Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Економија

За избегнати царински давачки 160 кривични пријави

Спречување шверц и економски криминал, интензивни контроли на трговски друштва, опрема и модернизација на мобилните тимови, развој на информатичко-комуникациската технологија во Царината, олеснувања за бизнисите, преземање на управувањето со граничните премини од Јавното претпријатие за станбен и деловен простор, се само дел од активностите на Царината кои се реализирани во текот на 2008 година. Директорот на Царината, Ванчо Каргов, на вчерашната прес-конференција рече дека досега вкупно се поднесени 160 кривични пријави за избегнати давачки во висина од околу 125 милиони денари. Најмногу од нив - 47 се однесуваат за царинска измама, а 38 кривични пријави биле за шверц. Од 3.529 барања за поведување прекршочна постапка, досега се решени 847 предмети. Исто така, во годината што изминува запленети се 1,3 килограми кокаин, околу 37 килограми хероин, морфиум и семе од канабис, а не била запленета марихуана. Остварените приходи на Царината се помали од планираните, а, според Каргов, тоа се должи на намалениот увоз во последните неколку месеци поради случувањата со светската економска криза. (МИА)


Статијата е прочитана 213 пати.

Испрати коментар

Од: зоран87
Датум: 25.12.2008 03:10:45
шверц, корупција, криминал....е одлика на исминатите 18 години македонска независна држава. маѓутоа со ваква решителна борба против криминалот, корупцијата и шверцот македонија е на добар пат да излезе од заложништвото на одредени луѓе.за поздравување е работата на царинската управа и министерството за внатрешни работи и р��шителноста еднаш за секогаш да се стави крај на овие криминални појави

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Владините мерки не се Библија, порачува „Макстил“
И Русите ги откажуваат инвестициите
Може да останеме без зелените пазари
Први лиценци за поштенските компании
Власта бара нов кредит од 50 милиони евра за патиштата
За фармерите по наместо 2,5 денари 4 за литар млеко
Старо-нов одбор на директори на Берзата
НИС продаден на руски „Гаспром“ за 400 млн. евра
Словенија со клуч за странските работници
Четири нови експозитури на Охридска банка
Хипо прва во Австрија ќе добие државна помош