Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter

Споменик на Тоше наместо на Александар Македонски?

Споменик-фонтана на плоштадот „Македонија“ на музичката икона Тоше Проески наместо најавениот споменик на војсководецот Александар Македонски.

Ваква иницијатива вчера официјално поведе градоначалникот Трифун Костовски со образложение дека изградбата на споменик во чест на Тоше е избор на најголемиот број скопјани и воопшто граѓани на државава.

„Тоа е во согласност со размислувањата на граѓаните кои сами го избраа ова место при оддавањето почит на прерано почината македонска поп-икона.

Споменик–фонтаната треба да личи на позната римска фонтана ’Ди Треви‘, а да симболизира љубов, младост, чесност и верба, односно сите оние атрибути што го красеа ликот на Проески“, стои во образложението на Костовски.

За својата иницијатива тој ја повикува на разговор Владата, а истовремено бара поддршка и од граѓаните.

Секој што ја прифаќа идејата на градоначалникот својот став може да го искаже на веб- страницата на Град Скопје www.skopje.gov.mk, или со писмо доставено на адресата на Градот, булевар „Илинден“ бб. (Дс.Т.)


Статијата е прочитана 2118 пати.

Испрати коментар

Од: Manchester
Датум: 23.12.2008 00:05:16
Добра идеа
Од: Димитар
Датум: 23.12.2008 00:09:22
Одлична идеја. Споменикот на Тоше би бил еден општ симбол којшто би ги поврзувал сите граѓани без разлика на вера и народност. Некаков си спомеинк на Александар Велики не само што ќе ги влоши односите со Грција, туку ќе донесе и раздор внатре во самата Македонија бидејќи не се сметаат сите за „антички македонци“.
Од: kris
Датум: 23.12.2008 00:10:21
Јас сум за споменик на Александар али не пред да се докаже дека бил македонец ист како нас. Демотскиот текст на розетата најпрвин треба да биде прифатен од меѓународната научна јавност како прото словенски, т.е. македонски како и нашиот модерен македонски, а потоа може да се размислува за споменик на Александар! Со избрзување може само да се претвори во споменик на бламажа!
Од: Mihajlov
Датум: 23.12.2008 00:56:21
So ovoj poteg gradonachalnikot pokazhuva deka e zrel politichar. Toshe Proevski e nashata makedonska gordost, a Aleksandar Veliki e vojskovodachot shto ja shirel grchkata kultura i jazik.
Од: Poddrska za TRIFUN
Датум: 23.12.2008 01:26:34
ZA TOSHE MI E MILO STO VI TEKNA IDEJAVA GRADONACALNICE. odamna go mislev toa i ja. se potresov koga cuv za konjanik so aleksandar makedonski. mejkam varvarin sred mojot grad kade so generacii ziveele i moite stari. za toshe mislam nema da ima covek sto nema da poddrzi, oven vmrovcinjava neznam oni cim naumile da gi buckaat uste grcite ke teraat do kraj poznavajki im ja matricata na ednokletocniot mozok
Од: Западна
Датум: 23.12.2008 02:06:16
Али Ахмети ви плесна во лице Скопје е главен град на Дарданија,со тоа јасно дека до тука не била Македонија,и што правите од себе будали да ви се смее цел свет со лажната митологија,грците и тие се лажни елини и тие немаат право на Александар Македонски ...друга била таа Македонија и не биле овие народ кукавички каков што сме сега,ако биле вакви немало да се споменуваат после 25оо години,ние само за 18 години успеавме да е растуриме и државата која ви е направи Тито.Напрајте му нему споменик ве донесе од село во град се да покрадете.Или на блаже Конески што ни го направил јазикот,нормално нашиот е помелодичен од бугарскиот,значи претрпел измени.На Тито само споменик тој беше за селаните,ама си знаеше човекот да си води држава сите имавме еден мирен живот,не сега со стрес и сиромаштија,па почнав да го мразам ВМРО за кое прадедоми го дал животот од вакви вмро-ци како вас.Срамота.И на Тоше не се слагам нека има на Тоше во Крушево,за Македонија ви е Тито месија.жалам што го мразев Тито.
Од: Daniela
Датум: 23.12.2008 02:07:21
Na ovoj Trifun samo gluposti mu pagaat na pamet.Poglednete go spomenikot na Goce Delcev cel iskrtan a za nego barem so sigurnost znaeme deka e Makedonec.Nie nemame kultura za cuvanje i pocituvanjne na spomenici.100 pati podobro na Aleksandar toj bil pred mnogu veka p.n.e pa bog znae sto e i ako go s***t ptici i ako go skrtaat bas mi e gajle.Tose ke dobie spomen kuka i toa mnogu poprikladno
Од: Veselin Anastasov
Датум: 23.12.2008 02:08:00
Do Dimitar i Kris-makedonci li ste? Ako navistina gradonacalknikot Trifun e protiv spomenik na Aleksandar,neka si si se vrati vo svojata komunjarska bratija,bez nacionalno cuvstvo.I tuka ke zavrsi mojata naklonetost kon nego.Prosto ne mozam da veruvam.Sramota e da se mesa Tose so Aleksandar.Jas ne se smetam ni za anticki,ni slovenski,ni grcki ili bilo kakov,tuku samo makedonec.Opravduvanjeto so Grcija mu e samo izgovor na Dimitar za nemanjeto makedonsko cuvstvo.Isto i na Kris ne mu treba nikakvo dokazuvanje,ti samiot treba da znaes ,si ili ne makedonec.75% od evropejcite i normalno makedoncite e dokazano deka ziveat odsekogas tuka.
Од: Ole - Skopje
Датум: 23.12.2008 02:45:04
Da, tokmu taka SPOMENIK NA TOSE. Dosta ni e od spomenici od tipot na Aleksandar Makedonski. Nie Makedoncite dobro znaeme sto sme i od kade sme i ne treba nikoj so spomenici da ni go dokazuva toa. Mestoto na plostadot kade sto i samiot narod go oznaci kako sveto mesto mu pripaga SAMO NA TOSE. Na toa mesto i da se postavi spomenik na Aleksandar narodot vo idnina ke prodolzi da pali sveki vo cest na Tose i kolku glupavo bi izgledalo toa koga svekite za Tose bi se palele pod spomenikot na Aleksandar. Ako nekoj bas saka da stavi spomenik na Aleksandar ima drugi mesta kako na primer pred Sobranie ili pred Vlada. Ne go politizirajte plostadot. Ostavete go na novite generacii na mladite da simbolizira mladost, LJUBOV, humanost... i t.n. Ako bas sakate eve kazano i vo politicki zborovi TOSE E NASIOT ALEKSANDAR MAKEDONSKI.
Од: marijan
Датум: 23.12.2008 05:06:11
idejata e super samo da ne se zloupotrebi vo politicki celi kako koncertot vo cest na tose pozdrav
Од: vale
Датум: 23.12.2008 07:31:55
Bravo za idejata na gradonacalnikot, Tose ne vozdigna kako nacija. Negovata pesna ,negovata pojava zraci ljubov, cesnost,verba, zatoa smetam deka deka treba da ime takov spomenik na plostadot.
Од: Petar
Датум: 23.12.2008 07:59:46
Се сеќавам, по смртта на Тито,дури и химната сакавме да ја смениме во "друже Тито ми ти се кунемо". Таква еуфорија сега е за Тоше. Ал. Македонски неможе да се упоредува со него. Тоа се личности за кои неможе да се прави паралела кој е поголем бидејки и двајцата се најголеми. Но Тоше сеуште е тука со нас, тој сеуште не е историска личност. Вообичаено на плоштадите на главните градови се прават споменици исклучиво на историски личности а Тоше ќе биде историја можеби по 50 или 100 години. Засега Трифуне остави го да живее меѓу нас и не го користи за да тераш инает со Груевски.
Од: koj bilo
Датум: 23.12.2008 08:04:38
abe dali vredit da postavuvate vakvo glupo prasanje, ???? , -tose bese obicen pejac kako mnogu drugi--alexandar makedonski e nesto so site se gordeeme, dali uopste e vredno ova da se diskutira se prasvam, ---kakov sporeduvanje tose, so alexandar,??? oh gospode
Од: Kika
Датум: 23.12.2008 08:11:16
Kakov spomenik na Aleksandar Makedonski. Dajte ludje da odime napred. Dosta ni e od sporovi za ova i ona. Spomenik za Tose normalno. Toj za tolku kratko vreme napravi tolku mnogu ne samo za nasiot narod tuku za celiot Balkan. SPOMENIK ZA NASIOT TOSE
Од: Деки
Датум: 23.12.2008 08:32:33
Сега станува јасно каков АНТИМАКЕДОНЕЦ е градоначалник на ГЛАВНИОТ ГРАД. Тоше беше Ок, ама за него се знае од Триглав до Гевгелија. За Александер д’Грејт знае целиот свет. АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ на плоштад.
Од: Svedska
Датум: 23.12.2008 08:37:06
Dajte na plostad ke go stavime spomenik od Trifun Kostovski................ smesno neka se postavi spomenik na Aleksandar Makedonski i da se znae deka tuka e MAKEDONIJA .
Од: тања
Датум: 23.12.2008 09:13:53
Па што е проблемот сега ? Нема место во Скопје за двата споменика? На А.Македонски е веќе готов и може да се стави на друго место, а на плоштад може да се стави на Тоше споменик , само не знам колку ќе може да се заштити од разни деликвенти и уништувачи!
Од: ANE
Датум: 23.12.2008 09:28:03
TOSE PROESKI na plostad
Од: Trocki
Датум: 23.12.2008 09:28:41
Дајте едноставно фонтана или некоја модерна скулптура, без конотација со некоја историска личност. Смешни ми се овие пак се гордееле со Александар. За што? За тоа што наследил организирана војска од татко му и затоа што кога се напивал не знаел што прави па си го убил и најдобриот пријател? Затоа што масакрирал и покорувал? Да не успеал да ја организира територијата што ја освоил? Така му било интересно да оди и да освојува, без да сесврти да види што направил. После него се колеле кој да владее со кој дел од териториите. Ама “горди сме“,... Смешки, ваква терминологија само на Балкан се среќава. Ако сте горди, пишувајте му песни!
Од: temjanuska
Датум: 23.12.2008 09:36:57
Za Tose spomenik glasam. Sigurno nema da cini tolku kolku na Aleksandar (500.000 evra za ideen proekt) so sto saka da ispere i ukrade poslednite pari gradonacalnickata Alarova i tie okolu nea. Ne daj Boze pak da ja izberat za gradonacalnicka na opstina Centar. Bravo za idejata na Trifun.
Од: Ивона
Датум: 23.12.2008 09:40:39
Браво за идејата на нашиот градоначалник! Доста ни е од споменици на луѓе кои убивале и војувале како Александар. Ајде луѓе да ги славиме радоста и љубовта, како што предлага Костовски, со споменици како овој за Тоше. Дајте да организираме и јавен собир, мирен протест на плоштад, да покажеме колку го сакаме Тоше, колку ни значи и колку ни е потребен негов споменик!!!
Од: Srgan S.
Датум: 23.12.2008 09:51:10
Sekoja cest na Tose,ama Aleksandar Makedonski e Aleksandar Makedonski.Trifun stalno gi mesa loncinjata,isto sakase grobot na Tose da bide vo Skopje pa site go osuduvafme.Spomenikot na Aleksandar trebase do sega da bide gotov i site da se gordeevme so nego.
Од: Boba od Svajcarija
Датум: 23.12.2008 10:17:40
Ne voshituva idejata na Gradonacalnikot Kostovski. Na plostadot treba da stoi samo spomenikot na Tose Proevski, makedonskiot slavej i svetskiot humanitaec. Samo napred!
Од: KOLE MANGOV
Датум: 23.12.2008 10:42:40
Spomenik na Aleksandar Makedonski.Negacijata na Aleksandar Makedonski e negacija na makedonskata istorija.Negacija na makedonskite narodni prikazni. Negacija na Gligor Prlichev i na mnogu i mnogu istoriski lichnosti za koi Aleksandar Makedonski bil makedonska istoriska lichnost. Gospoda, povlechete se od slugi na agresorot Grcija.Nas od Egejska Makedonija ne progoni. Upatena e kon progonstgvo i na site Makedonci od istorijata, od civilizacijata. Gosploda, ne i sluzete na Grcija,chija psihopatska bolest javno se izrazuva vekje 2 nedeli.Spaete se od nejzinata zaraza.
Од: stojmir avstralia
Датум: 23.12.2008 10:43:48
spomenik na tose vo krusevo vo skopje kako glaven grad spomenik na aleksandar makedonski.
Од: don kihot
Датум: 23.12.2008 10:52:49
Plostadot treba da bide mesto sto ke simbolizira ljubov edinstvo nadez cesnost, ja imame taa sansa toa da go napravime, da izgleda Evropski i vo isto vreme i moderno, mesto sto ke gi potikne site mladi od balkanot da go posetuvaat, a posebno vljubenite.Pa sto se diskutira sega, treba da izbereme pomegu provokacija i segasna realnost i podobra idnina, i dvajcata se golemi, no jas ne bi odel na poiticko istoriska provokacija toa ne ni treba sega, daj da se spusti topkata,netreba tolku da se insistira na istorisko sebedokazuvanje, na kraj se toa moze da bide tolku nefkusno.Se znae nie sme Makedonci, barem taka mi se obrakaat ot sekogas ovde vo Germanija.
Од: makedonec
Датум: 23.12.2008 11:19:52
spomenik na aleksandar gordost na makedonija , zatoa i nasata zemja se vika makedonija denes ,, tose so srpski pesni moze vo srbija da mu podigaat spomenici a ne vo makedonija. zar uste vo vas vladee srbizmot i teorijata deka makedoncite se sloveni, makedonsite se makedonci od sekogas .. umnobolni sloveni vo go zatruja srbite mozokot i taka ke ostanite
Од: nego
Датум: 23.12.2008 11:21:27
sto se glupirate ostaveto go tose nadvor od politikata ne go nametnuvajte zamena za brusli vo bosna
Од: goce viena
Датум: 23.12.2008 11:23:00
dobra idea e da sto poskoro Kostoski si zamine od toa mesto na koe ne trebase nikogas da sedne,kako ne mu e sram da go vovlekuva imeto na Tose vo vakvii avanturi,se znae deka Tose e zasluzen,za vozvrat nie mu posvetuvame vnimanie so spomen kukata doizgradbata na manastirot i redica drugi kulturni manifestacii a dokolku e Skopje glaven grad na Makedonija vo centarot treba da stoi spomenik na nasiot najgolem simbol na Makedonstinata Aleksandar Makedonski a onie koi se protiv toa mozat da bidat se drugo samo ne Makedonci
Од: ana
Датум: 23.12.2008 11:29:29
nemam veke komentari za gradonacalnikot! so izjavite odi od glupost vo glupost! pokaza golema Ne-zrelost za ovaa funkcija za seto svoe gradonacelstvuvanje! Centarot na Skopje e tolku mnogu "nacickan:, nema prostor za disenje! Sto ke ni e spomenik, ili fontana.....za Tose dovolno se izblamira so prvite izjavi vo vrska so pogrebot, pa so himnata......Tose da, site go skame, neizmerno, no spomenik vo centarot na gradot????? ke si dobie prikladen, onakov kako sto mu dolikuva na negovoto delo vo negovoto rodno Krusevo...
Од: Bitola
Датум: 23.12.2008 11:54:23
Pa normalno.
Од: denko
Датум: 23.12.2008 12:12:40
KARPOS;KARPOS;KARPOS.....Od drugata strana na Vardar Albancite go cestvuvaat Skender Beg.Golem del na Skopje go nosi imeto na Karpos, legendata od toa vreme, nabien na kol, izboden so kopija i frlen vo Vardar od Kameniot Most.Moze li Makedonija na ova mesto oblieno so herojska krv da ima drug pogolem pretstavnik od Karpos i eden spomenik vivnat vo visina so Karpos na negoviot vrv. Za Toseta spomenik vo zelena gradina, napr. vo parkot a ne na plostad. Za ova mu bev pisal na Kostovski no po se' toj mi dava vpecatok na inaetcija. Ne mi odgovori na predlogot. Da se pazime od golemi avtoriteti. Na legendata Karpos Makedonija place da mu podigne velicestven spomenik, kako na Lord Nelson vo London, vo visocina.
Од: Archela
Датум: 23.12.2008 12:32:09
Aman od toj Trifun.Malku mu bese sto go osakati gradskiot park a sega da go oblekuva dresot na Junanistan.Sto ima sega vrska Tose so Aleksandar Makedonski koga se znae deka i istiot toj Tose bese za spomenik na nasiov i svetski velikan?Do koga i smi ke prifakame diktati od Junanistan so stravot"nego da ne go nalutime?"Sramota.Aleksandar e simbol na nseto postoenje vo svetot.Se e drugo gestrukcija
Од: mene
Датум: 23.12.2008 12:41:27
Najubavoto vo cela ovaa rabota e sto Tose gi povrza narodite so pesna, gi povrza lugjeto vo edna misla deka treba da se sakame za rzlika od Aleksandar koj gi razedini narodite koi sakase da gi spoi preku nasilstvo.Tose treba da bleska na plostadite vo site golemi gradovi na Balkanot ne samo vo Skopje!
Од: Canada
Датум: 23.12.2008 13:00:11
Ovoj nashiov ke rece: I ja su za tea. Kakov Alexander kakvi bakrachi.
Од: da glasame
Датум: 23.12.2008 13:23:44
Sto se karate,na Plostad spomenik na Grujo,a pokraj nego Jankulovska vo maskirna uniforma,Mijalkov so slusalici na usi,Janakievski so lopata vo raka ,Stavrevski so gajba zelki i Slavevski so patriotska fiskalna kasa.Za Tose ima vreme i drugi mesta,a za Aleksandar...ke ne zezaat poradi negovite cudni seksualni sklonosti!
Од: ohrid
Датум: 23.12.2008 13:37:36
Kakov spomenik na Tose ili Aleksandar, pa neli ima vekje spomenik na Skender beg, ili po Makedonski kazano Aleksandar Beg? I neli za Tose ima spomen kuka, i se i sesto vo Krusevo? Ili ova go koristite Tose za anti VMRO ideja, ljubovta na narodot prema Tose, pa ako Skopjani ne sakaat spomenik na Aleksandar podobra ideja e Tose. Mizi da te lazam. Ako ne saka Trifun spomenik od Aleksandar neka kaze taka, a ne da go koristi Tose za nekoi negovi nesoglasuvanja. Tose neka pociva vo mir, veke 1 godina ima kako pocina. Ma daj bidi gradonacalnik da te drzi, a ne da odzemas vnimanie na Skopjani so Tose, bidi prav i kazi sto te maci vistinski. Znam ima takvi koi go delat tvoeto mislenje, pa kazi glasno, a ne na komunisticki nacin so lazenje za Tose! Bas sega im tekna za spomenik za Tose, zosto ne vi tekna porano tuku bas sega? Jasno mi e, ne vi doslo do spomenikot za Tose!
Од: .
Датум: 23.12.2008 13:49:17
Spomenik za Aleksandar Makedonski. Toj bese makedonski kral, covek preku koj se identifikuva makedonskata nacija, isto taka kral poznat na cela svetska javnost. golema pocit do tose golem pejac a pogolem humanist. Za nego definitvino treba da ima spomenik no ne na plostad. Bi rekol za nego najdobro e vo park do gradskiot stadion ili vo krusevo
Од: istoricar
Датум: 23.12.2008 13:58:27
kade vo svet gradat glaven spomenik na peac?????obicno na istoriski licnosti...znaci vo mak treba spomenik na plostad na tito,goce......a na aleksandros vo solun videte na kovanite pari od vreme na alek.mak.pisuva na grcki zarem e potreben komentar.......
Од: dragi
Датум: 23.12.2008 14:11:10
se ubavo za Tose ,a zosto da nema spomenik na Vaska Ilieva vo Skopje ,Razlikata e sto niv gi poznavat samo vo bivsite jugoslovenski prostori , dodeka ne mozete da merite svetska licnos kako sto e Aleksandar Makedonski so niv koj isto poteknuva od Makedonija,i sekoj Makedonec go raspoznavat niz svetot so nego.a slovenite se perenje mozok na neupatenite ,koj ako imalo tie se doselile i na denesnite grcki prostori,a sega grcite se anticki narod a nie ne ,,sramota.
Од: vele
Датум: 23.12.2008 14:27:55
Prestanete veke ednas so idolopoklonstva i megalomanija. Ima milion drugi nachini da se uredi ubavo plostadot. Se prashuvam dali nekoj ke go spomneshe Aleksandar Makedonski dokolku bese obicen vladetel a ne osvojuvach na teritorii? I gi prashuvam site drugi koi sto zapnale Aleksandar ta Aleksandar, sto tie voopshto znaat za nego osven toa sto bil dobar voen strateg i osvojuvach na teritorii? Nie sme Makedonci od pamtivek, no da se navrakame sega na antikata a da otfrlame se sto e Makedonsko od ponovi vreminja od antikata, e tuka ne se soglasuvam i mislam deka se raboti za nepismenost i slepilo na tie sto se fatile samo za antikata.
Од: Pero
Датум: 23.12.2008 15:05:23
Moe mislenje e deka gradonacalnikot ne saka da se postavi spomenik na Aleksandar Treti Veliki pa zatoa koristejki go Tose saka da napravi skandal. Gospodine gradonacalnik so ova go berbatite Tose i negovoto delo, zarem ne Vi e sram.
Од: saso
Датум: 23.12.2008 16:30:11
Одлична идеа.
Од: maja
Датум: 23.12.2008 16:48:10
ogromna glupost! Dali vo London ima fontana so Djon Lenon? Razbiram da se imenuva uciliste, objekt, ulica po poznat covek! ALi fontana?! Toa e uste edna glupost na glupava glava! Spomenik se stava na vojskovodec, fontana na bog, zivotno, ali ne na pejac! Skopje moze da mu se oddolzi na drug nacin, a ne da stava bista na pejac, po koj ke se sleva voda i deca i kucinja ke se banjaat i turisti ke frlaat pari!! Glupost! Ne go ismejavajte Tose, toj toa ne go zasluzil!!!
Од: Keti
Датум: 23.12.2008 18:19:39
Aman vise od Tose. U redu, odlicen pejac i zalosno sto zagina mlad. Ama HELLLLOOOO, na plostad. Tose e najgolemiot makedoski velikan???? MIslam, zdrav li e Trifun? Miladinovci, Koneski, Goce, Dame, Racin.... Eden kup velikani za pocituvanje. Posle 10 godini, koe dete ke go znae Tose? Ajde sega, ljubiteli na losa pop muzika, udrete so repliki!
Од: Mene
Датум: 23.12.2008 19:14:11
Jas imam bolja idea, aj da mu napravime spomenik na plostad na Jonce Hristovski, i on bese golem peac i e pocinat ... kakvi gluposti ... neverojatno

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Сите македонски рудници пред затворање
Дали Ставрески е господинот Икс
За огновите на Бадник нема да важи законот
Политичари со змија в џеб
Вербатим
Претходен бр��ј
Зденко
Заштитени со закон
Фрчкоски казнет со 32.000 евра за клевета на Груевски
Турција ja сака Македонија под чадорот на НАТО
Приведени браќата Миладинови за малверзации со хотелот „Изгрев“
Н. В. вето
Запуштено до запустеност
Политичкиот врв заборави на Кочо Рацин