Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Спорт

Винокуров ја заврши кариерата

Казахстанецот Александар Винокуров, кој беше принуден да се повлече од Туир де Франс по падот во деветтата етапа, вчера потврди дека ја завршува својата професионална кариера.

„Се' уште се надевам дека повторно ќе се качам на велосипед, но како аматер, заради моето здравје. Како професионалец, запирам тука. Во тимот на Астана ќе ми најдат друга улога“, изјави 37-годишникот за Француска телевизија.

Велосипедистот од Казахстан, победник на шпанска Вуелта во 2006 година и трет на Тур де Франс 2003, ја скрши бутната коска и го повреди колкот откако беше вовлечен во масовен карамбол на патот до Сан Флур минатата недела.

„Состојбата ми се подобрува и се надевам дека ќе бидам способен да пешачам за околу еден месец“, додаде тој.

Во почетокот од сезоната Винокуров објави дека ова ќе биде неговиот последен Тур де Франс, но инцидентот го натера да размислува можеби за уште еден обид в година. Тој се очекува да стане менаџер на казахстанскиот тим Астана во следната сезона.

Прашан за своите погледи за трката по изнуденото повлекување, Винокуров одговори: „Бев изненаден од играта на чекање на фаворитите во Пиринеите. Ако работите се одвиваат вака, Кадел Еванс ќе го освои Тур де Франс“.


#
Статијата е прочитана 345 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Разговорите со Аугенталер продолжуваат
Веклер изненадува на Пиринеите
Кошаркарите од денеска на тренинг во Охрид
Копа Америка остана без домаќинот Аргентина!
Партизан го полни „Филип Втори“
Пет прволигаши со нови тренери
Младинките на дното во Охрид
Педроса победник во Германија

"""