Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.04.2012, 17:05

Метлата на ВМРО-ДПМНЕ заигра и во Штип

Први „жртви“ на партиското проветрување се првите луѓе на Здравствениот дом и на Агенцијата за вработување

Иван БојаџискиШтип – Во Штип кружи една анегдота. Откако Никола Груевски го најави кадровското проветрување и освежување, сите раководители на јавни претпријатија и институции по цел ден гледаат во факсот пред себе со надеж дека нема да заѕвони и да им ја донесе лошата вест дека се сменети. Некои оделе дури и доцна попладне во своите канцеларии за да се уверат дека апаратот не им јавил ништо ново.

Но, кадровските освежувања, најавени од владејачката партија, сепак, стигнаа и во градот под Исарот. Миодраг Миленковиќ и Снежана Маролова се првите „жртви“ на најавеното големо партиско вмровско проветрување во Штип. Миленковиќ вчера беше сменет од функцијата директор на Здравствениот дом, додека Маролова, нешто пред тоа не доби доверб�� од својата партија за нов четиригодишен мандат на раководната позиција во Агенцијата за вработување во овој град. Валентина Везенкова, дипломиран економист и стар вмровски кадар, го замени Миленковиќ на функцијата директор на Здравствениот дом. Везенкова не е ново лице во здравството, бидејќи беше директор по економски прашања во оваа институција се' до моментот кога Министерството за здравство не одлучи дека се премногу двајца директори во општинските здравствени установи. Тогаш предност му беше дадена на Миленковиќ. Во Агенцијата за вработување, пак, за в.д.раководител е именувана Катица Арсовска, кадар на партијата на Живко Јанкуловски ПОДЕМ. Тоше Тулиев, претседател на оваа партија, која е коалиционен партнер на ВМРО–ДПМНЕ, ни рече дека Арсовска сигурно ќе остане на оваа позиција.

Штипската јавност со нетрпение го очекува и (ре)изборот на директор на Клиничката болница, за што неодамна беше објавен и оглас. Според наши информации, на огласот се јавиле петмина кандидати, меѓу кои и актуелниот директор Панче Пуздерлиски, специјалист ортопед и довчерашен претседател на Општинската организација на Социјалистичката партија, кој на оваа партиска функција беше цели 14 години. Пуздерлиски, кој пет години е директор на најзначајната здравствена институција во источниот регион, самиот ни потврди дека е кандидат за старо-нов директор на Клиничката болница. Неговата кандидатура се смета за прилично цврста и поради тоа што министерот за здравство, Никола Тодоров, при посетата на болницата казни неколку медицински сестри и друг персонал за спиење во ноќна смена, додека работата на директорите Панче Пуздерлиски и Силвана Сичева ја оцени како добра. И Сичева ни потврди дека се јавила на огласот за нов мандат како економски директор на Клиничката болница, за што имало вкупно двајца кандидати.

Меѓу штипјани најголем интерес има токму за кадровската разврска во Клиничката болница, бидејќи чистката најавена од ВМРО–ДПМНЕ се случува во време кога на двајцата директори им истекува мандатот, па ако владејачката партија, наспроти позитивниот став на министерот Тодоров не е задоволна од начинот на кој овие штипјани ја менаџираат болницата, крајот на нивниот мандат може да биде можност за нивна елегантна смена. Иако овде мошне силно е верувањето дека и Пуздерлиски и Сичева ќе продолжат да ја менаџираат Клиничката болница.

Интересен момент во Штип е фактот дека едно испразнето раководно место долго време не се пополнува, бидејќи за него не постои никаков интерес меѓу кадрите на владејачката партија и коалиционите партнери. Се работи за местото раководител на штипската подружница на „Македонија пат“, која е од регионален карактер. Оваа позиција стои непотполнета подолго од три месеци, а информациите се дека неа никој не ја сака поради лошите состојби во јавното претпријатие. Имено, овде подолго време се штрајкува, во зградите нема струја, а и телефоните се исклучени поради неплатени сметки. Оттука за штипјани е интересен моментот кого владејачката партија ќе го присили да седне во оваа раководна фотелја.

