Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Скопје

Привршува уривањето на потпокривот на Кинескиот ѕид

Вториот потпокрив кој е дивоградба на објектот во Градски парк, т.н. Кинески ѕид, речиси и го нема. Видливи се остатоци од урнатини кои се создадоа во изминатиот еден и пол месец. Решителни да го спроведат решението за уривање на дивоизградениот дел од најозборуваната дивоградба, работници по налог на Општина Центар повеќе од еден месец секојдневно работат на уривање на спорните делови.

Акцијата за „чистење“ на вториот потпокрив е започната на 5 ноември. Оттогаш речиси секојдневно на терен се 15 работници кои, покрај рачно, уриваат и со три компресори. Од Општината предвидуваат дека решението за уривање на спорниот потпокрив целосно ќе го реализираат до првата половина на јануари, што сепак ќе зависи и од временските услови. Досега, според процените на надлежните, санкционирани се речиси 90 отсто од дивоизградениот дел. Кој и кога ќе го отстранува градежниот шут - допрва ќе се утврдува. Од Центар велат наскоро ќе договорат дали ќе го стори тоа инвеститорот на зградата или тие, но на негова сметка.

„Оваа едно и полмесечна акција беше неопходна за да се доурне дивоизградениот потпокрив кој остана по уривањето со динамит. Иако имаше најави дека тоа ќе го стори инвеститорот, бидејќи не се случи тоа, работата ја презедовме ние“, дополнуваат општинарите. (Дс.Т.)


Статијата е прочитана 491 пати.

Испрати коментар

Од: commanddevil
Датум: 23.12.2008 00:53:53
igrata prodolzuva-tripko vs alardolar verash
Од: nina
Датум: 23.12.2008 08:30:32
ne e resenie urivanje, tuku da mu se konfiskuva ili 10 pati poveke da plati komunalii otkolku sto bi trebalo da plati.......no najdobro bi bilo konfiskacija barem ke bide vo sopstvenost na drzavata ako i tamu nekoj ne go lapne.........site se gladni za imot i pari, a obicniot graganin jedva moze da kupi leb...

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Скопје
Центарот на градот во новогодишно розово руво
Проектот за трамвајот доцни две недели
Споменик на Тоше наместо на Александар Македонски