Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Скопје

Ако има ред во фрлањето ѓубре, контејнерите нема да мирисаат

Ѓубрето може да се фрла наутро, меѓу 8 и 10 часот,
и навечер, од 20 до 22 часот

Снежана Калабакова

Преполните контејнери со смет се грда слика во градов и никој не сака да ја гледа. Во овие летни денови уште полошо е што од нив се шири непријатна реа, недалеку од домовите на скопјани и речиси под прозорците на нивните станбени згради. За ваквите состојби во некои од населбите, па и во централното градско подрачје граѓаните најчесто ги обвинуваат комуналците. Но, се чини, не се секогаш виновни вработените од ЈП „Комунална хигиена“, бидејќи веднаш по нивното поминување, откако ќе ги испразнат садовите со смет, настапуваат оние несовесните граѓани што фрлаат ѓубре во кое било време од денот или ноќта. И не само ѓубре, туку и се' што не им требало од мебел, белата техника и други парчиња покуќнина. За сето тоа нема казни, а не казнуваат ниту комуналните редари за ѓубрето што се остава околу нив наместо во садовите наменети за тоа. А Законот за јавна чистота предвидува строга казни од 50 евра и за едно фрлено догорче. Фрлањето ѓубре во одредени термини од денот не е произлезено од Законот, туку е препорака од комуналците за воспоставување некаков ред во урбаните средини. И бидејќи и за тоа не се казнува, речиси малкумина го почитуваат терминот што стои јасно напишан на налепниците на контејнерите, дека ѓубре се фрла наутро, меѓу 8 и 10 часот, и навечер, од 20 до 22 часот. Ако веднаш по нив станарите фрлаат ѓубре, тогаш ќе ги наполнат садовите и тие ќе им стојат полни до наредниот ден. Токму затоа, велат од ЈП „Комунална хигиена“, упатно е граѓаните да ги почитуваат термините што стојат на налепниците за ѓубрето да не се прелева во контејнерите. Идејата на градот за поставување подземни контејнери е токму тоа - да го нема ѓубрето на виделина. Но, за нивно поставување ќе мора да учествуваат и општините и да се заинтересираат и градоначалниците.

„Идејата со поставувањето налепници беше токму тоа - да се воведе некаков ред и граѓаните полека да стекнат навика кога треба да го фрлаат ѓубрето. Еве веќе полека учат да го селектираат отпадот и посебно фрлаат пластика, посебно хартија. Упатно е редот за фрлање смет да се почитува за да не се гледаат преполни садови со смет. Нашата препорака сакаме да им стане навика на скопјани, не сакаме да казнуваме“, вели Јетула Амети, заменик-директор во ЈП „Комунална хигиена“.

Од „Комунална хигиена“ објаснуваат дека со индивидуалните канти ќе го решат проблемот со контејнерите. Во населбите со индивидуално домување контејнерите ќе се повлечат и ќе ги има само пред станбените згради. А за да се реализира идејата за подземните контејнери, ќе треба да се вклучат и општините, кои во ДУП-овите треба да ги зацртаат локациите за овие садови за смет. Тие ќе мора да внимаваат на подземната инфраструктура и да најдат простори на кои ќе може да се копа. Подземни контејнери за почеток ќе се постават само во општината Центар, а идејата треба да се реализира до 2012 година. Во контејнерите ќе има поставено вреќи од по 3-5 кубни метри.


#
Статијата е прочитана 764 пати.

Испрати коментар

Од: vistina
Датум: 11.07.2011 00:56:55
Komunalna higiena treba da si napravi red gubreto nemora da se frla sekoj den ili sekoj sat.Moze da se odredat tri dena vo nedelata koga ce se podiga gubreto i samo tie denovi graganite da mozat da go frlat gubreto od svoite domovi em pomal trochak em ce bide pocist sekoj grad.
Од: deli
Датум: 11.07.2011 07:05:07
Skopje - 100% nečist grad!! Navalite turisti da se slikate. No ismejuvanje nee rešenie. Fakt e, deka Skopje e golem grad, MNOGU luge, MNOGU otpad. Kaj da go nosat??? Besmisleno e, da se odredi vreme na frlanje otpad!! Umesto nekoja skuptura treba pojačanje na Komunalec! Kontejneri se postojano prepolneti, znači, nedostasuvaat - LOGIKA! Treba često da se praznat, nema da ima tolku smrdenje. Krupen i opasen otpad: nameštaj, TV, chemikalii isl. - vo sekoja opština treba da ima odreden prostor-zagraden! so zaposleno odgovorno!! lice, kade može gragjanin da donese ovoj otpad BESPLATNO, oti inaku pak ke se frla nasekade! Opština da rešava za likvidacija.Treba MNOGU kampanji vo TV i vo pečatot. Žiteli ne se budali, da sakaat da im smrdi pod prozori kontejner. Ima rešenie, barem da se namali problem. Imaše crni kesi, ogromni kupovi, skinati od mački i kučinja, katastrofa. Sega pak okolu kontejneri kupovi otpad. Raznorazni načini se izmisleni, samo da se upotrebat. Toa e prava slika na država.
Од: skopjanka
Датум: 11.07.2011 09:45:20
Da be, jas ke mislam koga da frlam otpad. Koga ke mi se napolni kesata, togas ke frlam, na izleguvanje od doma. Kakva glupost. Treba li da ima redici za frlanje gjubre pred kontejner?!? Komunalec neka postavi poveke kontejneri i neka gi prazni sekoj den.
Од: k2
Датум: 11.07.2011 12:59:47
Од: skopjanka Датум: 11.07.2011 09:45:20 Da be, jas ke mislam koga da frlam otpad. Koga ke mi se napolni kesata, togas ke frlam, na izleguvanje od doma. Kakva glupost. Treba li da ima redici za frlanje gjubre pred kontejner?!? Komunalec neka postavi poveke kontejneri i neka gi prazni sekoj den. Eve go OSNOVNIOT PROBLEM....procitajte pogore...kako moze vo svetot da se sobira gjubreto ednas nedelno primer Kanada ...da receme petok sabajle ......lugeto go vadat ili cetvrtok navecer ili petok sabajle i ednostavno se sobira....sekoj si ima korpa doma i go cuva.......Problemot e vo nasite glavi i odnesuvanje ne vo Komunalec....Pa da receme Komunalec ke dojde vo 10:00 sabajle i sobere...sto ako posle toa 50% izlezat i go frlat gjubreto znaci ke stoi do drugiot den.....logika .....Malku pogolema odgovornost od samite gragani ne e na odmet....
Од: Saska
Датум: 11.07.2011 16:14:43
Кога веќе сакаме да сме дел од Европа, редно е да се однесуваме европски. Во многу земји од нашето опкружување, сметот се собира во одредено време во одредени денови од неделата. Само така нема трупање на смет по контејнери, каде воедно, селектирањето на сметот е одамна пракса. Индивидуалната одговорност може да вроди со плод. Меѓусебното обвинување, никаде не води. Научете се на ред Македонци! Крајно време е.
Од: mene u eu
Датум: 11.07.2011 17:44:54
k2 sto kinesh zeleni,u petok ke cekame da go frlime gubreto??ako imash sopstven konteiner ,da.sto da kazat u zgradite kade konteinerite se za dva saata polni?skopjanka e u pravo-ke cekame redici u 8 da frlime gjubre??problemot na mk e sosema drug: se ubija komunalec od plasticni shishina i vozduh prenesuvanje.Podelbata na otpadot na 1.hartija, 2.PVC ;3 hranlivi sostojki i 4 .konteiner za staklo e reshenie:Komunalec poefikasen, plastika staklo i hartija kako repromaterijal, ulicite cisti ili greshno razmisluvanje?

Најди! во Утрински
Скопје
Кокосовите кошници на канделабрите останаа без цвеќе
Соседско сончање на тераса

"""