Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Политика

Министерот за информатика сака да биде шеф на лекарите

И покрај постапката што ја поведе Уставен суд, Министерството останува на ставот дека здравствените работници треба да се јавни службеници

Јасмина ЈовановскаМинистерот за информатичко општество, Иво Ивановски, смета дека и натаму треба да им биде шеф на здравствените работници, кои од април годинава ги направи јавна службеници. Уставен суд, пак, поведе постапка за изземање на лекарите од јавната администрација. Министерството за информатичко општество и администрација не отстапува од ставот дека здравствените работници треба да имаат статус на јавни службеници. Поведувањето на иницијативата на уставност, за надлежното министерство е загарантирано право, што не значи и конечна одлука.

Од ресорното Министерство објаснуваат дека при дефинирањето кој треба да има статус на јавен службеник се воделе од компаративни искуства и за уредување на ова прашање ангажирале дури и странски експерти. Во Министерството, сепак, велат дека ако Уставен суд донесе одлука за изземање на здравствените работници од јавната администрација, ќе го почитуваат тоа.

„Министерството за информатичко општество и администрација, како и секој државен орган, е должно да ги почитува и да ги спроведува одлуките на Уставен суд“, се наведува во писмениот одговор.

Од Министерството за здравство, пак, велат дека пред да биде донесен Законот за јавни службеници, на барање на изготвувачот биле доставени податоци за бројот на здравствени работници, начинот на кој тие ги остваруваат нивните права од Законот за работни односи, како е регулирана платата, начинот на стручно усовршување... Во меѓувреме, здравствените работници имаа среќа што Законот за јавна администрација се' уште не земал залет, бидејќи да почнеше да се применува сите тие ќе мораа да полагаат за јавни службеници, а ќе има и корекции на платите.

Уставен суд одлучил да поведе иницијатива за изземање на лекарите од јавни службеници, затоа што, како што се вели во образложението, здравствената дејност е од посебно општествено значење и не може да се изедначи со која друга функција. Според судот, лекарите се грижат за здравјето на луѓето и не треба да се третираат како административци кои вршат јавни овластувања во интерес на државата.

Иницијативата на Уставен суд, пак, за Синдикатот на скопските клиники е доказ дека ќе успеат во нивната борба – лекарите да си останат само лекари. Клиничкиот синдикат пред три месеци до Уставниот суд поднел иницијативата со која побарале времено стопирање на законското решение. Ваквиот чекор уследи, откако надлежните и од здравствениот и од информатичкиот сектор останаа глуви на реакциите на синдикалците.

„И пред три месеци и сега кажуваме дека нема логика тој закон да се спроведе на дело. Се коси со законот за здравствена заштита и со оној за работни односни. Ако во 16 часот лекар влезе во операциона сала и оперира до 12 часот, како тогаш ќе си замине од работа во 16,30, како и другите јавни службеници“, прашува Дејан Ставриќ, претседател на Синдикатот на скопските клиники.


#
Статијата е прочитана 1732 пати.

Испрати коментар

Од: Трпе
Датум: 11.07.2011 01:10:11
Македонија и се е можно.А да си македонец и лажен патриот може да се достигне до најголемите достигнувања без разлика на образованието.Ако имаш срека може од пиљар да станеш и директор на НАСА.Ако може да имаме функционери на високи функци па и лидери кои не се докажале во средното образование а да не стане и збор за високото.Важно е да си македонец и лажен патриот и се да си разбираш да ги имаш сите способности,започнувајки од тимска работа иако порано си бил куче самотњак.Па може и информатичар да биде шев на сите образовани луѓе.Најважната работна задача ке ти биде вработување и отпуштање на жива работна сила.А може истовремено да бидеш и шев на погребални претпријатија.А го слушаме министерчето за образование препорачува на младите да се запишуват само на технички науки.А на нашето македонче тешко му оди основната математика(множење и делење).Само немат проблем со вадење и прибирање (собирање).
Од: Istocna Makedonija
Датум: 11.07.2011 08:29:10
Kolku li se hitovi ne vidovme i slusnavme od super ta- lentiranite,nasi politicari,so ogromno rabotno iskustvo od 1-3 godini,ili bez nikakvo.Nikako da se napravi nesto,realizira proekt vo polza na graganite na Makedonija!.
Од: kole
Датум: 11.07.2011 09:01:25
Луда куќа свуда око нас....... Ви честитаме со оцаа песна...........
Од: Alek®
Датум: 11.07.2011 10:26:56
Не знам зошти ми текна оној виц поврзан со здравството: Знаете ли кои деца не фатија заушки кога беше епидемијата? Оние што прележале и министрите во владата.
Од: biljana
Датум: 11.07.2011 11:49:05
Mk zdravstvo e grozomorno i nikogas ne ke se sredi. Brojot na zaboleni koi se isprakaat vo grob NEPOTREBNO , RASTE . Koi se pricicnite, nikoj nesaka da gi razbere nitu da gi otrsrani. Otidovme.

Најди! во Утрински
Политика
Валентина Каранфилова-Стевановска, авторка на „Воинот на коњ“

"""