Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
На прво место

Руски медали за четворица истакнати Македонци

МОСКВА - Претседателот на Русија го потпиша Указот за награди на угледни Македонци со медал на Пушкин за голем придонес во јакнењето на односите меѓу Русија и Македонија. За популаризација на руската култура и јазик се наградени академиците Милан Ѓурчинов и Гане Тодоровски, потоа деканот на Филолошкиот факултет при Универзитетот " Св.Кирил и Методиј", Максим Каранфиловски, театарскиот режисер Иван Поповски, кој работи во Москва во "работилницата" на познатиот Петр Фоменко. Информацијата ја соопшти информативната служба на претседателот. (Б.В.)


Статијата е прочитана 251 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
На прво место
Студентите обвинуваат дека нивниот глас е замолчен
Се прави драма од обраќањето на Црвенковски
Многу промотори за инвестиции, малку резултати