Најавеното прочистување и проветрување во редовите на ВМРО–ДПМНЕ прилично ги вознемири раководни кадри во Штип. Нивниот страв од губење на позициите е евидентен. Тоа е и политичка тема број еден во градот под Исарот, па се говори дека луѓето на раководни позиции со многу неизвесност го очекуваат секој нов ден.

Во Прилеп ќе бидат разрешени петмина локални функционери

Прилеп - Петмина локални функционери ќе бидат разрешени од раководни функции во јавни претпријатија во Прилеп. Ова го потврди актуелниот координатор на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп, Гоце Ингилизов кој истакна дека оваа одлука што доаѓа од централата на партијата, е резултат на неколкумесечните анализи на шестгодишната работа на локалните функционери.

„Потребно е освежување. И кога се работи за квалитетни кадри, едноставно, по 6 години недостигаат нови идеи. А, во конкретниот случај ќе бидат разрешени раководни кадри кои покажале слаби резултати во работата, биле затворени за јавноста и за граѓаните, а јавните претпријатија постојат за да им служат на граѓаните“, изјави Ингилизов, не соопштувајќи конкретни имиња.

Од друга страна, на крајот на јуни истекува неговиот мандат како координатор на Општинскиот комитет. За оваа фунцкија, завчера, во централната на партијата, на интервју се појавиле вкупно 30 кандидати.

„Конкурираа 30-мина и се разбира, Извршниот комитет на партијата ќе одлучи дали ��е продолжи мојот мандат или ќе биде именуван друг координатор во Прилеп. Во секој случај, за квалитетот на кадрите одлучува партијата“, додаде Ингилизов. (М.Т.)


Статијата е прочитана 3668 пати.

Испрати коментарВо БиХ осудена првата жена за извршени воени злосторства
Балтичките земји бараат паралелни преговори за членство на Македонија во ЕУ
Екстрадиран грчкиот државјанин Макис Псомијадис
СДСМ ќе поднесе интерпелација за министерот Ставрески
Собранието избра тројца судии на Уставен суд
Попоски за МСНБЦ - Македонија заслужува членство во НАТО
Арнаудовска - Македонија има капацитети да ги користи ИПА фондовите
Либиски екс министер пронајден мртов во Виена
Новиот Предлог закон за лустрација пред пратениците
Руската црква сака да посредува меѓу МПЦ и СПЦ
Министерот Попоски во официјална посета на Израел
Илбер Хиса нов амбасадор на Косово во Македонија
Арифи на Конференција „100 години во служба на нацијата“
Иванов - Летонија и Литванија се пријателски земји од кои можеме многу да научиме
Новиот бран влезе во „Бихаќска“
Бомбаш самоубиец уби деветмина во Дамаск
Летонија ќе го поддржи членството на Македонија во НАТО во Чикаго
Кинезите пак ќе чујат за „Чебрен“ и „Галиште“ и „Вардарска Долина“
Судењето за педофилија далеку од очите на јавноста
Ограбувачот на бабата во затвор, од 100.000 евра нема трага
Потпишан договор за поширока соработка меѓу Македонија и НАТО
Македонија и Летонија потпишаа Спогодба за меѓународен превоз во патниот сообраќај
Двајца кумановци чувале 60 мигранти во двор
Просечната бруто плата во февруари 30.257 денари
Албански државјанин ограбувал цркви во Тетово
Жена се самоубила со пиштол во гостиварско Топлица
Средби на министерот Попоски во Конгресот на САД
Град Скопје апелира да се зачува комуналниот ред за 1. мај
Њујорк тајмс - Грција презафатена со кризата за да се посвети на Македонија
Груевски - Полска силен поддржувач на Македонија за НАТО и ЕУ
Претседателот Иванов во посета на Летонија и Литванија
Чинговски од ЕЛЕМ се сели во амбасада
„Новиот бран“ ги повикува сите кои се за подобро општество
Македонски хакер уловен во мрежата на ФБИ
Телеком со намалени цени на услугите од 1 мај
Рудари повредени по одрон на карпа
Затвореник почина во Шутка
Владата ќе ја укине забраната за откуп на старо железо
Џафери-Хоџај - Македонија е најдобар партнер на Косово во регионот
Храбри гостиварци спасија давеник во Вардар
Цела Норвешка запеја против Брејвик
Сорос - Економската криза може да ја урне Европската унија
Оптички кабли преку Арктичкиот Океан ова лето
Уапсен кумановец баран со потерница за „убиство во обид“
Попоски - САД да се заложат Македонија да добие покана за НАТО
Машина за правење тули згмечи ресенчанец
Шулц - Распадот на ЕУ станува реално сценарио
Бесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САДГРАЃАНИ, 27.04.2012 23:57:39
И ВО РЕСЕН ПОТРЕБНИ СЕ КОРЕНИТИ ПРОМЕНИ НА ТИЕ ДИРЕКТОРИ КОИ СЕ ПОДТАВЕНИ ОД 2006 ГОДИНА,БИДЕЈЌИ СЕ ОДВОЈА ОД НАРОДОТ.
Jovan Cvetiev, 28.04.2012 05:27:53
Citam i ne mozam da se nacudam; kolegata Vanco Kocev smenet o direktorska fotelja vo Bolnicata od Kocani...ne mi e cudno sto e smenet--zaprepasten sum sto slusam deka do sega bil direktor! Pa toa e tolku bleda, bezlicna figura, so krevka, fragilna strucnost, edvam fakultet zavrsi...ne mozevme da go zamislime kolegata samostojno da raboti, nekako i specijalizira (najlesnoto)-radiologija i videte-do sega bil direktor! Sto poveke da kazam?!
prilepski, 28.04.2012 08:55:47
Vo Prilep treba pogolemo provetruvanje od 5 najaveni smeni.I da se pochne od Lokalnata samouprava,shefovite tamu,pa rakovoditelite na prilepskite javni pretprijatija(Komunalec),pa potoa nekolku drzavni institucii.... Ingilizov...SAMO NAPRED!!!
od ostrijot, 28.04.2012 09:02:20
da metlata na vmro-dpmne mete od edno kose vo drugo ili mnogo trubenje za nisto.
prilep, 28.04.2012 09:44:17
Koga ke zaigra i vo Prilep. Samovolieto na rodninite na Mile Transport nema kraj. A i obvinitelstvoto e za pregled, bidejki ima nepotizam (vujko i vnuk se obvinitel i strucen sorabotnik) a najgolemiot broj predmeti kako branitel gi vodi advokat koj e tatko na strucniot sorabotnik.
ФЕЛИКС, 28.04.2012 11:47:28
Да ја поедноставиме работа па така место написи и реакции јас ќе го поставам далеку покруцијалното прашање: Кога ќе заигра метлата на Бихаќка и дали имаат намера воопшто да купат метла.За чистачи мислам дека имаат доволно,оти имаат еден куп зауздани незадоволници,кој едвај чекаат повод да јавачот го исфрлат од седло.
mile, 28.04.2012 16:42:53
Феликс??! Кај овие твоиве ВМРО-вчиња не метла туку СТАП треба да им заигра!!? Метлата им е само масажа............
bez trag, 28.04.2012 22:09:33
FELIKS kolku ke imate novi LOPATARI kazi go brojot ama tocen,a kako sto slusam pocnale i kniski da vi frlaat vo komitetite ke vi gi pribere izgleda LJUPCO VMROVCICKITE...A ovaj vasiot POGLAVICA LOPATAR izgleda naj gadno ce zavrsi od site premieri do sega...Ama ne se sekirajte toj ce si pojdi kaj rodata vo GRCKA pa neli e od tamu a ovde ni prodava PATRIOTIZAM samo kako uspea da ne izlazi site,arno ama narodot mozi podocna ama go PROVALI vo LAGITE
Stojko, 29.04.2012 18:06:14
@ФеликсПак Бихаќка???.... Се надевам дека моите коментари нема да ги чита само тој што ги проверува, како што обично се случува во последно време.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |