Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.04.2012, 12:02
Најсреќна земја во светот е ДанскаНајсреќна земја на светот е Данска, по која следуваат соседните земји Финска и Норвешка, откри шестгодишната студија на Обединетите нации спроведена во 156 држави.

Четврото место го зазема Холандија, петто Канада, а следуваат Шведска, Нов Зеланд, Австралија, Ирска, САД, Костарика, Австрија, Израел, Белгија, Луксембург, Обединети Арапски Емирати, Велика Британија, Венецуела и Исланд.

Македонија е на 127-то место, а од земјите од регионот последна е Бугарија, која е на 147 место.

Од земјите од регионот најсреќна е Грција, која е на 42-то место, по која следуваат Словенија (49-то), Хрватска (58), Косово (68), Албанија (88), Босна и Херцеговина на 99-то и Србија на 118-то место, со оценки меѓу четири и шест.

Најсреќните земји во светот главно се наоѓаат во северна Европа а нивната оценка на сопствениот живот изнесува 7,6 на скалата од нула до десет, покажува истражувањето на ОН, прво од ваков вид.

Најнесреќните се во Африка (Того, Бенин, Сиера Леоне), а нивната оценка е 3,4. Меѓутоа, истражувањето покажува дека парите не се единствената работа која ги усреќува луѓето. Тука се политичкит�� слободи и изостанувањето на корупција на општествено ниво и психичкото и физичкото здравје, сигурната работа и семејната хармонија на приватно ниво.

Извештајот на ОН накусо покажува колку луѓето се задоволни од сопствениот живот, а истражувањето, меѓу останатото го покажало и следното:

- Среќните земји главно се богати. Меѓутоа, општествените фактори како личната слобода и изостанокот на корупција, се покажале далеку поважни од приходите.

- Среќата генерално расте паралелно со подигнувањето на животниот стандард, но тоа не е правило, на пример во САД. Во просек, светот станал посреќен во последните 30 години.

- Невработеноста предизвикува подеднакво несреќа како и смртта на блиските или развод. На работа ни е поважна сигурноста и добрите односи отколку висината на платата и разумното работно време.

- Менталното здравје е најбитен фактор кој влијае на среќата во која било земја. Меѓутоа, само четвртија од психичките болни добиваат адекватна лекарска помош во развиените земји, а уште помалку во неразвиените.

- Во развиените земји жените се посреќни од мажите

- Најнесреќни се луѓето од средовечна возраст.

Статијата е прочитана 1221 пати.

Испрати коментарРазрешени 13 полициски командири во источна Македонија
Бериша се надева на решение за Македонија во Чикаго
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениБаксуз, 05.04.2012 14:23:04
А најнесреќната земја во светот е Македонија.
Petar, 05.04.2012 15:57:12
Koga ke mi tekne kako ne pobedija na rakometnata sredba, se mi e jasno!
Makedoncite najnesrecni, 05.04.2012 20:08:15
Zosto ne go soopstuvate podatokot koj go slusnav preku elekt.Mediumi deka prema ovaa studija Makedoncite se najnesrecnite ili vi e sram?Koj toa vi go zabrani da go objavite? Pa i normalno so vakvi vlasti koi 20 godini ni se redea i go dovedoja narodot na nivo na sibafrickite zemji. Makedonija edino nekakov procut i sreca dozivea vo onaa omarazena od patriotiveTitova Jugoslavija. Sega sme prvi po mizerija i siromastija, prvaci po nevrabotenost i prvaci po neserca. No imame anticki ikoreni, mnogu spomenici i najmnogu kriminalci medju politicarite.
Koj raboti i nema, 05.04.2012 20:57:47
jas stvarno se osejkam sreken zdrav sum Familijata isto se zdravi site rabotime pesot najmnogu me saka uste Makedonija dase plasira na Olimpiskite uste posrejken ke bidam nemam komplesi nesum komunjar vo politika ne veruvam oti sve e korumpirano.................

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Делумно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |