Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Свет

Папандреу ја прозива Европа

Атина - Време е Европа да се разбуди и да пронајде решение за должничката криза во Грција што се заканува да ја загрози цела еврозона, изјави грчкиот премиер Јоргос Папандреу во интервјуто за вчерашниот број на атинскиот весник „Катимерини“.

Папандреу во интервјуто нагласува дека Грција ќе успее да го врати огромниот долг од 350 милијарди евра со кој се соочува сега, додавајќи дека се во тек разговори за наоѓање долгорочно решение за излез од кризата.

„Во овој момент нема место за оние што шират страв и се убедени во неуспех“, истакнува Папандреу.

На 21 јули во Брисел ќе се одржи вонреден самит на ЕУ на кој би требало да се најде трајно решение за излез на Грција од кризата што се заканува да се прелее и во други земји од еврозоната, пред се', во Италија.


#
Статијата е прочитана 560 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Свет
Го уриваат мавзолејот на Енвер Хоџа
Далај-лама ги скара Кина и САД
Седиштето на ОН ќе се шири
Мајката чедоубиец – на слобода
Руперт Мардок се извинува
Израел ќе го нападне Иран во септември
Партнерство на исток
Гадафи не си оди

"""