Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter
Спорт

Првиот фаворит пресилен за Гамбит Асеко

Само половина поен против Сокар од Азербејџан на стартот од Европскиот клупски куп

Роберт Димитриевски

Единствениот македонски претставник Гамбит Асеко изгуби од азербејџански Сокар со 5,5-0,5 на стартот од 26. Европски клупски куп во шах. Највисоко рангираната екипа меѓу 49 на турнирот што се одржува во Пловдив од 17 до 23 октомври му остави само половина поен на 25-рангираниот поранешен првак на Македонија, за кој се избори интермајсторот Марјан Митков (2392). Тој на првата табла го замени бугарскиот велемајстор Борис Чаталбашев (2606) и со црни фигури избори реми во дуелот со ВМ, Шахријар Мамедјаров (2756), четврти според рејтингот во Пловдив и осми на листата на ФИДЕ, кој лани во Охрид го предводеше Алкалоид.

На преостанатите пет табли редоследно беа поразени: ИМ Орце Данчевски (2402) од ВМ Александар Гришчук (2760, седми на ФИДЕ-листата) од Русија, ФИДЕ-мајсторот Зоран Стојчевски (2355) од ВМ Максим Вашје-Лаграв (2721, 25.) од Франција, ИМ Атанас Кизов (2389) од ВМ Рустам Касимџанов (2685, 52.) од Узбекистан, ФМ Оливер Органџиев (2321) од ВМ Рауф Мамедов (2660, 80.) од Азербејџан и ФМ Љубиша Андоновски (2295) од ВМ Елтај Шафарли (2607), исто така од Азербејџан.

Стартниот пораз го позиционира Гамбит Асеко на 37. место, а во синоќешниот втор круг за противник го и��аше ЛСГ од Холандија, 28. на стартната табела. ЕКК се игра по швајцарски систем, со класично темпо, во седум кола.

Резултати од првото коло: Сокар (1., Азербејџан) - Гамбит Асеко (25., Македонија) 5,5-0,5; Еври (26., Франција) - Санкт Петербург (2., Русија) 0,5-5,5; Москва (3., Русија) - Падова (27., Италија) 5-1; ЛСГ (28., Холандија) - Економист (4., Русија) 0,5-5,5; Баден-Баден (5., Германија) - Амај (29., Белгија) 5,5-0,5; Приевиѕа (30., Словачка) - Југра (6., Русија) 1,5-4,5; Мика (7., Ерменија) - Луганск (31., Украина) 5,5-0,5; Бетсон (32., Англија) - Ашдод (8., Израел) 2-4; Урал (9., Русија) - Тамер (33., Финска) 5,5-0,5; Гентсе (34., Белгија) - Чернигив (10, Украина) 0,5-5,5 итн.

Мамедјаров - М. Митков1. д4 Сф6 2. ц4 е6 3. Сц3 Лб4 4. ф3 д5 5. а3 Ле7 6. е4 д:е4 7. ф:е4 е5 8. д5 Лц5 9. Сф3 Лг4 10. х3 Л:ф3 11. Д:ф3 Сбд7 12. г4 О-О 13. Лд2 Лд4 14. Лд3 ц6 15. Тб1 ц:д5 16. ц:д5 Тц8 17. Се2 Дб6 18. б4 Се8 19. Кф1 Сд6 20. Кг2 Сб5 21. а4 Сд6 22. а5 Дд8 23. Тхц1 а6 24. Т:ц8 С:ц8 25. С:д4 е:д4 26. Дф2 Се5 27. Д:д4 Те8 28. Лф4 Дф6 29. Л:е5 Т:е5 30. б5 а:б5 31. Т:б5 Сд6 32. Тб6 х5 33. Дб4 х:г4 34. х:г4 Дф4 35. Т:д6 Д:г4+ 36. Кф2 Тф5+ 37. Ке1 Дг3+ 38. Кд2 Тф3 39. Ле2 Та3 40. Тд8+ Кх7 41. Д:а3 Дг1 42. Да1 Д:а1 43. Тд7 Д:а5+ 44. Ке3 Дц5+ 45. Кф3 Дц3+46. Кф2 Дф6+ 47. Ке1 б6 48. Лд3 Дц3+ 49. Ке2 Кг6 50. д6 Дб2+ 51. Ке3 Дц1+52. Ке2 Дб2+ 53. Ке3 Дц1+ 54. Ке2 реми


#
Статијата е прочитана 253 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Забрана за гостување на „балистите“
Дуел на најголемите на „Бернабе“
Успешен старт на Јотовски во Чиле
Шабан Трстена предложен за великан на МОК
Еклстоун
Лацио ги прескокна миланските гиганти
Кичевки декласирани во Шпанија
Реал го дава Бензема и плус милиони за Руни
Димитровски неизвесен за Светското првенство
Хоџсон брилира, Ливерпул не е во криза!


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency