Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Економија
29.01.2012, 17:56

„Чебрен“ и „Галиште“ уште без инвеститор, Владата да се доинформира

Продолжува неизвесноста околу „Чебрен“ и „Галиште“. Тие и натаму остануваат без инвеститор, бидејќи Владата се' уште нема доволно информации за да ја донесе конечната одлука.

Ова е епилогот од седницата одржана во саботата, на која Владата го разгледувала извештајот на стручната комисија што се однесува на понудите за изградба на хидроцентралите „Чебрен“ и „Галиште“.

Како што информираат од владиниот кабинет, заклучокот што се донел е да се побараат дополнителни информации од стручната комисија што ја спроведуваше тендерската постапка, кои потоа Владата дополнително ќе ги разгледува и ќе заземе конечен став.

Како што е познато, на тендерот се пријавија две компании - кинеската ЦВЕ и грчката ППС, кои ги исполнуваат условите објавени во тендерската документација.

При отворањето на двете понуди беше констатирано дека грчката ППС понудила 28 отсто од акциите во идните електрани да биде на ЕЛЕМ, додека кинеската корпорација ЦВЕ излезе со понуда од 40,5 проценти. Процентот одвоен за ЕЛЕМ е главен критериум на тендерот.

Пред неколку дена министерот за економија, Ваљон Сарачини, изјави дека очекува Владата на саботната седница да го каже последниот збор околу овој проект. „Очекувам да го добијам извештајот и веќе на наредната владина седница да го презентирам, по што Владата, конечно, треба да одлучи што ќе прави понатаму со овој проект“, рече тогаш Сарачини.

Одлуката околу оваа инвестиција повеќе пати беше пролонгирана. И последниот пат одложувањето беше поради потребното дополнително време заради суштинска и структурна анализа на понудите. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 352 пати.

Испрати коментарБелгиската „Ван Хоол НВ“ ќе гради погон за автобуси
„Фејсбук“ на берза со почетна цена од 100 милијарди долари
Деноноќно извозно царинење на Табановце
Белгиската „Ван Хоол НВ“ ќе гради погон за автобуси
Пола Влада во лов на инвеститори во Турција
Ќе летаме директно до Дубаи и до Сингапурpile, 30.01.2012 09:50:17
Izgradbata na Cebren i Galiste, kapitalni investicii vo Republika Makedonija, vo ovie politicki konstelacii na odnosite na megjunaroden plan vo odnos na blokada na Republika Makedonija za vlez vo NATO Alijansata vo nikoj slucaj ne treba da se dadat na kompanija od sosedna R.Grcija.Dokolku Vladata odluci da gi dodeli na kompanija od sosedna Grcija, kako sto gi prodade rafinerijata ,,Okta, ,,Skopska pivara`` i drugi kapitalni investicii, vo uslovi na nepokazjuvanje na radikalno odobrovoluvanje od strana na R.Grcija, i pokraj Haskata presuda,samo ke go zgolemi somnezjot za mozjni oblici na kriminal pri dodeluvanjeto, kako sto gi imase objaveno Vikiliks vo vrska so prodazjbata na TEC Negotino.Cebren i Galiste treba da bidat ponudeni na kompanija od istoriski dokazjaniot i vo dobro i vo loso, prijatel na Makedonija od SAD.A na sosedna Grcija dosegasnite privilegii treba da bidat minato, zastojot sto go imaat Makedonskite gragjani na sekoj plan, posle Bukurest 2008 godina e znacaen.
Dimitrija, 30.01.2012 12:44:15
Energijata e nesto najvazno za sekoja drzava. Za ilustracija sekoja sekunda na zemjata pagaat po 2 kg svetlina ili po zakonot na e=mc2 presmetajte sami kolku energija dobivame od sonceto za vozvrat ne go koristime voopsto. Isto se slucuva i so rekite vo Makedonija. Razbudise Makedonec ne cekaj pari od eu i usa reki od pari se slivaat vo Vardar a potoa odat gratis kaj nasiot dusman. 30 godini cebren i galiste se rabotat i nikako da se napravat. Ne bidete naivni i batalete gi proviziite ovoj bibliski narod treba da zivee. Covekot po delata se pamti ne po parite.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -7°C

Слаби снежни врнежи

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 3°C, Мин: 1°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |