Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.10.2012, 13:06
Бизнис дијаспората ќе отвори фонд за инвестирање во МакедонијаАнимирање на бизнис дијаспората во насока на подобрување на конкуретноста на македонската економија е целта на Глобалниот инвестициски самит што во организација на „Македонија 2025“ денеска почна во Охрид. Над 350 учесници ќе дискутираат за глобалните економски политички перспективи, инветициската клима во Македонија, размена на искуства од постоечките инвеститори, соработка со дијаспората со цел создавање економски можности.

- Ова е ретка прилика во која бизнис елитата, македонската дијаспора, странските дипломати и македонскиот политички врв отворено разговаат за ��дните контури на македонската економија и за начините за зајакнување на нејзината конкурентност. Со присуството денеска, но и со сите останати претходни наши одвоени или заеднички средби, Владата на Република Македонија покажува дека дијалогот со бизнис заедницата е исклучено важна платформа и наша стратешка определба врз која ја надградуваме економската стратегија и ќе продолжиме да дизајнираме политики кои се пријателски насочени кон приватниот сектор, рече премиерот Никола Груевски обраќајќи се на отворањето на Глобалниот инвестициски форум во Охрид.

Тој додаде дека заедничките цели поставени за овозможување услови за економски раст и развој, надминување на влијанијата од глобалните предизвици, политиките за подобрување и одбрана на стандардот на граѓаните, интенцијата за создавање нови работни места и вработување луѓе бараат заеднички ангажман и заеднички напор.

- Патот на успехот е резултат на правилен избор на одлуки, одговорен пристап и политики базирани исклучиво на вредностите и принципите, истакна премиерот. Посочи дека Владата во изминатиот период презеде суштински реформи на бизнис климата во Македонија со кои покажа дека идеите и ветувањата ги преточува во дела и тоа токму водејќи се од вредностите, од дадениот збор и обврската да се исполнат ветувањата, од посветената работа на секој поединец и од постојаниот контакт и соработка со бизнис заедницата која се должи на заемно почитување, усогласување, аргументирање и креирање.

Пред присутните напомена за преземените реформи за најниските даноци во Европа, рамниот данок, реформите за поедноставување на процедурите за плаќање на даноците, регулаторната гилотиња, намалувањето на социјалните придонеси...

- Заеднички со вас успеавме да ги зачуваме производството и вработеноста во услови на исклучително неповолно економско опкружување во Европа. Додека други земји во регионот со голем дел од капацитетите потклекнуваа пред економската криза, ние продолживме со реформскиот курс со посилно темпо. Иако глобалните економски неповолности и предизвици имаа и имаат сериозен ефект и негативно влијание, ние со нашата конзистенсост и почитувајќи ги вредностите не дозволивме да имаме масовни отпуштања од работа, не дозволивме даноците да се зголемат, а да се намалат платите и пензиите, како и државните субвенции и стимулаци за граѓаните и за компаниите, истакна Груевски, додавајќи дека големо влијание во постигнувањето на овие резултати имаат донесените четири пакети антикризни мерки и низа поединечни мерки.

Статијата е прочитана 771 пати.

Испрати коментарОд манастирот „Света Богородица“ украдени 150.000 денари
Навалица во продавниците со користена стока
Субвенции и за земјоделците кои лани не добиле помош
Случајот „Монструм“ чека на одлука на Обвинителството
Црковните проблеми станаа политички
СДСМ - ЕЛЕМ е виновен за поскапувањето на струјата
Ивон - Потребно подобрување на односите со соседите
Ставен под напон далноводот Вруток – Полог - Тетово
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Владата ќе финансира извоз и учество на саеми
Треневски со Расмусен во Авганистан
Папата ќе прогласи седум нови светци
Претставување на македонските вина во Холандија и Полска
Запленети 9,5 килограми хероин на Деве Баир
Македонската дијаспора ќе инвестира 15 милиони долари во Македонија
Игор Илиевски - Подготвен сум да се соочам со последиците
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонија
Наместо помош од надвор, да се поттикнуваат сопствените бизниси
Македонските фирми имаат потенцијали
Мукаетов - Добра можност за градење мостови меѓу бизнисите тука и нашата дијаспора
Проговори заштитениот сведок за убиството кај Смилковци
Оставка на британскиот министер Ендрју Мичел поради навреда на полицаец
Еден загинат, а 12 повредени од возач на комби возило во Кардиф
Иванов очекува Македонија во декември да добие датум за преговори
Молотови коктели фрлени во студентскиот дом „Гоце Делчев“
Втор ден од Глобалниот инвестициски самит во Охрид
Рикер - Спорот за името не може да се реши со притисок на САД
Го сменил името, но не се спасил од убиство
Британски инженери произведоа нафта од „заробен“ воздух
Се гради тренинг-центар за туризам
(ФОТО) Крвав пир во Кумановско - го убил роднината, па си пресудил
Нови членови на Управниот одбор на Шпаркасе банка Македонија
Апелација ја отфрли жалбата на велешани
Наскоро пресуда за Американката со 256 монети
Ставрески - Нема да има криза на нафта
Ставрески - Потврдениот рејтинг предвесник за нови инвестиции
ОРМ - Со предложените измени не се намалуваат работничките права
Британската влада врбува деца и хакери
Две убиства и едно самоубиство во Куманово
Клучното прашaње е како да се воспостави економски раст
Карл Билд - Визите ќе ги погодат обичните, чесни луѓе на Балканот
Бомба од половина тон ја испразни северна Будимпешта
„Златна зора“ трета по рејтинг во Грција
Спорот за името ги влошува внатрешните односи во Македонија
Кофи Анан - Македонија беше подготвена на решение, Грција не сакаше
Се централизира регулацијата на банкарскиот сектор во еврозоната
Над сто лица приведени по вчерашниот протест во Атина
Нови гафови и шеги во американските избори
Петре Наковски и Ејуп Адеми прогласени за кодоши
Романец се самозапали во Рим, откако останал без работа
Двојниот убиец од Гостивар почина во притворска ќелија
(ФОТО) „Кемет електроникс“ почна со работа во Бунарџик
Во сообраќајка загина 82-годишна жена
Адеми - ЕК забележа недоволно инвестиции во животната средина
Две жени жртви на сексуално малтретирање
Eвроинтеграциите гаранција за траен мир на Балканот
(ФОТО) „Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата“
Владимир Георгиевски и Халил Зендели добитници на „23 Октомври“
Платен убиец избега од затвор
Штиглмаер - Воведувањето визи не е решение
(ФОТО) „Војводата на коњ“ и официјално Тодор Александров
Во Македонија прв меѓународен камп за мобилни апликации
И дел од бизнисот против отпуштање работници без најава
Се заострува реториката меѓу Обама и Ромни
Јапонската Влада ќе му подари машина за перење алишта на својот нобеловец
Двегодишно дете заболено од западнонилска треска
Регионална конференција за стогодишнината од Балканските војни во Истанбул
Пак генерален штрајк во Грција
Почнува Глобалниот инвестициски самит во Охрид
„Кемет електроникс“ ја отвора фабриката во Бунарџик
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Студентка од Скопје скокна во смртDr. JOvan, 19.10.2012 14:46:31
Ma za kakva dijaspora zboruvate? Ako taka m islea oni do sega ce napravea nesto, se e mizi Asan da ti bajam. Majk Zafiroski bese pretsedatel vo Genaral Elektrik i mozese da donesi fabrika na GE vo makedonija, toj ja odnese vo Ázija, za drugit kako sun mi na Dzan Bitov , se e toa edna obicna bagra. Ako edna investicija tie donesat, jas se besam na kamen most. Ce pravele fond, dobro utro makedonijo? Fond ama da go plati nekoj drug. Makj Zafiroski ne odi vo makedonska crkva i do sega ne dal eden cent, a sega istiot ce pravel fond, no da go plati toj fond republika makedonija.
Ljubotan Trade Name, 19.10.2012 23:20:35
Bravo Bre Dr.Jovce.Finalno im gi otvaras, ocite na Slepite sto gi vodst Coravite1 Eve vaka ,Johnsom Control .Mojot zet B .V Inziner,a i povisoko vo Johnson Control,rabotese pozadi zavesata,samo da ne bide konflikt od interest, da se napravi i otvori Johnson Control vo Skopje,a na otvaraneto ne bise ni pokanet,Mozebi negovoto Ime i prezime ne bese reprezantativno za VMROvcite!. Letovo se sretnav so nego i napraviv malka sega. Se iznatrenira,ama ne te pustija ,da izlezes na teren. Mi rece; Jas ja nauciv lekcijata,a Ti ja Znaese!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |