Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
29.08.2012, 17:43

ОБСЕ бара министрите да седат мадро пред избори

Од моментот кога ќе се кандидираат на избори, членовите на Владата треба да извршуваат само „технички“ надлежности, со цел да се обезбеди јасна одвоеност на државата и политичките партии

Гордана Дувњак


Од моментот кога ќе се кандидираат на избори, членовите на Владата и заменик-министрите би требало да извршуваат само „технички“ надлежности, со цел да се обезбеди јасна одвоеност на државата и политички партии. Ова е една од клучните забелешки содржани во најновото заедничко мислење на ОБСЕ/ОДИХР и Венецијанското мислење на предложените измени и дополнувања на Изборниот законик и на Законот за финансирање на политичките партии што ги изготви Министерството за правда, а што ексклузивно го објавува „Утрински весник“.

Мислењето на ОБСЕ/ОДИХР и Венецијанската комисија ќе биде разгледано на утрешниот состанок на работната група што работи на изготвување на измените на Изборниот законик, а во која членуваат претставници на политички партии, на ДИК, Советот за радиодифузија, Државниот завод за ревизија, како и експерт. Домашниот експерт што го ангажираше ОБСЕ е професорката од Правниот факултет во Скопје, д-р Гордана Силјановска.
Како што појаснуваат од Министерството за правда, откако работната група ќе даде виза околу забелешките, тие ќе треба да се најдат и пред Управувачкиот комитет со кој претседава вицепремиерката за евроинтеграции Теута Арифи. А, потоа ќе одат на повторно разгледување во Владата, а оттаму во парламентот на прво читање, кое треба да заврши до крајот на септември, а во пресрет на посетата на еврокомесарот Штефан Филе.

И покрај тоа што овие реномирани меѓународни организации генерално ја поздравуваат подготвеноста на властите за подобрување на изборната правна рамка, како и некои конкретни решенија, предвидени во работната верзија која веќе го помина првиот владин праг и се наоѓа во собраниска процедура, се бара јасна дефиниција околу тоа што претставува „техничка надлежност“, како и јасност во врска со санкциите за можните прекршоци.

Доколку се усвојат овие препораки, дали тоа значи дека на локалните избори во март ќе се стави крај на ударничките походи на министрите и замениците во пресрет на гласањето? Ќе изостанат ли сликите од секојдневно поставување камен-темелници, сечење ленти, како и изгласување поволности за одредени категории граѓани, кои првенствено се избирачи?

Во документот, кој веќе се наоѓа во ресорното министерство, пофалени се одредбите во делот за извештаите за финансирање на политичките партии и кампањи и ревизија, бидејќи се во насока на „зајакнување на навременоста, упатството и обуката“. Сепак, се констатира дека се' уште остануваат некои предизвици во однос на разликите во прагот на донации за кампањи меѓу поединци и правни субјекти. Се забележува недостаток во врска со детализирањето на финансиските трошоци за кампањите, отсуство на ревизија на извештаите пред денот на изборите, како и на рокови за ревизија на годишните финансиски извештаи.

Се нотира дека во Изборниот законик се предвидени рокови за судовите при одлучувањето по однос на жалбите против радиодифузерите поднесени од Советот за радиодифузија. Сепак, сметаат дека пропишаните рокови остануваат долги и не обезбедуваат навремено решавање на жалбите.Се поздравува воведената обврска за ДИК јавно да ги објавува записниците од седниците, одредбите во врска со редоследот на кандидатите на гласачкото ливче, како и правото на гласање во куќен притвор.

Во мислењето се укажува и дека многубројни препораки од Конечниот извештај на ОБСЕ/ОДИХИР за предвремените парламентарни избори во 2011 година не се адресирани во предложените законски измени. Како такви се споменуваат: рестриктивната регулатива во однос на времетраењето на кампањата и на кампањските активности, деталните правила за медиумско покривање, правото на домашните и на меѓународните набљудувачи да добијат примероци од записниците за целосните резултати од избирачките одбори и општинската изборна комисија, а не само сумираните резултати. Не се отстранети ни рестрикциите, кои ги ограничуваат учесниците во изборната трка да поднесат жалби само за дејства на други учесници, не се разгледани ни препораките во врска со гласањето на дијаспората... (Г.Д.)

Беџети: Важна е коректноста на учесниците на изборите!

„По природа сум прагматичар и верувам дека без оглед на измените на законската регулатива, она што е најбитно за да биде успешен еден изборен процес, тоа е коректното однесување на учесниците во изборниот процес“, вели министерот за правда, Блерим Беџети. Тој потсетува дека по лошо спроведените избори во 2008 година, кога имаше многу нерегуларности, па дури и жртви, последните изборни процеси се поквалитетни, а интензивно се работи на подобрување на изборната регулатива.

Министерот нагласува дека како држава настојуваме да вградиме што повеќе препораки од ОБСЕ/ОДИХР, но мора да се води сметка и за укажувањата на ГРЕКО, од кои некои се во контрадикторност со претходните.


Статијата е прочитана 1300 пати.

Испрати коментарИванов македонски „булдожер“ во Брисел и во ОН
Груевски во еден ден во Монтреал и во Торонто
Разногласие во Министерството за одбрана за Слупчане
Бугарија во паника од македонските промоции
Колку чини денарот
Книгите ги раскараа основачите на ВМРО-ДПМНЕ
Интерпелација за претседателот на Регулаторна комисија
Полицајците ќе возат „сеат алтеа“, „Порше“ ќе се жалиUSA, 30.08.2012 00:37:17
А, кој ги избрал тие од ОБСЕ па да кажуваат како треба да се одвиваат избори? Дали фундаментално право на секои избори е да се артикулира политичкото убедување со максимална слобода на секој поединец? Ако е, тогаш што треба да прави ( или не прави) некој од Владата ако е на изборниот список? Дали не му се одзема основното право на избор/глас ако му се задаваат ограничувања? Има уште малку повеќе од 2 месеца до изборите во САД. Сите кандидати кои се веќе на функција се повеќе од активни. Глеедајте и учете.
ivan, 30.08.2012 07:43:04
E USA!!!Ako pisuvas od USA sigurmo znaes kolku lopati frli Obama vo izbornata kampanja, kolku cesmi i sokacinja pusti i presece lenti.
koki, 30.08.2012 07:46:13
Da, da im se odsemat lopatite...............
zoran, 30.08.2012 11:02:53
dodeka ne se procistat izbirackite spisoci nemafer izbori.
мене, 30.08.2012 13:50:06
Додека не се заврши со пописот, нема избори
Филип, 30.08.2012 14:17:05
На ОБСЕ одамна му истече мандатот, и наместо да солат памет, нека си ги соберат парталите. Го видовме “нивното“ на изборите во минатото.
девичанецот, 30.08.2012 22:03:36
ОБСЕ се истрошени пенкала, и треба да им се забрани дејствување и работа во земјата. Нивните мислења нека ги дадат за изборите во Британија, Франција, Канада, Австралија, нека дадат мислење за изборите во прибалтичките земји, каде и до 40% од населението нема право на глас, само затоа што се од Руско потекло. Нека дадат мислење за изборите во Саудиска Арабија, најголемиот пријател на САД во Средниот исток, па после нека си дозволат да солат памет нрекому.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Недела
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 14°C

Понеделник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Класичните светилки отидоа во историјата
Со забраната Европа планира да заштеди околу 1 отсто од годишната потрошувачка на електрична енергија или тоа е производ...
Кинезите вложуваат во ореви
Кинезите ги инвестираат парите во некои прилично чудни работи, имено во ореви. Вртењето на ореви во дланката ја стимулир...
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |