
Од: зачуден
Датум: 11.07.2011 12:46:42
Промашени вложуванја.Наместо да да севложува во реконструкција на веќе со години застарената градска мрежа ,која предизвикува по три до четири интервенции во текот на денот и доведува до загуба на вода и до 60%(западен критериум е најмногу од 10-15%).тие ќе вложуват во приградските населби кои воопшто не ја плаќат водата а се најголеми потрошувачи на вода со која си ги заливаат нивите.

Најди! во Утрински
Економија
Летово нема казни за отпадот, туку само опомени
Германската автомобилска индустрија соборува рекорди
Прилеп од септември со свое градежно земјиште
Франција претпазлива со храната во рестораните
ЕУ обвинета за финансиска небрежност
Во САД невработеноста се зголеми на 9,2 процента

"""