Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Култура

Свечена изведба на „Тапани во ноќта“ во Прилеп

Хит-претставата на прилепскиот театар „Тапани во ноќта“ од Бертолд Брехт, во режија на Мартин Кочовски, вечерва во 19,30 часот ќе има гала-изведба на матичната сцена со свечено доделување на наградите добиени на годинешното 48. издание на меѓународниот театарски фестивал МЕСС во Сараево.

На овој реномиран фестивал, кој спаѓа во редот на најважните фестивали на просторите на поранешна Југославија, кој се одржа 18 до 26 октомври во Сараево, прилепскиот театар се закити со дури четири големи награди: сребрен лавров венец за најдобра претстава од програмата на средна Европа, златен венец за најдобар млад режисер кој го доби Мартин Кочовски, наградата на критиката за фестивалско остварување, како и награда за најдобра претстава од едно босанско списание.

„Тапани во ноќта“ ги освои овие престижни награди во конкуренцијата на 33 претстави од 17 земји од светот кои гостуваа на фестивалот. Додатен куриозитет во однос на ова гостување во Сараево беше фактот што прилепскиот театар прв пат во историјата на своето постоење учествуваше на МЕСС во Сараево. Исто така, за првпат во своето постоење, со истата претстава, прилепскиот театар оваа година гостуваше и на „Белеф“ во Белград, на 16 јули, и на „Експонто“ во Љубљана, на 23 септември, уште два навистина големи и престижни фестивала на просторите на поранешна Југославија. Сето ова само по себе го наметнува заклучокот дека токму претставата „Тапани во ноќта“ годинава беше најголемиот македонски извозен продукт во сферата на театарот. (Л.М.)


Статијата е прочитана 122 пати.

Испрати коментар

Од: nikola
Датум: 25.12.2008 00:29:38
Ремек дело на Мартин Кочовски.Најголеми пофалби на директорот на Прилепскиот театар кој му овозможи на овајГЕНИАЛЕЦ да се докажи и да им докажи на ПОЛИТИЧКО-ПОЛТРОНСКИТЕ директори на театрите,дека уметноста нема политика.Додека во Битолскиот театар режираат МАМИНО-ТАТИНИ ПОЛИТИКАНСКИ режисерчина на кои претставите имсе играат дури по два пати, а да режираат и му плаќаат на некој ,нашите вон сериски режисери немаат ни понуди ,а камоли вработување во Битолскиот театар.Браво усте еднас за Прилепскиот театар и да знаете дека со овие *НЕТАЛЕНТИРАНИ* Битолски режисери и актери ќе имате само успеси,а Битолскиот директор на театарот нека дреми како МИСИР и нека му изиграва ШАМИВЧЕ за нос на неговиот колега сега Битолски Градоначалник.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Културата ни е на интензивна нега
Спотот „Македонија вечна“ од денеска на Си-Ен-Ен
Во Битолската епархија иконите препуштени на забот на времето
Ретроспективна изложба на Драган Петковиќ
„Среќна Нова ’49“ за крај на „Пред актерот - простум“
„Травијата“ за Нова година
„Најубавата - невестински фустани од 19 век до денес“