Број 2863  вторник, 16 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Хроника

Падна злосторничкото здружување во случајот со Кирил Тодоровски

Градоначалникот на скопската Општина Аеродром и четворицата негови соработници повеќе не се товарат за злосторничко здружување, туку за земање поткуп. Ваквата одлука беше донесена на вчерашното судско рочиште кога Јавното обвинителство изврши преквалификација на обвинението.

Суштинската промена на обвинението е во тоа што петтемина обвинети сега веќе не се товарат за кривично дело злосторничко здружување, но и во тоа што за дело примање поткуп сега се товарат само градоначалникот Тодоровски и раководителот на Секторот за урбанизам Сашо Стојчески.

Обвинетите Ангела Зафировска, Рената Саздовска-Колева и Петар Гајдов се товарат за помагање. За се' друго јавниот обвинител остана на своите тврдења, според кои обвинетите примиле поткуп во висина од 100 илјади евра, колку што, всушност, биле побарани како донација од фирмата „Елинг“ за изградба на црквата „Свети пророк Илија“ во населбата Аеродром.

Со завршниот збор на јавниот обвинител, судскиот процес за предметот што носеше оперативно име „Хиена“ е доведен пред крај.

Ова доведе до „одложување“ на завршните зборови на обвинетите и на нивните бранители, односно новата стратегија на одбраната ќе треба да биде соопштена веќе денеска. Сега обвинетите и нивните адвокати ќе треба да докажат дека во конкретниот случај не постои никаков поткуп, односно дека за средствата што биле исплатени на „Елинг“ не требало да му се прави услуга со легализирање на објектот што тие го граделе, односно дека парите биле исплатени исклучиво како донација за изградба на црквата.

За настанатите промени на обвинението вчера информираше и самата Општина Аеродром од каде што е и ставот дека „со направената правна преквалификација, паднало и најтешкото обвинение со кое градоначалникот се товарел дека е организатор на злосторничко здружување заради извршување кривично дело“. (Љ.С.)


Статијата е прочитана 1030 пати.

Испрати комен��ар

Од: marina
Датум: 16.12.2008 13:25:26
sekoj lopov pred da da se vkluci vo nekoj kriminal ima napraveno predhodno strategija kako da go izmami i sudot so intrigi da bara dupki vo zakonot so pomos na advokati i da bide nevin i na kraj od sudot odnosno od ovaa bedna drzavicka da bara golemi sumi obestetuvane ,da si gi podelat ;sudija ;advokat istrankata odnosno lopovot.
Од: mare
Датум: 16.12.2008 14:00:04
Abe site se isti I toj Saso e lopov uste od prethodnoto rabotno mesto kade sto rabotese. Ne e ova nisto Novo.A gradonacalnikot e posebna pesma Ne educirana nacija sme bre luge Zavrsis fakultet i nitu edna jniga ne si procital a sakas nda bides funkcioner Bog na pomos

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Хроника
Запленет кокаин вреден 100.000 евра
Црна недела- тројца загинати во сообраќајки во Скопје
Никој од МВР не дојде на судењето на Радмила Шекеринска
Пожарникар повреден при гаснење пожар
Грк со пет евра сакал да поткупи цариник