Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Собрание

Владата ќе се бира на 27. јули

18.07.2011, 10:48

Координаторите на пратеничките групи кај претседателот на Собранието Трајко Велјановски договорија седницата за избор на новата влада да се одржи на 27. јули.

Замениците министри ќе се бираат на седница закажана на 29. јули.

Пратениците ќе имаат можност два дена да дебатираат за предложениот нов владин кабинет и за програмата за работа. За избор на владата потребни се најмалку 62 позитивни пратенички гласови.

Во програмата која ја достави Груевски - економијата, евроинтеграциите и борбата со криминалот се основните пунктови на коишто ќе се фокусира новата влада.

За министер за внатрешни работи се предлага Гордана Јанкуловска, за надворешни Никола Попоски, за образование и наука Панче Кралев, за здравство Никола Тодоров, Зоран Ставрески за финансии, Спиро Ристовски за труд и социјала, Иво Ивановски за информатичко општество и администрација и Владимир Пешевски ви-це премиер за економски прашања.

Миле Јанакиевски за транспорт и врски, Елизабета Канчевска Милевска за култура, за зем��оделство Љупчо Димовски.

Теута Арифи е предложена за ви-це премиер за евроинтеграции, Муса Џафери за ви-це премиер за Рамковен договор, за министер за одбрана Фатмир Бесими, за економија Ваљон Сарачини, за правда Блерим Беџети и за локална самоуправа Невзат Бејта.

Во предлогот на Груевски за министри без ресори се наведени Неждет Мустафа и Хади Незири.
#
Статијата е прочитана 447 пати.

Испрати коментар

Од: ivo
Датум: 18.07.2011 12:48:43
Vo sustina imam vpecatok deka nikoj ne ja saka Novata -Stara Vlada! Nikoj nema optimizam za nekakvi napredoci vo sporot so imeto, za evrointegracii, NATO, ili za nekoi poumereni i poproduktivni trosenja . Sustinski , Gruevski so svoeto postavuvanje za Premier, zaedno so Ministrite za Finansii, Kultura,Transport i vrski i nekoi drugi , samo se obiduva da odigra "katanagio" -"bunker" sistem , otkako niz tie ministerstva projdoa ogromni budzetski pari bez jasna zavrsnica i finansova revizija ! Na takov nacin saka da se zastiti od proverka na trosocite, od kontrola na "kriminalnite i neproduktivni investicii" i zloupotrebi na funkcii , za koi mnogupati bese javno prozivan. Razmestenite Ministri , verojatno treba da sozdadat "nov smut" za da se stvori privid deka nesto se slucuva . Vladata ke prodolzi da vladee klaustrofobicno , branejki se vo tvrdinata na Vlasta koja politicki gi onevozmozuva instituciite i go zakocuva megjunarodniot prosperitet.Ova e vlada "bez sansa da uspee"!

Најди! во Утрински
Насловна
10 прашања
Цвета бизнисот во улицата на црвените фенери
Хилари Клинтон во Атина
Од уметност можеш секаде да живееш
Добро се снајде во лезбиска улога
Колапс на совеста
Добрата тетка ќе биде супер мајка
Квазипатриотите во акција
Новинарските здруженија реагираат на измените на Законот за радиодифузија
Скара, најомилена машка релаксација
Европа без Турција
Дамовски сведочеше во процесот за обвинетите од „Перо Наков“
Живкица Каленикова - радио и ТВ-водителка
Поскапуваат бензините и дизелот
Државата ќе заплени стан од најблиските на Даравелски
На прагот сме на нова финансиска криза
Карикатура
Сити го продаде Тевез за 45 милиони евра
Изгласани измените на Законот за знамиња
Избрани 12 судии и еден претседател на суд
Меркел - Еврото не е во опасност
Онлајн вести

"""