Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
15.10.2012, 16:23

Победата над Србија императивПротив јужниот сосед без Пандев и Шиков, селекторот Јаневски најави освежувања во тимот на уште две-три позиции

Сашко Ѓ. Димовски

Фудбалската репрезентација на Македонија има можност за поправен по наивниот пораз од Хрватска на домашен терен во квалификациите за Светското првенство во Бразил во 2014 година. Рехабилитација се бара во Србија чиј национален тим вечерва (20.30 часот) гостува на националната арена „Филип Втори“. И онака тешката мисија за избраниците на Чедомир Јаневски е дополнително обремената со неиграњето на капитенот Горан Пандев (жолти картони), во комбинација не е ниту Ванче Шиков кој се здоби со повреда против „коцкестите“ во петокот.

„Атмосферата во тимот е добра. Времето за подготовки беше кратко, но наша цел остануваат трите бода“, рече Николче Новески, кој вечерва на арената ќе биде наш капитен во отсуство на Пандев.

„Мора да се дигнеме психолошки, индивидуалните грешки да се отстранат и да делуваме како тим“, дополни стоперот на Мајнц 05.

Македонија и Србија влегуваат во меѓусебна пресметка како ранети од претходното коло. Ние, како што е познато, загубивме од Хрватска со 2:1, Србите од Белгија со убедливи 3:0, па трите бода денеска се императив и за нас и за северниот сосед. Македонските репрезентативци мора да заборават на изданието пред четири дена кое беше под нивото на она од Загреб и од Глазгов во септември и да не ги повторат грешките што настанаа на теренот ако сакаат, колку-толку, да го спасат овој циклус кој се уште не е стигнат до половината. Во спротивно, ќе го забележат еден од најлошите воведи во квалификациските циклуси за ЕП и за СП досега.

„Имавме групна и индивидуална анализа на мечот со Хрватска. Укажавме на грешките, а мечот со Хрватска мора да се заборави. Ако се говори на секој час за тој меч, ќе нема ефект за наредниот“, вели Јаневски.

Македонскиот селектор е принуден на две замени во составот од натпреварот со Хрватска. И тоа не е се. Најави дека ќе го освежи тимот на уште две до три позиции.

„Некои играчи сакам да ги одморам, а на некои да им дадам шанса. Вечерва сакаме да докажеме дека против Хрватска имавме лош ден и дека не заборавивме да играме фудбал преку ноќ. Мора да имаме подобри и потечни додавања, побрзо да излегуваме од нашата половина, овие денови обрнавме внимание и на играта во одбрана. Подготвени сме за уште подобро и поорганизирано издание против Србите чиј пораз од Белгија не е вистински одраз на нивниот квалитет и можности“, нагласи македонскиот селектор.

Јаневски накусо ги истакна сличностите и разликите меѓу Хрватите и Србите. За вечерашниот противник вели дека има поподвижни напаѓачи од петочниот наш ривал, нема класичен напаѓач, опасни се фудбалерите по крилните позиции кои доста се менуваат низ теренот. Тоа во делот на разликите, за сличностите истакна една - офанзивните бекови Коларов и Ивановиќ.

Гори и кај Србите. Вечерашниот натпревар во Скопје е одредница за патот по кој тие ќе се движат, но и за иднината на Синиша Михајловиќ на клупата кој уште на слетување на „Александар Велики“ најави оставка доколку не успее да ги одведе „орлите“ во Бразил.

Пандев ќе навива од Италија

Горан Пандев се врати во Неапол и оттаму ќе ги бодри нашите во вечерашниот меч против Србија во квалификациите за СП 2014. Пред натпреварот со Хрватска имавме пет-шест играчи со жолти картони, а токму капитенот заработи уште еден, поради приговор, што автоматски значеше суспензија.

„Во интерес на натамошна добра соработка со неговиот тим Пандев се врати во Италија. И како фудбалер и како личност е одличен. Нему му е најтешко што не е со нас“, рече Чедомир Јаневски.

„Во Глазгов доби жолт картон во обид да го заштити Глигоров. Овде побара објаснување од судијата и пак доби жолт картон. Па, тој е капитен, има право на тоа. Во Англија судиите по пет минути разговараат со капитените што не е случај овде“, заврши Јаневски.


Статијата е прочитана 1722 пати.

Испрати коментарМеталург го „збриша“ Санкт Петерсбург з�� четврта победа во ЛШ
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од ХрватскаСамо за судиитеи и поединци, 15.10.2012 19:48:12
Воопшто да не одите вие поединци на натпревари на Македонија ако на десет минути пред крај напуштате, ако после еден примен гол негодувате , ако ја исвиркувате хрватската химна а утре се клањате на српската, ако баравте да ја победиме само Хрватска за да може полесно на Србија да и биде, ако јадете семки и плукате на грбот на тој под вас, ако оставате тони ѓубре, ако не навивате искрено. А судиите се нереални. На друг нема да дадат картон. Или против нас би свирнале пенал. Нијанси кои одлучуваат. Мила Македонија јас и мнозинството што вечно те следиме ти си ни се. Утре само победа како лек за заслугите за Хрв и Шкотска во гости и наивните два гола дома завчера.
Kojco, 15.10.2012 22:11:02
Rezultat ke bidne 0:3 za Srbija. Nie sme na 104 mesto na lista na FIFA
Davidovski, 15.10.2012 23:02:17
Protiv severniot ne juzniot...do tolku mislam deka znaete geografija i koja zemja kade se naoga!!!
Gorgi (Melbourne), 16.10.2012 01:00:01
Rim ne bese izgraden preku nok taka i nasata reprezentacija ne moze preku nek da stane fudbalska vele sila. Sega e momentot na Cede da mu se dade sansa da go podmladi timot, odvrzani race i da se razmisluva na podolgi pateki. Pozdrav od Melbourne

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (30)
Јованка не се откажува од политичка кариера. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |