Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Култура

Јубилеј на Втората македонска бригада

В сабота, со свечена академија, во Кавадарци ќе се одбележи 65-годишнината на прославената Втора македонска бригада, формирана на 20 декември во 1943 година во Фуштани, Егејска Македонија. Свеченоста ќе се одржи во Општината во 12 часот. Во рамките на свеченоста ќе биде промовирана монографијата „Диме Туриманџовски-Горски“, командант на Втората македонска бригада, кој е прв Македонец, командант на бригада на македонска војска за време на НОБ. Автор на монографијата е Раде Гогов Црноречки.


Статијата е прочитана 28 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Слики со Александар Македонски од колекцијата на Гуштеров
Надреалната комедија „Апсурдистан“ вечерва на „Синедејс“
Македонската кинематографија во колапс
„Вејка на ветрот“ во трилер-варијанта
Промоција на план за управување со Кокино
Концерт на џез-пијанистот Алјоша Симјановски
Мултимедијален хепенинг за Кочо Рацин
НУБ ќе отвори руска читалница