Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Забава
16.07.2012, 17:44

Гран при за Боби Мојсовски на „Славјански базар“

Голем успех за македонската музика во Витебск, Белорусија! Младиот пејач Боби Мојсовски освои „Гран при“ на престижниот интернационален фестивал „Славјански базар“. Мојсовски настапи во конкуренција на 20 учесници од 20 земји, изведувајќи ги неговата „Те краде тој“, „Дождлива песна“ од Марјан Стојановски и „Whataya you want from me“ од Адам Ламберт, со кои ги освои симпатиите на публиката и стручното жири составено од 11 музички ѕвезди компетентни за оценување на вокалната техника, интерпретацијата и сценскиот настап на учесниците.

„Пресреќен сум што се враќам во родниот крај со „Гран при“ од Белорусија. Да се учествува на еден ваков голем фестивал, пред публика и жири-комисија, која внимава на секој детаљ во оценувањето на квалитетот на изведувачите, е предизвик и привилегија за секој музичар. Оваа награда е навистина посебна за мене и чест ми е што со неа го наследив мојот музички херој Тоше Проески“, возбудено изјави Боби, оддавајќи му почит и на Тоше Проески, кој во 2001 година со песната „Тајно моја“ го освои „Гран прито“ на интернационалниот фестивал.


Статијата е прочитана 137 пати.

Испрати коментарEксел Роуз за финишот на „Егзит“
Сури се расплака оти мама не и' купи кученце
Фотографии од Галичка свадба во „Вашингтон пост“
И со глас и со става, Брена го крена Прилеп во воздух
Што прават денеска
Патувам по титула во Кина
Изгледам подобро кога и да е
Лондончани му исклучија струја на концерт
Војнички режим за убавина
Автомобил од соништата „порше 356“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Облачно

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 18°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 16°C
ов��зможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 4 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Тој спринтува без нозе, а девојка му е супермодел
Веќе цел месец, наведува истиот извор, Јужноафриканецот Оскар Пистоиус излегува со рускиот супермодел Анастасија Хожисов...
Спиеше со момчето и остана без Игри
„Го прекршив правилото што го почитуваат сите девојки. Точно, моето момче доаѓаше во соба и мислев дека никој не знае за...
Дожд на отворањето на Олимписките игри
Маратонец без пасош на ЛОИ 2012
Запленети 10.000 лажни олимписки знамиња
Бекам на отворање на Игрите?

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |