Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.03.2012, 16:55

Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет

Уапсен е Владимир Јорга (37), кој од 2002 година е во бегство поради злосторство во Панчево

По десетгодишно бегство, Србинот Владимир Јорга (37), осуден поради убиство во Панчево, е уапсен во Охрид. Под лажен идентитет и државјанство на Босна и Херцеговина, Јорга со години легално живеел во Македонија. Тука формирал семејство имал и две деца и никој не се посомневал дека станува збор за бегалец кој се бара за убиство. Сега се соочува со 20-годишна затворска казна во Србија.

Панчевецот по кого беше распишана меѓународна потерница, е уапсен во близина на угостителски објект во Охрид. Веднаш му е одреден едномесечен притвор и се очекува негова екстрадиција во Белград. Српскиот министер за внатрешни работи, Ивица Дачиќ, изјави дека сега се вршат дополнителните проверки на идентитетот, имајќи предвид дека бил уапсен врз основа на фотографија.

„Српскиот државјанин е приведен и одреден му е притвор. По завршувањето на сите формалности, ќе почне постапката за негова екстрадиција“, вели помошник-министерот за информирање во МВР, Иво Котевски.

Според првичните сознанија на истрагата, Србинот со босанскиот пасош на туѓо име, уредно влегол во земјава пред седум-осум години. Се оженил во Охрид, формирал семејство со две деца. Живеел нормален живот под лажен идентитет. Сепак, клопчето почнало да се одморува откако и' станал сомнителен на македонската полиција. Биле разменети информации со српските колеги, по што следуваше завчерашното апсење. Дали и кој му помагал - допрва ќе се истражува.

Српските медиу ми веднаш се распишаа за апсењето на Владимир Јорга- Волоѓа. Според нивните извештаи, тој на 22 јуни 2002 година околу 22,30 часот во градината на кафулето „013“ најпрво се скарал со Горан Грбан (25), а потоа и го застрелал. Притоа, еден од куршумите тешко ранил седумнаесетмесечно бебе, кое спиело во количка. Бебенцето, кое со родителите и постариот брат шетало низ центарот на градот, едвај преживеало. Куршумот го погодил во глава, а потоа се лизнал во стомакот.

„Долго закрепнуваше, а последици трпи и ден-денеска. По пукотниците, Јорга побегна, а се претпоставуваше дека побегнал во Република Српска“, пишуваат белградските весници.

Јорга и Грбан, наводно, биле во кавга поради девојка. Според шпекулациите, приближно една година пред убиството, двајцата и се степале, при што Владимир го извлекол подебелиот крај, добивајќи ќотек со безбол-палка.

Во отсуство е осуден на 20 години затвор. Доколку биде екстрадиран, може да побара ново судење.

Ова е второ апсење на српски криминалец што за неполн месец се случи во Македонија. Претходно во Скопје беше пронајден еден од водачите на навивачката група „Гробари“, кого Србија го бараше за разни кривични дела. (Г.А.)


Статијата е прочитана 6335 пати.

Испрати коментарСДСМ - Се редефинира македонскиот идентитет
Успешни САП приказни во македонските компании
Превозниците предлагаат мерки за намалување на нивните трошоци
Со новите автобуси и улици ја штитиме животната средина
Македонија смета на дан��ката поддршка за ЕУ и НАТО
Кривична пријава за Рамиз Мерко
Македонија напредува во справувањето со климатските промени
Исчезна 23-годишно момче од Виница
Каменуван автобус со средношколци
Почина писателот Томе Момировски
„Дрeкслмајер“ почна да вработува кавадарчани
Осомничениот убиец од Тулуз ќе и се предаде на полицијата
Евробарометар
Ставрески
Тетовци продавале ладно оружје на тезга
Дојде да сведочи, а заврши со лисици на рацете
Уапсени охридски крадци на казани
Почина родилка, бебето се спаси
Градежен работник го загубил животот изведувајќи работи во хала во село Волковија
Генерал Методија Величковски ја презеде должноста командант на ЗОК
Активирање на кината во 14 центри за култура низ Македонија
Жирито за наградата „Штајгер“ се предомисли да му ја додели на Ердоган
„Carrefour”, „Zara”, „Cineplexx” и нови работни места во Skopje City Мall
„Carrefour”, „Zara”, „Cineplexx” и нови работни места во Skopje City Мall
Македонија и Кувајт потпишаа договор за избегнување на двојното оданочување
УБС
Ново обвинение за „Метастаза“
Симната тајната од документите за Сопот
Ограбена обложувачница во Пробиштип
„Епл“ по 17 години ќе исплати дивиденда
Ограбена куќата на Вилма Трајковска
Петмина повредени во три нови инциденти
Цути трговијата со оружје во светот
Ќе се градат нови 21 мала хидроцентрала
Интерес од турски компании за инвестиции во Македонија
Три жртви во напад на еврејско училиште во Тулуз
Министерот Попоски во работна посета на Германија
Оставка на грчкиот министер за финансии Венизелос
Иванов му го честита изборот на новиот претседател на Германија, Гаук
Мит Ромни победи убедливо во Порторико
Еден загинат при несреќа во рудник во Србија
Груевски
Стартува наградната игра на „Утрински“, „Дневник“ и „Вест“
Пронајден женски труп во Долно Лисиче
Петмина повредени при изградба на „Сити мол“
Српскиот убиец возел такси низ Охрид
Скопјанец крадел охридски бисери
Стартува наградната игра на "Утрински", "Дневник" и "Вест"
Најбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Штипјани грабнале 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Косово не сака фуснота
Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров
Пораст на проституцијата во Атина
Куќата на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби сто чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Северна Кореј�� ќе истрела сателит
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Шок во семејството на македонскиот Швајцарец
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорскиот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Кој е Македонецот што дивееше во Базел
Венизелос моли да го изгласаат
Карзаи
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Кавадарци ќе донира за изградба на црквата „Св. Петка“
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен дворgoran, 17.03.2012 09:07:11
gospoda novinari, koga pisuvate barem ispitajte do kraj za da bide potpolna informacijata.Vodacot na navivackata grupa e osuden na sest meseci za peenje pesna protiv Vasa koleska od Srbija i za nitu edno drugo krivicno delo. Protiv nego se vodi postapka za palenje na dzamija vo Belgrad, a muftijata na dzamijata izjavi na sudenjeto deka Kimi ne ucestvuval vo palenje na dzamijata. Pozdrav
step, 18.03.2012 08:36:25
od slucuvanjata vo bifsa YU site kriminalci i ubici se krijat vo MK. Policijata na celo so Serivkata Jankuloska treba ,ne, nego i e duznost da gi ispita site koi se dojdeni vo drzavava kavo i dali imaat legalni dokumenti i dali se site kriminalci . jas mislam deka mnogu od nif ziveat kaj nas bez da imaat problemi posto nikoj nevodi racun za toa site od vladata se fokusirani na sirenje megu etnicka omraza kako sto ja gledame vo posledno vreme

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Четврток
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |