Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
17.09.2012, 12:18
Шпанија во финалето на Дејвис купотФерер го совлада Џон Иснер со 6:7, 6:3, 6:4, 6:2 и го освои третиот и решавачки бод за Шпанија во полуфиналниот викенд во Хихон

Шпанците продолжија да диктираат темпо во машкиот репрезентативен тенис дури и без својот најдобар тенисер Рафаел Надал. Предводена од Давид Ферер, „фуријата“ извојува победа над САД и се пласира во финалето на Дејвис купот. Ферер го совлада Џон Иснер со 6:7, 6:3, 6:4, 6:2 и го освои третиот и решавачки бод за Шпанија во полуфиналниот викенд во Хихон.

Шпанците тргнаа одлично, со водство од 2:0 во петочната сингл програма. Ферер тогаш беше подобар од Сем Квери со 4:6, 6:2, 6:2, 6:4, а Николас Алмагро го одржа трендот, иако тешко се справи со Иснер во пет сета (6:4, 4:6, 6:4, 3:6, 7:6). Американците направија обид да се вратат преку своето најсилно оружје, браќата Брајан, кои во двојки ги добија Марсел Гранолјерс и Марк Лопез со 6:3, 3:6, 7:5, 7:5, но изостана поддршката во поединечна конкуренција.

Ова е четврто финале за Шпанија во последните пет години, а ако титулата остане во Мадрид тоа ќе биде шести трофеј за „армадата“ во ова натпреварување. Нејзинј противник во финалето ќе биде победникот од мечот Аргентина - Чешка, а пред вчерашните решавачки двобои Чесите водеа со 2:1. Во петокот Дел Потро го совлада Штепанек во три сета (6:4, 6:4, 6:2), а Бердих возврати со тежок триум од 3:2 против Монако (6:1, 4:6, 1:6, 6:4, 6:4). Во дуелот во двојки Чесите направија вистински потег што ги ставија искусните Бердих и Штепанек како замени за Минар и за Росол, бидејќи тие лесно се справија со „втората постава“ на домаќините, Берлок и Шванк (6:3, 6:4, 6:3). Проблем за Аргентинците беше тоа што Дел Потро се повлече од вчерашните дуели поради повредата која ја носеше и во петочниот меч. На негово место скокна Берлок, за дуелот со Бердих.


Статијата е прочитана 189 пати.

Испрати коментарВардар со двајца голмани на теренот против Еуромилк!
Европскиот првак пресилен за вардарки
Лацио го чека пекол на „Вајт харт лејн“
Јуве го запре Челзи, Меси ја спаси Барса
Швајцарија - Чешка на стартот на Дејвис куп 2013
Адамс го доби златото од Лондон
Венус ќе дебитира на Хопман куп
Челзи ја почнува одбраната на европската круна
Роналдо ги воскресна „кралевите“
Металург избрка пет фудбалери среде сезона
Македонија пак ќе падне на листата на ФИФА
Честитка за Пандев и од Мурињо
Сити по круната на „кралевите“
Еден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Чешка трет пат финалист во Дејвис купот
Пирова победа на одбојкарите над Австрија
Мацари - Пандев е идеален играч
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино
МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |